دانشگاه شهید بهشتی

دکتر خاتمی: زبان فارسی همواره یکی از زبانهای تاثیرگذار و از ابزارهای مهم انتقال فرهنگ و تمدن بشری بوده است

تاریخ انتشار: 1394/05/17 01:37 ب.ظ

 

دکتر احمد خاتمی رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی در مراسم افتتاحیه هشتاد و دومین دوره دانش افزایی زبان فارسی گفت: تعداد دانشجویان رسمی زبان فارسی در دانشگاههای دنیا ۲۲۲۴ نفر است.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی، با اشاره به پیشینه ای از زبان فارسی گفت: زبان اقوام و ملل از جهتی می تواند شرایط و ضوابط یک زبان زنده و پویا را ترسیم کند. قدمت، گستردگی، تاثیرگذاری، ماندگاری، توانمندی برای بالندگی و مقبولیت جهانی از جمله از ویژگی های مهم برای یک زبان است و فارسی همواره یکی از زبانهای تاثیرگذار و از ابزارهای مهم انتقال فرهنگ و تمدن بشری بوده است.
وی ادامه داد: همچنین در دیگر کشورهای منطقه نیز زبان فارسی به عنوان زبان رسمی در دربار کشورها شناخته می‌شده است. البته این فقط محدود به خاورمیانه نبوده و در قرن 14 میلادی نیز شاهد آشنایی خاور دور با زبان فارسی هستیم بهIMG_0527.jpg طوریکه زبان فارسی زبان بین‌المللی در مناطق چینی راه ابریشم بوده و مدارسی برای تدریس زبان فارسی تاسیس شده است. زبان فارسی زبان مسلمانان نیز بوده است؛ در قفقاز نیز زبان فارسی رواج گسترده‌ای داشته به‌گونه‌ای که بزرگترین اثر نویسنده گرجستانی متاثر از یک داستان ایرانی بوده است.
دکتر خاتمی، به تاثیرگذاری زبان فارسی اشاره کرد و گفت: بخشی از آثار ایرانی در میانه دوم قرن پنجم به زبان لاتین بازگردانده شده است. در میان زبان‌های دنیا کمتر زبانی است که بعد از 10 قرن افراد بتوانند آن متون را به راحتی خوانده و بفهمند این خود نشانه محکم از بالندگی آن در تاریخ است. همچنین با اطمینان خاطر می‌توان گفت که زبان فارسی در میان تحصیل‌کردگان دنیا علاقه‌مندی خاصی دارد که حضور بیش از 200 دانشجوی زبان فارسی در این دوره شاهد عینی این ادعا می‌باشد.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به آمارهای وزارت علوم گفت: در حال حاضر تعداد دانشجویان رسمی زبان و ادبیات فارس در دانشگاههای جهان ۲۲۲۴ نفر است.
برای ورود به سایت دوره کلیک نمایید.

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر هشتادو دومین دوره دانش افزایی
تعداد مشاهده: 2,106
اخبار : دکتر خاتمی: زبان فارسی همواره یکی از زبانهای تاثیرگذار و از ابزارهای مهم انتقال فرهنگ و تمدن بشری بوده است
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی