دانشگاه شهید بهشتی
ورود  English
اذان مغرب به افق تهران: 18:07:44

برگزاری نشست علمی «اعجاز علمی قرآن، هوش مصنوعی و قرآن کاوی رایانشی» با سخنرانی دکتر قاسم درزی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

تاریخ انتشار: 1395/08/08 12:55 ب.ظ
 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی، نشست علمی با موضوع «اعجاز علمی قرآن​​،​​هوش مصنوعی و قرآن­کاوی رایانشی»​ به همت انجمن علمی علوم قرآن و حدیث دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی  برگزار شد. 

 

نشست اعجاز علمی قرآن، هوش مصنوعی و قرآن­ کاوی رایانشی با سخنرانی دکتر قاسم درزی، از اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو پژوهشکده اعجاز قرآن ​روز یک­شنبه 2 آبان ماه در تالار اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه برگزار شد.

 

در این نشست که از سوی انجمن علمی علوم قرآن و حدیث تدارک شده بود و با استقبال خوب دانشجویان و اساتید روبرو شد؛ رئوس مطالب ارائه شده توسط سخنران این نشست،  حول محورهای چیستی مطالعات میان رشته ای و اقسام آن،ترسیم جایگاه قرآن در منظومۀ علوم،نمایش جایگاه «قرآن کاوی رایانشی» و ارتباط آن با دیگر علوم،اهمّ پژوهش های صورت گرفته در این حوزه و اهمّ مسائلی که در این حوزه بود مورد بررسی قرار گرفت.

 

وی در توضیح مطالعۀ میان رشته ­ای بیان داشت: مطالعۀ میان رشته ­ای عبارت است از فرآیند پاسخ دهی به سوالات، حل مسأله و یا بررسی یک موضوع که گسترده ­تر یا پیچیده ­تر از آن است که بتوان با استفاده از یک رشته و یا تخصص بدان پرداخت. اصطلاح مطالعات میان رشته ای محصول قرن بیستم و دورۀ مدرن است اما چنین مفهومی پیش از این نیز در قالب دست یابی به Unified sciense مطرح بوده است.

 

دکتر درزی به ارائه نمونه ها و توضیحات کامل  نمونه هایی برای  موضوعات میان رشته ای چون  بررسی «شاکله» در عبارت «کل مَن یعمل علی شاکلته»، بررسی «تمید» در عبارت «و القی فی الارض رواسیَ أن تمید بکم» و  «حکمرانی مطلوب» از دیدگاه علی(ع) پرداخت.

 

وی در رابطه با “کیفیت ارتباط مطالعات قرآن و حدیث با دیگر رشته ها” نیز بیان داشت: دو نوع ارتباط را می توان متصور شد، ارتباط با تک رشته ها و ارتباط با فرارشته ها که ارتباط بنا بر نزدیکی و دوری رشته ها متفاوت خواهد بود  و ملاک نزدیکی و دوری رشته ها بر اساس موضوع و روش موجّه سازی نظریات در آنها می باشد.

 

عضو پژوهشگاه اعجاز در تعریف قرآن کاوی رایانشی گفت: تولید الگوریتم­ها و نرم افزارهای بررسی [و ادراک] هوشمند داده­ های قرآنی. که قرآن کاوی رایانشی درحوزه های متعددی می تواند به فعالیت بپردازد.

 

وی همچنین  حوزه های کاربردیِ هوش مصنوعی را در مطالعات قرآنی  مورد بررسی قرار داد که  موضوعاتی چون آنتولوژی(Ontology): این اصطلاح که از فلسفه وام گرفته شده است در هوش مصنوعی و  عبارت است از استخراج مفاهیم موجود در حوزه موضوعی، روابط معنایی میان آن­ها و محدودیت­های مربوط به هر مفهوم و بیان آنها به شیوه ای قابل فهم برای رایانه از جمله این موارد بود.

 

وی سپس در ادامه مطالب پس از معرفی پژوهش های اخیر مرتبط با Morfology, به توضیح درختوارۀ نمایشگر مورفولوژی و نحو پرداخته و  در نهایت به توضیح و بحث درباره حوزه های کاربردیِ هوش مصنوعی در مطالعات قرآنی پرداخت.

 
Telegram-Icon
کلید واژه ها: اعجاز قرآن، قرآن کاوی رایانشی، مطالعات میان رشته ای
منبع خبر پژوهشکده اعجازقرآن
تعداد مشاهده: 656
 

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی