دانشگاه شهید بهشتی
ورود  English
اذان ظهر به افق تهران: 13:03:43

گزارش آیین افتتاح نشست سراسری معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و نمایندگان وزیر علوم

تاریخ انتشار: 1396/01/29 12:22 ب.ظ
نشست سراسری معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و نمایندگان وزیر علوم در هیات‌ نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان، با حضور دکتر هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، سه‌شنبه 29 فروردین، در تالار ابوریحان مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه برگزار شد.
دکتر میراحمدی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی، در آیین افتتاح نشست مذکور ضمن ابلاغ خیر مقدم و خوشامدگویی دکتر صدوق سرپرست دانشگاه، ایام فرخنده ماه مبارک رجب را تبریک گفت.
دکتر میراحمدی، با اشاره به سیاست‌ها و رویکردهای معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، اظهار داشت: اگر فرهنگ را درکنار آموزش و پژوهش، سه رکن اصلی دانشگاه بدانیم، قطعا جایگاه معاونت فرهنگی و اجتماعی ویژه و تعیین کننده خواهد بود.
وی، آموزش‌های ارائه شده در معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی را تکمیل کننده آموزش رسمی دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: معاونت فرهنگی و اجتماعی عهده‌دار آموزش‌های خاصی است که از آنها به عنوان "آموزش‌های تکمیلی" یاد می شود؛ ما بر این باوریم که اگر در دانشگاه ها آموزش و پژوهش درحد اعلاء ارائه شود اما آموزش‌های مورد نیاز نسل جوان در عرصه فرهنگی و اجتماعی مورد غفلت واقع شود فرآیند آموزش عالی با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.
دکتر میراحمدی تشکیل "هیات‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی" را یکی از مهمترین فعالیت‌های معاونت های فرهنگی و اجتماعی دانست و تاکید کرد: براین باور هستیم حضور و مشارکت دانشجویان در تشکل‌های سیاسی و اجتماعی، مهم‌ترین تمرین آنها در فرآیند اجتماعی شدن و جامعه پذیری است که با هدایت و راهنمایی استادان، می‌تواند زمینه‌ساز مشارکت ارزشمند دانشجویان در جامعه باشد.
دکتر ایرجی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، سخنران دیگر این نشست، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکترشهریاری و شهدای دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی گفت: تحولات پرشتاب، تنوع و تکثر سلایق موجب شده که فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها کاری دشوار و پردغدغه باشد؛ در این میان شکاف بین فرهنگی رسمی و غیررسمی و فرهنگی عمومی و خرده فرهنگ ها کار را دوچندان دشوار کرده است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در ادامه گزارش عملکرد فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و وزارت علوم، تحقیقات و فرهنگی را ارائه کرد.
دکتر ایرجی، بسط وگسترش فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویی، تقویت قانونمندی در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و توجه به شور و نشاط و پویایی جامعه دانشجویی کشور را از جمله جهت‌گیری‌های فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه دانست.
وی با اشاره به رویکردهای وزارت علوم در حوزه فرهنگی و اجتماعی، از رشد 50درصدی انجمن‌های علمی و رشد800 درصدی اتحادیه ها در طول چهار سال گذشته خبر داد و افزود: در حال حاضر تعداد اتحادیه ها از 4 اتحادیه به 32 اتحادیه افزایش یافته است.
دکتر ایرجی افزود: خلاقیت، نوآوری و مشارکت بیش از پیش دانشجویان از جمله رویکردهای نوین در برگزاری "جشنواره حرکت" و"جشنواره رویش" بود و با فرصت های جدیدی که در دولت تدبیر و امید ایجاد شد، کانون‌های فرهنگی اجتماعی پرشور‌تر از گذشته فعالیت خود را آغاز کردند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ضمن ارائه گزارش از فعالیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرد: جشنواره قرآن و عترت با کیفیت بهتری برگزار شد و برگزاری اردوها و جشنواره های رضوی با استقبال و رضایت دانشجویان شرکت کننده همراه بود.
وی، با تاکید بر تقویت قانونمندی در فعالیت‌های فرهنگی از برگزاری منظم جلسات شورای حمایت و نظارت بر انجمن‌های علمی دانشجویی، شورای معین و هیات مرکزی نظارت بر تشکل‌های اسلامی و شورای مرکزی ناظر بر فعالیت‌های دانشگاهی خبر داد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پایان سخنان خود، ایجاد تحرک در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، حمایت از همه فعالان اجتماعی و فرهنگی، ایجاد مرکز تولیدات فرهنگی و هنری دانشجویان کشور و ایجاد نشاط فرهنگی و اجتماعی و تقویت هویت و همبستگی ملی را از جمله جهت‌گیری های آتی وزارت علوم در حوزه فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد.
 
دکتر هاشمی: مطالبه مقام معظم رهبری، مشارکت حداکثری در انتخابات است
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: ایجاد شور و نشاط در عرصه دانشگاهی با بهر‌ه‌گیری از فرصت انتخابات، یکی از بهترین فرصت‌ها برای رشد فرهنگی جامعه و دانشگاه است و باید بستری فراهم کنیم تا دیدگاه‌ها و سلیقه‌های مختلف عرضه شود.
دکتر سید ضیاء هاشمی در نشست مشترک رؤسای دانشگاه‌ها، معاونان فرهنگی و اجتماعی و نمایندگان وزیر علوم در هیئت‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان که در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، وظیفه معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها را روشنگری، ایجاد فضای مشارکت و از جمله مشارکت حداکثری در انتخابات به عنوان یکی از سیاست‌های نظام، دولت و از تأکیدات مقام معظم رهبری دانست.
وی افزود: اگر کسانی گمان می‌کنند که این اقدامات در معرض تهدیدها و چالش‌هایی قرار دارد، نظر آنان برای ما محترم است اما سیاست‌های دولت و نظام باید بدون تردید و هیچ‌گونه انفعالی با جدیت، شجاعت و اقتدار ادامه یابد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر جلب مشارکت حداکثری در انتخابات تصریح کرد: از نگاه ایشان، همه مردم باید در انتخابات شرکت کنند و حتی کسانی که نسبت به انقلاب و نظام موضع دیگری دارند نیز برای اقتدار ایران باید در انتخابات حضور یابند و از حق خود در چهارچوب قانون استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی برای مشارکت حداکثری در انتخابات امری غیرقانونی، غیرشرعی و غیرعقلی است.
دکتر هاشمی به بخشنامه‌ای که از سوی وزارت علوم درخصوص نحوه فعالیت‌های انتخاباتی به دانشگاه‌های سراسر کشور ارسال شده است اشاره کرد و گفت: در این بخشنامه بر پاسداری از استقلال و حریم دانشگاه، تأمین آرامش و امنیت دانشجویان، نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی، ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه در قبال جامعه و دفاع از آزادی بیان به عنوان یکی از حقوق اساسی ملت که رئیس جمهوری و دولت نسبت به آن متعهد شده‌ایم تأکید شده است.
وی عنوان کرد: در این بخشنامه همچنین بر حمایت از برگزاری تریبون‌های آزاد دانشجویی، جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ، کرسی‌های آزاداندیشی (به عنوان یکی از ضرورت‌های دانشگاه و مطالبه مقام معظم رهبری و سیاست‌های نظام و دولت)، جلسات مناظره، ترویج روحیه اندیشه‌ورزی، تحمل آرای متنوع و دیدگاه‌های گوناگون، آماده‌سازی فضای تضارب آرا در محیط دانشگاه‌ها، تسریع فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی، تسریع در دریافت مجوز و حمایت قانونی و حقوقی از آنها در مورد لزوم، رویکرد عادلانه، بی‌طرفانه و بدون تبعیض و عمل در چهارچوب قوانین و مقررات و پرهیز از اعمال سلیقه و مصلحت‌سنجی ناثواب، صیانت از حریم دانشگاه و جلوگیری از مداخلات غیرموجه افراد و نماینده‌های خارج از دانشگاه تأکید شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه کانون فرهنگ، ارزش و دفاع از آرمان‌هاست و مسئولان دانشگاه‌ها متولی این امر هستند افزود: ایجاد شور و نشاط در عرصه دانشگاهی با بهر‌ه‌گیری از فرصت انتخابات، یکی از بهترین فرصت‌ها برای رشد فرهنگی جامعه و دانشگاه است و باید بستری فراهم کنیم تا دیدگاه‌ها و سلیقه‌های مختلف عرضه شود. البته ما مجری بی طرفانه، عادلانه و مقتدرانه قانون هستیم. 
Telegram-Icon
کلید واژه ها: نشست سراسری معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و نمایندگان وزیر علوم
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 798
 

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی