دانشگاه شهید بهشتی
ورود  English
اذان ظهر به افق تهران: 11:49:21

همایش مخاطرات محیط زیستی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا بیست و هشتم آذر برگزار شد

تاریخ انتشار: 1396/10/02 02:19 ب.ظ
همایش مخاطرات محیط زیستی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا روز سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ برگزار شد.
در این همایش که با حضور دکتر عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران؛ دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران و گری لوئیس، نماینده سازمان ملل برگزار شد، دکتر کولایی، دبیر علمی همایش، با بیان اینکه این نشست از جمله سلسله نشست‌های کنفرانس امنیتی تهران است، گفت: «انجمن ایرانی مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران به دلیل اهمیت موضوع محیط زیست و تاثیر آن بر امنیت تصمیم گرفت که این نشست را با محوریت مخاطرات زیست‌محیطی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا برگزار کند ».
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، نیز با مهم دانستن موضوع امنیت و محیط زیست گفت: «در منطقه غرب آسیا این مسئله به یک چالش تبدیل شده است که با توجه به پیچیده شدن مسائل جهانی، نیاز به حضور دانشگاه در حل این چالش‌ها بیشتر احساس می‌شود، چرا که دانشگاه‌ها به عنوان مغز متفکر و خلاق جامعه و به عنوان مراکزی که صادقانه در این موضوعات کار می‌کنند برای حل این چالش‌ها بسیار مورد توجهند».
وی با اشاره به وجود مشکلات و خطا در بخش‌های مختلف از جمله جانمایی نادرست صنایع، توزیع نامناسب منابع و برداشت‌های بی‌رویه و توسعه صنعتی کشور و یا اقتصاد حمایتی از خودرو افزود: «از سی سال پیش قابل پیش‌بینی بود که در بحث آلودگی ۸۰ درصدی هوا ناشی از افزایش خودرو به اینجا می‌رسیم. سیاست دنیا کاهش قیمت خودرو و افزایش قیمت سوخت است در حالی که کشور ما برعکس عمل می‌کند. این‌ها موضوعاتی است که دانشگاه‌ها از قبل عنوان کرده‌اند»..
دکتر عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، که با موضوع آب و تبعات آن در منطقه غرب آسیا و ایده‌های مقابله با این وضعیت سخنرانی کرد، گفت: «معضل عمده در مشکلات منطقه بحث آب و کمبود آب است. ۸۵ درصد منطقه غرب آسیا به عنوان منطقه خشک و نیمه خشک شناخته می‌شود. در سال ۲۰۲۵ کل منطقه غرب آسیا یک منطقه خشک شناخته خواهد شد».
دکتر دهقانی فیروزآبادی، دبیر کنفرانس امنیتی تهران، دیگر سخنران این مراسم بود. وی ابتدا با اشاره به کنفرانس امنیتی تهران که ۱۸ دی ماه برگزار می‌شود، این همایش را بخشی از این کنفرانس دانست که با توجه به اهمیت منطقه غرب آسیا به نظم امنیتی غرب آسیا تعلق دارد.
وی افزود: «تلاش ما این است که امنیت را با وجوه گسترده در نظر بگیریم لذا در قالب هشت کنفرانس برگزار شد که این همایش آخرین جلسه است».
دبیر کنفرانس امنیتی تهران افزود: «هرگاه سخن از امنیت می‌شود، ذهن به بعد نظامی امنیت می‌رود، اما نمی‌شود امنیت منطقه‌ای را به این بعد محدود کرد، بنابراین کنفرانس امروز در چهارچوب امنیت منطقه‌ای در غرب آسیاست که امیدواریم دستاوردهای ملموسی برای حل این مشکل داشته باشیم».
وی افزود: «به نظر من یکی از ویژگی های حکمرانی شایسته در تامین دو بعد از امنیت، یعنی توسعه و رفاه اقتصادی و امنیت زیست‌محیطی و در چهارچوب این مثلث امنیت انسانی، تامین امنیت و رفاه انسان‌هاست.
دکتر دهقانی گفت: «گرچه تهدیدات سخت‌افزاری بیشتر امنیت انسان‌ها را تهدید کرده است، ولی تردیدی نیست که اکنون آلودگی‌های محیط‌زیستی هم منجر به ناامنی می‌شود. بنابراین آلودگی‌های محیط زیستی نمونه‌ای از عدم امنیت است».
گری لوئیس، نماینده سازمان ملل، دیگر سخنران این همایش به تاثیر تغییرات آب و هوا بر امنیت پرداخت. وی با اشاره به اینکه محیط زیست یک موضوع استراتژیک است بر حل مشکلات زیست‌محیطی تاکید کرد و آن را غیر ممکن ندانست.
گری لوئیس در پایان شش راه حل برای ایران جهت حل مشکلات زیست محیطی پیشنهاد کرد: «توجه به واژه امنیت انسانی، افزایش اطلاعات درباره تاثیرات تغییرات آب‌و هوایی که دانشگاه‌ها در این خصوص می‌توانند کمک کننده باشند؛ دستیابی به تکنولوژی‌های دگرسانی؛ بهبود توانایی برای ارتباط با پدیده‌های پیچیده و غیرخطی؛ گسترش همکاری و برنامه‌های بین‌المللی و برنامه‌ریزی برای دهه‌ها نه سال‌ها.
دکتر علی مریدی، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، دیگر سخنران این همایش در خصوص مشکلات آب و خاک و ریزگرد سخنرانی کرد.
وی با اشاره به مهم‌ترین حوزه مشترک آبی از جمله هیرمند و هریررود در شرق و حوزه آبریز ارس و دجله و فرات به مشکلات موجود در این حوزه‌ها و برنامه‌های کشورها برای برداشت بیشتر آب پرداخت و با اشاره به مشکلات موجود و بین‌رشته‌ای بودن، پیشنهاد داد بحث دیپلماسی آب تیمی برای همکاری‌های مشترک ایجاد شود.
همچنین دکتر هومان لیاقتی رئیس پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی مدیریت پنل چالش های محیط زیستی و امنیت منطقه ای غرب آسیا را عهده دار بود.
در این پنل 5 مقاله در زمینه عوامل تهدید محیط زیست منطقه ای با محوریت اثرات محیط زیستی جنگ یمن، امنیت غذایی در منطقه خلیج فارس، تغییر اقلیم و گسترش ریز کردها در غرب کشور، انرژی های نو در غرب آسیا و امنیت محیط زیستی دریای خزر ارائه شد.
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر پژوهشکده علوم محیطی
تعداد مشاهده: 716
 

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی