دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی، میزبان 20 اُمین اجلاس رؤسای دانشگاه­های سطح یک کشور

تاریخ انتشار: 1397/09/08 02:56 ب.ظ
 600-7.jpg
 
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی، پنجشنبه 8 آذر 1397 بیستمین اجلاس رؤسای دانشگاه­های سطح یک کشور به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی در مجتمع آموزشی و رفاهی وزارت نفت در محمود آباد استان مازندران، آغاز به کار کرد. در ابتدای این اجلاس، دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی ضمن خیر مقدم به رؤسای دانشگاه­های سطح یک کشور گفت: بسیار خرسندم که توفیق میزبانی بیست اُمین اجلاس دانشگاه­های سطح یک کشور برای دانشگاه شهید بهشتی حاصل شده است. یکی از موفقیت­های این نشست­ها تداوم برگزاری آن بوده که امید است خیر و برکت آن نصیب کشور شود. رئیس دانشگاه شهید بهشتی از دکتر نیلی احمد­آبادی رئیس دانشگاه تهران و دکتر خضری و همکارانشان در دبیرخانه اجلاس به سبب اهتمام آنها در برگزاری این نشست تشکر نمود.
600-2.jpg

 فرهنگ اقتصاد دانش­بنیان به تدریج در حال مطرح شدن و نهادینه شدن است دکتر صدوق در ادامه به مسئلۀ چالش­های اقتصادی در کشور و مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه اشاره کرد و ابزار داشت: این چالش­ها بر وضعیت دانشگاه­های کشور اثرگذار بوده است­.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در ادامۀ سخنان به ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت پرداخت و ابراز داشت: این امر، گفتمانی است که در کشورهای توسعه­یافته نیز جاری است و آن­ها به دنبال بهبود وضعیت خود هستند. به عنوان نمونه کشور انگلستان برای دانشگاه­های خود نقش ناحیه­ای قائل شده که بر این اساس دانشگاه­ها به 9 ناحیه تقسیم و یکی از وظایف مهم آن­ها تعامل با مسئولان عمرانی این نواحی است.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در این ساختار، دانشگاه­ها بخشی از نیروی تصمیم گیرنده در مسائل آمایشی این نواحی و سرزمین­ها هستند و آن­ها در حقیقت اقتصاد دانش بنیان را عملاً به این شکل دنبال می­کنند. در جامعۀ ما نیز به حول و قوۀ الهی، فرهنگ اقتصاد دانش­بنیان به تدریج در حال مطرح شدن و نهادینه شدن است. امید است دانشگاه­ها بتوانند امکانات لازم را در زمینۀ فعالیت در حوزۀ اقتصاد دانش­بنیان در اختیار داشته باشند و در این راه بیش از پیش بکوشند. یکی از ظرفیت های کشور این است که مردم ما علاقه مند هستند فرزندان خود را به دانشگاه ها بفرستند.
دکتر صدوق افزود: در حال حاضر مسئلۀ اساسی برای دانشگاه­ها، موضوع اعتبارات و تخصیص است که دغدغۀ همۀ دانشگاهیان محسوب می­شود. بنابراین به نظر می­رسد که دانشگاه­ها خود باید ابتکارات و نوآوری­هایی داشته باشند که این چالش­ها و مسائل را حل نموده و مسیر مناسب خود را طی کنند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در کشور ظرفیت­هایی وجود دارد که باید از آن­ها بهتر بهره­برداری کرد. یکی از این ظرفیت­ها این است که مردم ما علاقه­مند هستند فرزندان خود را به دانشگاه­های با­کیفیت بفرستند و ادامۀ مسیر زندگی خود را در محور تحصیلات عالی دنبال نمایند. باید از این موقعیت و ظرفیت موجود در کشور بهتر استفاده نمود. برای ما این وظیفه ایجاد می­شود که با ارائۀ راهکارهای قانونی و مناسب، نسبت به جذب دانشجویان و آموزش کیفی به آن­ها به خصوص در دورۀ کارشناسی اقدام نماییم. یکی از چالش­های بزرگی که ما در دوره کارشناسی­ارشد با آن مواجه هستیم، این است که گاهی دانشجویانی جذب این مقطع می­شوند که شناخت و تسلط چندانی راجع به این حوزه دارند.   اگر پایان نامه ها محتوای بهتری پیدا کنند و بر مسائل جامعه و کشور تمرکز نمایند، به خلاء ارتباط دانشگاه با صنعت پاسخ داده خواهد شد.
_BU_0271.jpg 
دکتر صدوق در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این نکته که می­توان پایان نامه­های دوره های تحصیلات تکمیلی را در جهت رفع نقیصه ارتباط اندک دانشگاه­ها با جامعه و صنعت هدایت و راهنمایی نمود گفت: اگر حتی درصد اندکی از پایان نامه­هایی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام می­شوند، به مسائل اساسی و مبتلابه جامعه و کشور بپردازند، این امر می­تواند مفید و سودمند باشد.
دکتر صدوق ادامه داد: باید در جستجوی مسیرهایی بود که بار دروس تکلیفی دوره های تحصیلات تکمیلی کاهش یابد و پایان نامه­ها دارای وزن محتوایی و کارآیی بیشتری شوند. در واقع، پایان­نامه و رساله­ها باید شناسنامۀ علمی هر دانش­آموخته باشند. در کشورهای توسعه­یافته نیز وضعیت همین­گونه است و اساساً طولانی­شدن دورۀ تحصیلات تکمیلی در دانشگاه­های کشور، چالش­ساز خواهد شد. اگر پایان نامه­ها محتوای غنی تری پیدا کنند و بر مسائل جامعه و کشور تمرکز نمایند، به خلاء ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت پاسخ داده خواهد شد.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری (مدظله) افزود: اخیراً مقام معظم رهبری (مدظله) در یکی از سخنرانی­های خود، بیان داشتند که امیدواریم هر رساله و پایان نامه دارای حامی از بخش­های دولتی یا خصوصی باشد. این امر میسر نمی­شود مگر اینکه پایان نامه­ها و رساله­ها محتوای غنی تری داشته باشند. کاهش روز­افزون کیفیت پایان نامه­های مقاطع تحصیلات تکمیلی باعث شده است که بازار کاذب و جعلی به اسم پایان نامه نویسی ایجاد شود. باید این مشکل را جدی گرفت و به نظر می­رسد چارۀ کار در این باشد که تعداد دروس رسمی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می­شود، کاهش یابد و به بار محتوایی پایان نامه افزوده شود. در شرایط فعلی، این کار می­تواند وضعیت پایان نامه­ها را بهبود بخشد. با انجام این کار در کشورهای توسعه یافته بسیاری از چالش­ها و مشکلات حل شده است.  
 
 600-3.jpg
 
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در بخش پایانی سخنان خود مجدداً حضور رؤسای دانشگاه­های سطح یک کشور در این نشست را گرامی داشت وبرای این نشست آرزوی موفقیت نمود.
در این نشست، دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی، دکتر نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر نادگران رئیس دانشگاه شیراز، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر طالبی رئیس دانشگاه اصفهان، دکتر احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس، دکتر ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت، دکتر مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر سید احمد خضری مدیر حوزه ریاست دانشگاه تهران و دبیر این اجلاس حضور داشتند. سپس، نشست وارد دستورات کاری خود شد که گزارش آن بخش­ها متعاقباً اطلاع­رسانی خواهد شد.
 
 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها: 20 اُمین اجلاس رؤسای دانشگاه­های سطح یک کشور
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,249
اخبار : دانشگاه شهید بهشتی، میزبان 20 اُمین اجلاس رؤسای دانشگاه­های سطح یک کشور
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی