دانشگاه شهید بهشتی
ورود  English

مراسم تجليل از مقام علمي دکترسيدمصطفي محقق داماد برگزار شد

تاریخ انتشار: 1396/10/12 03:40 ب.ظ
22-10-02.jpg
مراسم تجليل از مقام علمي آيت الله دکتر سيدمصطفي محقق داماد و رونمايي از ارج نامه ايشان، با پيام رئيس جمهوري و سخنراني رضا داوري اردکاني رئيس فرهنگستان علوم، علي اکبر صالحي معاون رئيس جمهوري، رسول جعفريان عضو فرهنگستان علوم و رئيس کتابخانه دانشگاه تهران، غلامحسين ابراهيمي ديناني عضو پيوسته فرهنگستان علوم، محسن اسماعيلي عضو حقوقدان شوراي نگهبان، سيدحسين صفايي رئيس شاخه حقوق فرهنگستان علوم، حجت الاسلام والمسلمين دعايي مدير مسئول روزنامه اطلاعات، سيمايي و سخنراني آيت الله دکتر سيدمصطفي محقق داماد برگزار شد
.
در اين مراسم پس از سخنراني جعفريان عضو فرهنگستان علوم و رئيس کتابخانه دانشگاه تهران، حسام الدين آشنا مشاور فرهنگي رئيس جمهوري، پيام حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران را که خطاب به آيت الله محقق داماد نوشته شده بود قرائت کرد. غلامحسين ابراهيمي ديناني عضو پيوسته فرهنگستان علوم و استاد فلسفه در سخنراني خود در اين مراسم گفت: در عالم بودن خانواده محقق داماد همين بس که پدربزرگشان، حاج شيخ عبدالکريم حائري يزدي موسس حوزه علميه قم بوده و معلوم نيست که اگر ايشان نبود حوزه چه مي شد. مهرباني پدر ايشان هم موجب شد تا حوزه نجات يابد. از زمان شيخ طوسي تا امروز که علم اصول پيدا شده اگر بخواهم علم اصول را تجسم کنم سيد محمد محقق داماد را بر مي گزينم. زندگي اين عالم بزرگوار با علم اصول گره خورده بود.
    حجت الاسلام والمسلمين دعايي مدير مسئول روزنامه اطلاعات نيز در سخنراني خود به اين نکته اشاره کرد که «در اين جلسه جاي دکتر سيدحسن نصر خالي است چرا که آيت الله محقق داماد از برجسته ترين دستياران ايشان بود. يکي از ويژگي هاي برجسته آيت الله محقق داماد اين است که به شبهات و مسائلي که در جامعه وجود دارد پاسخ مي دهد و از حقيقت دفاع مي کند ضمن اينکه مسائل و مطالبي که بيان مي کنند هميشه به روز است و روزنامه اطلاعات افتخار اين را دارد که ناشر انديشه هاي ايشان باشد.
   دکتر رضا داوري اردکاني رئيس فرهنگستان علوم که مسئول برگزار کننده اين مراسم بود نيز طي سخناني گفت: "بنده در چند سال اخير کمتر مجلس اين چنيني را ديدم و فکر مي کنم وجود اين همه افراد عالم و بزرگ در اين جلسه يک نشانه است و نشان از حرمت و بزرگي آيت الله محقق داماد دارد. او افزود: رابطه من با ايشان يک رابطه کاري نيست بلکه يک رابطه دوستي و همدلي است. راجع به کتابي هم که امروز رونمايي مي شود لازم است که بگويم حدود ۱۸-۱۹ سال پيش قرار شد که هر سال چهار نفر از طرف چهار فرهنگستان انتخاب شوند و به آنها نشان درجه يک علمي اهدا شود. مرحوم دکتر حبيبي پيشنهاد دادند که براي اين نامزدهاي انتخابي، کتابي هم تهيه شود. يکي از اين منتخبان آيت الله محقق داماد بودند." در ادامه اين مراسم از کتاب «مردي از تبار خرد و فضيلت؛ ارج نامه دکتر سيدمصطفي محقق داماد» رونمايي شد.
    در پايان اين مراسم نيز آيت الله سيدمصطفي محقق داماد در سخنراني خود گفت: "من دست کساني را که براي اين کتاب مقاله نوشتند مي بوسم. در خانواده من همه اهل تحقيق و علم بودند و به نظر خودم بنده کفران نعمت کردم و آن طور که بايد و شايد از آن فضا استفاده نکردم. محقق داماد افزود: پس از اينکه بنده به تهران آمدم خداوند دوستان بزرگي نصيبم کرد، دوستاني که از آنها فضيلت مي باريد. دلم به اين خوش است که در کنار استاداني قرار گرفتم که روزي در بحث هاي من حضور داشتند."
  منبع: روزنامه ایران  
Telegram-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 689
 

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی