دانشگاه شهید بهشتی

اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در جمع نويسندگان یک درصد برتر

تاریخ انتشار: 1398/11/19 09:17 ق.ظ

 

 دکتر ایوب بازگیر و دکتر حمیدرضا خواصی اعضاء هیأت علمی دانشکده علوم شیمی و نفت و دکتر مصطفی زندیه عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری در جمع نويسندگان %۱ برتر جهان قرار گرفتند.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بر اساس مقاله‌ های پژوهشگران ایرانی منتشر شده در نشریه‌های پایگاه WOS و بر اساس سه شاخص زیر اقدام به انتخاب نویسندگان 1% برتر جهان کرده است.

شاخصهای علم‌سنجی با نام Indicator1،  Indicator2 و  Indicator3 به شرح زیر هستند:

Indicator1: این شاخص به معنای نسبت تعداد کل استنادات به مقالات استناد کننده است. مطالعات علم سنجی در ISC نشان می‌دهد که متوسط جهانی این شاخص حدود 1.50 است. با افزودن میزان یک انحراف معیار به عدد فوق، می‌توان تا عدد 2 را به عنوان مقدار نرمال برای این شاخص در نظر گرفت. این شاخص برای یک نویسنده نرمال نامیده می‌شود اگر در محدوه نرمال باشد.

Indicator2: این شاخص به معنای تعداد متوسط خود استنادی به ازای هر مقاله است. بررسی میانگین این شاخص در داده‌های جهانی و نمونه‌های مورد مطالعه در ISC نشان می‌دهد که متوسط جهانی این شاخص حدود 6 است. با افزودن یک انحراف معیار به عدد فوق می‌توان تا مقدار 9 را در محدوده نرمال دانست. این شاخص برای یک نویسنده نرمال نامیده میشود اگر در محدوه نرمال باشد. لازم به ذکر است که این نسبت در دانشگاههای برتر دنیا بسیار کمتر از آستانه نرمال انتخاب شده در این تحلیل است. به علاوه نرخ خود استنادی محاسبه شده در این تحلیل از مقدار واقعی نرخ خوداستنادی کمتر است زیرا فقط مدارک یک بازه 10 ساله استخراج و بازیابی شده است.

Indicator3: این شاخص بیانگر متوسط درصد خوداستنادی یک نویسنده است. مطالعه داده‌های جهانی نشان می‌دهدکه حد آستانه این شاخص حدود 14% است. این شاخص برای یک نویسنده نرمال نامیده می‌شود اگر در محدوه نرمال باشد.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نویسندگانی را که بر اساس شاخص‌های استنادی فوق در محدوده نرمال بوده به عنوان نویسنده برتر انتخاب کرده است. پژوهشگرانی که از دانشگاه شهید بهشتی در زمره نویسندگان 1% برتر قرار گرفتند به شرح جدول زیر معرفی می شوند:

نام

حوزه موضوعی

تعداد استنادات در حوزه موضوعی

تعداد مقالات در حوزه موضوعی

تعداد کل مقالات (مقاله و مروری)

h-index

مصطفی زندیه

مهندسی

2,425

88

122

34

علم کامپیوتر

598

20

ایوب بازگیر

شیمی

2,140

111

113

27

حمیدرضا خواصی

شیمی

2,346

176

183

25

 

انتخاب دکتر ایوب بازگیر و دکتر حمیدرضا خواصی اعضاء هیأت علمی دانشکده علوم شیمی و نفت و دکتر مصطفی زندیه عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری را در زمره یک درصد برتر پژوهشگران ایرانیِ دانشگاه شهید بهشتی به انتخاب پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در حوزه تخصصی مربوط، تبریک می گوییم.

امید است در پرتو عنایات الهی و به برکت تلاش‌های خالصانه و مساعی عالمانه این دانشمندان شاهد افزایش سهم دانشگاه در تولید علم و فناوری و پیشرفت چشمگیر ایران اسلامی در عرصه‌های علمی و پژوهشی جهان باشیم.

  sbu-2020-isc2.jpg

 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: نويسندگان %۱ برتر جهان
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,167
اخبار : اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در جمع نويسندگان یک درصد برتر
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی