صفحه اصلی
هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی رتبه دوم جایزه معمار 1400 را کسب کرد
  • 710 مشاهدات

«پروژه خانۀ تک طاق» طراحی شده توسط دکتر عاطفه کرباسی، عضو هیئت علمی گروه معماری دانشکدۀ معماری و شهرسازی و مهندس علی سلطانی و علی دهقانی از دفتر معماری آینه، موفق به دریافت رتبه دوم در بخش ساختمان‌های مسکونی ویلایی در مسابقه بزرگ ملی معمار 1400 شد.

 

خانۀ تک طاق در شهر نجف‌آبادِ اصفهان ساخته شده و به الگوى معروف به «طاق چشمه» در خانه‌هاى تاريخى نجف‌آباد تکیه دارد. در فضاى داخلي خانه‌هاى  تاريخى این شهر، هر طاق عملكردهايي متنوع از نشيمن تا آشپزخانه و فضاى پذيرايي و گاه ادغامى از چند عملكرد را دربرگرفته و طاقهای مواج هویتی بصری برای سیمای شهری ساخته‌اند.

كوچك‌ بودن ابعاد زمين و تقاضاى كارفرما براى ارزان ساختن در يك طبقه، چالشى بود كه به کمک الگوي تاريخى طاق چشمه حل شد. ضمن توافق كارفرما با شهردارى، حدود هشتاد درصد زمين به ساخت اختصاص يافت. نشیمن و پذیرایی در سمت جنوب، آشپزخانۀ نواری باریکی در غرب، همه در زیر یک طاق و دو اتاق در سمت شمال با سقفی کوتاهتر برای شکل‌گیری حیاطکی بر بامشان قراردارند. برای يكپارچه ساختن بدنه و سقف، تمام بنا از باريكه‌هاى سنگ بومى اين منطقه كه از نظر اقتصادى به‌صرفه بود، پوشانده شد. به‌اين ترتيب، تمام فضاهاى عمومى خانه زيرطاقى وسيع شكل گرفتند تا احساسى از دلبازى و تماشای آسمان، باوجود حیاطی کوچک را به همراه خاطره‌اى از خانه‌هاى تاريخى به مخاطب عرضه كنند. خانه‌هايى كه هنوز هم مجاور اين خانه در معابر اطراف به چشم مى‌خورند. 

​​​​​​​

 

 

افزودن نظرات