دانشگاه شهید بهشتی
ورود  English
اذان مغرب به افق تهران: 20:38:03

دیدار مهمانان خارجی همایش حکیم ناصرخسرو قبادیانی با معاونان بنیاد ایرانشناسی

تاریخ انتشار: 1394/03/10 07:55 ق.ظ
بسمه تعالی
دیدار مهمانان خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور مهمان همایش حکیم ناصرخسرو قبادیانی با معاونان پژوهشی و تحصیلات تکمیلی بنیاد ایرانشناسی
در روز سه شنبه 22/3/1394 مهمانان خارجی و ایرانیان مقیم خارج کشور مهمان همایش حکیم ناصرخسرو قبادیانی در نشستی صمیما­نه با معاونان پژوهشی و تحصیلات تکمیلی بنیاد ایرانشناسی دیدار و گفتگو کردند.
در این نشست مهمانان به معرفی علائق و سوابق پژوهشی خود پرداختند و دکتر میردامادی معاون پژوهشی شمه­ای از فعالیت­های بنیاد ایرانشناسی را به اطلاع مهمانان رساند، دکتر طاحونی معاون تحصیلات تکمیلی بنیاد نیز به معرفی رشته ایرانشناسی که با همکاری دانشگاه شهید­بهشتی در دو مقطع ارشد و دکتری در بنیاد در حال اجراست پرداخت.
در این نشست دکتر میرزا ملااحمد، معاون دبیر علمی آکادمی علوم تاجیکستان کتاب خود سیری در عالم ایرانشناسی را به اجمال معرفی کرد.
دکتر موسی دینارشایف عضو پیوسته آکادمی علوم تاجیکستان به آثار پژوهشی خود و از جمله فلسفه ابنسینا اشاره کرد. دکتر سبحان اعظم­­زاد مدیر گروه ادبیات قدیم تاجیکی به تمرکز گروه خود بر موضوع ایرانشناسی ایران فرهنگی تأکید کرد. دکتر بهرام میرسیدف به وجود سه مرکز مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه دولتی خجند اشاره کرد. دکتر آلیس­هانسبرگر به دو کتاب خود ناصرخسرو: لعل بدخشان و مرواریدهای ایران: تأملی در شعر فلسفی ناصرخسرو اشاره کرد و گفت: که 8 سال پیش در لندن همایشی را در موضوع کتاب اخیرش برگزار کرده است و این کتاب دربردارنده برگزیده مقالات این همایش است. وی افزود که دغدغه ذهنی اکنون او اهمیت ناصرخسرو در عصر حاضر است. دکتر یحیی بیضا به زمینه پژوهش خود آموزش وپرورش افغانستان و پژوهش گسترده­اش در این زمینه اشاره کرد و گفت: جنبه­های روانشناسانه رویای ناصرخسرو را مورد بررسی قرار داده است.
دکتر محمدرضا توکلی صابری به شرح مختصری از سفر هفت­ساله­اش در مسیر سفر ناصرخسرو پرداخت و گفت: حاصل این سفر دو مجلد کتاب سفربر­گذشتنی (نشر قطره) و فیلم مسیر سفر ناصرخسرو است که در حاشیه همایش دانشگاه شهید بهشتی به نمایش در خواهد آمد.
1.jpg
9.jpg
8.jpg
5.jpg
2.jpg
11.jpg
14.jpg
12.jpg
Telegram-Icon
کلید واژه ها: دیدار مهمانان خارجی همایش حکیم ناصرخسرو قبادیانی با معاونان بنیاد ایرانشناسی
منبع خبر دانشکده ادبیات و علوم انسانی
تعداد مشاهده: 1,301
 

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی