دانشگاه شهید بهشتی

گزارش افتتاحیه دومین همایش ملی دوسالانه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان

تاریخ انتشار: 1397/09/11 10:32 ق.ظ

 

دومین همایش ملی دوسالانه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان (آزفا)، با محوریت «استانداردسازی مواد آموزشی زبان فارسی به غیرفارسی‌‏زبانان» 21 و 22 آبان ماه 1397 با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و بنیاد سعدی در تالار مولوی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد.
 
سخنان دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی در سخنانی نقش و جایگاه زبان و ادبیات فارسی را در انسجام ملی و همچنین در اعتلای تمدن بشری مهم و مؤثر خواند و گفت: زبان فارسی در حوزه تمدنی_N3A0014.jpg خارج از مرزبندی سیاسی گسترش‌یافته است؛ در ادوار مختلف تاریخی شاهد نفوذ و گسترش فرهنگ، عناصر و ارزش‌های ایرانی نه‌تنها در منطقه بلکه از شرق دور تا غرب هستیم.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی، حفظ و پاسداری از میراث تمدن کهن ایرانی را وظیفه‌ای خطیر دانست و اظهار داشت: آموزش زبان فارسی گام مهمی در توسعه و گسترش تمدن ایرانی است؛ تمدن ایرانی صرفاً یک تعصب میهنی نیست بلکه مجموعه‌ای از ارزش‌ها، آئین و آداب‌ورسوم ایرانی را تشکیل می‌دهد و این‌ها واقعیت‌های ملموسی است که در خارج از مرزهای سیاسی این سرزمین به‌وفور دیده می‌شود.
دکتر صدوق با قدردانی از فعالیت‌ها و اقدامات دکتر حداد عادل در بنیاد سعدی برای گسترش زبان فارسی در اقصی نقاط دنیا خاطرنشان کرد: زبان از یک‌سو نقش بسیار اساسی در وحدت و انسجام ملی دارد و پیونددهنده تمام مؤلفه‌های فرهنگی در داخل یک حوزه تمدنی است و از سوی دیگر نقش بی‌بدیلی در گسترش، رشد، نفوذ و ترویج ارزش‌ها و روابط انسانی و اجتماعی در خارج از مرزهای جغرافیایی دارد ازاین‌رو نهادهای اثرگذاری مانند بنیاد سعدی در کنار دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نقش مهمی د راین زمینه بر عهده‌دارند.
 
باید برای گسترش زبـان فارسی با ارادۀ سیاسی در سطوح بـالا همراه با سرمایه‌گذاری بلندمدت و برنامۀ مدون و استراتژیک گام برداریم
 رئیس دانشگاه با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های کشورهای استعمارگر برای گسترش دایره نفوذ زبان خود در سایر کشورها گفت: گسترش زبان یکی از ابزارهای دیپلماسی است به همین دلیل قدرت‌های بزرگ دنیا هزینه‌های هنگفتی برای آموزش و ترویج زبان خود در سایر کشورها متقبل می‌شوند. در سال‌های اخیر سایر کشورها ازجمله کشورهای عربی سرمایه‌گذاری زیادی برای حفظ و گسترش زبان خود نموده‌اند زیرا به این باور رسیده‌اند که زبان حلقه واسط و رابط همۀ ویژگی‌های هویتی یک ملّت است. ما در این حوزه کم‌کار کرده‌ایم؛ باید برای گسترش زبان فارسی با ارادۀ سیاسی در سطوح بالا همراه با سرمایه‌گذاری بلندمدت و برنامۀ مدون و استراتژیک گام برداریم.
 
سخنان دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی
دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی در این همایش در سخنانی از دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی در میزبانی این همایش قدردانی نمود و با بیان آنکه وظیفۀ اصلی بنیاد سعدی، گسترش زبان فارسی در فراسوی مرزهای ایران است، 1542017419-img-6648.jpgگفت: این بنیاد همواره تلاش کرده است تا گسترش زبان فارسی، با استفاده از افراد متخصص آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان، در فراسوی مرزهای ایران دنبال شود.
دکتر حداد عادل در ادامه با اشاره به موضوع «استانداردسازی مواد آموزشی» در دومین همایش دوسالانۀ آزفا گفت: هر نوع آموزشی مستلزم استانداردسازی است و به‌خصوص در مورد آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها اگر بر اساس استاندارد مشخص عمل نشود، توفیقی نخواهیم یافت. دکتر حداد عادل افزود: به‌عنوان‌مثال اگر دانشجوی خارجی برای تحصیل به ایران بیاید، باید استاندارد مشخصی داشته باشیم تا سطح زبان فارسی وی را تشخیص دهیم و همچنین تعیین کنیم که این دانشجو برای تحصیل در ایران به چه مدت فراگیری زبان فارسی نیاز دارد.
رئیس بنیاد سعدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنیاد سعدی در پی آن نیست که تمام امور آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان را در دست بگیرد و برای چنین امری به همت تمام مؤسسات مرتبط نیاز است. یکی از وظایف مهم بنیاد سعدی که در اساسنامه آن نیز ذکرشده است، تعیین استاندارد آموزش زبان فارسی و ترویج آن به تمام مؤسسات و مراکز آزفا است.
1542018104-img-6681.jpgدکتر حداد عادل افزود: برای آموزش هر زبانی یک استاندارد ثابتی وجود دارد که تمام مؤسسات و نهادهای آموزش آن زبان از این استاندارد واحد تبعیت می‌کنند. نکته مهم این است که چنین استانداردی را یک‌نهاد ایجاد کند و سایر مؤسسات بر اساس این استاندارد عمل کنند.
وی ادامه داد: در بنیاد سعدی چه در تألیف کتاب و تولید نرم‌افزار و چه در خصوص تربیت‌معلم نگاه ما به استاندارد معطوف است. استاندارد کمک می‌کند تا بدانیم برای هر زبان‌آموز در هر سطحی چه کتاب و مطالب آموزشی باید به کار گرفت و چه انتظاراتی از وی باید داشت.
رئیس بنیاد سعدی در پایان سخنان خود گفت: اهمیت برگزاری دومین همایش دوسالانه آزفا این است که توجه تمام متصدیان آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان را به مسئله اهمیت استاندارد جلب می‌کند.
در بخش پایانی این مراسم، دکتر صدوق رئیس دانشگاه و دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی از ولادیمیر ایوانف رئیس گروه آموزشی زبان فارسی دانشگاه دولتی مسکو، فلیحه زهرا کاظمی رئیس بخش فارسی دانشگاه بانوان پاكستان و دکتر احمد صفار مقدم استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به پاس سال‌ها تلاش و تحقیق در حوزه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان تقدیر نمودند.
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: همایش ملی دوسالانه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 271
اخبار : گزارش افتتاحیه دومین همایش ملی دوسالانه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی