دانشگاه شهید بهشتی

دکترحداد عادل: زبان فارسی دومین زبان عالم اسلام است

تاریخ انتشار: 1394/05/17 01:39 ب.ظ

 

دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی که در آیین افتتاح هشتاد دومین دوره دانش افزابب زبان فارسیی سخن می گفت ضمن عرض خیرمقدم به دانشجویان خارجی شرکت کننده در این دوره افزود: من به دانشگاه شهید بهشتی علاقه خاصی دارم از آن جهت که 47 سال قبل در این دانشگاه معلم فیزیک بودم و یکی از افتخارات دانشگاهی من ارتباط با این دانشگاه است.
رئیس بنیاد سعدی، زبان فارسی را دومین زبان عالم اسلام دانست و گفت: به جز زبان عربی به هیچ زبانی دیگری چون فارسی کتاب نوشته نشده و شما با آشنایی با زبان فارسی با ملتی آشنا می‌َشوید که نزدیک به هفت‌هزار سال در این سرزمین زندگی کرده و نزدیک به هزار و چهارصد سال از دین اسلام مدد گرفته و به آن مدد رسانده است.
وی ادامه داد: زبان فارسی امروزه نه تنها زبان ایران بوده بلکه زبان کشورهایی همچون تاجیکستان است و شما با زبان فارسی کلید گشایش یک گنج را به دست می‌آورید و آن کلید همه آثاری است که به این زبان نوشته شده است.
حداد عادل افزود: امروز هم در جمهوری اسلامی، ما زبان فارسی را رکنی از هویت ملی خود می‌دانیم و با تاسیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی قصد داریم که این زبان را برای زندگی امروز کارآمد کنیم.
 
وی گفت: ما امروز برای آن که زبان فارسی زبان علم شود نزدیک به 50 هزار کلمه در مقابل اصطلاحات علمی به تصویب رسانده‌ایم و یک فرهنگ لغات زبان فارسی داریم که در 35 جلد منتشر خواهد شد.
رئیس بنیاد سعدی ادامه داد: من امیدوارم که این دوره برای شما مفید باشد و با زندگی در ایران آن را بیشتر بشناسید، ما دو ایران داریم که یکی از آنها بر اساس نقل رسانه‌ها شکل گرفته و دیگری ایران واقعی است.
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر هشتادو دومین دوره دانش افزایی
تعداد مشاهده: 1,906
اخبار : دکترحداد عادل: زبان فارسی دومین زبان عالم اسلام است
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی