دانشگاه شهید بهشتی

گزارش مراسم روز جهانی آمار

تاریخ انتشار: 1394/08/09 10:15 ق.ظ
مراسم روز جهانی آمار چهارشنبه 8 آبان 94 با رونمایی از یادنامه ی دکتر خواجه نوری برگزار شد.
در این مراسم دکتر محمدرضا مشکانی، استادان گروه آمار و دانشجویان آمار دانشگاه شهید بهشتی حضور داشتند. دکتر فرید روحانی مدیر گروه آمار ضمن خوشامدگویی با اشاره به پیام دبیرکل سازمان ملل - داده بهتر،زندگی بهتر- درباره نیاز کشورهای پیشرفته به اطلاعات پایه ی آماری دقیق و بهنگام سخن گفت و برداشت خود را از این پیام نیاز تصمیم گیری آگاهانه به آمار وعدالت آماری مبنی بر چشم پوشی نکردن از هرگونه داده ی آماری بیان کرد.
دکتر محمدرضا مشکانی، عضو هئيت علمی دانشكده علوم دانشگاه شهيد بهشتی، در سخنرانی خود به تعریف علم پرداخت و گفت: علم به بخشی از دانش بشریDSC_7283_resize.jpg اطلاق می شود که ابطال پذیر و تکرارپذیر باشد به صورتی که دیگران هم بتوانند آن را به همان صورت قبول کنند. علم آمار، ابزار کار استقرای درست است.
وی همچنین درباره مراحل شکل گیری یک پژوهش علمی شامل تعریف مسئله، فرمول بندی فرضیات، جمع آوری وتحلیل داده ها و نتیجه گیری صحبت کرد و اظهار داشت: موضوع علم آمار همه ی علوم است.
دکتر مشکانی ضمن گرامیداشت یاد دکتر خواجه نوری افزود: افراد حاضر در این جلسه به نوعی میراث بر دکتر خواجه نوری هستند.
سپس دکتر حمیدرضا نواب‌پور، رئیس سابق مرکز آمار ایران و دانشیار گروه آمار دانشگاه علامه طباطبایی، سخنرانی خود را درباره اینکه"ما آماریان چقدر مهم هستیم" آغاز کرد و گفت:فرآیند آمار سه وجه دارد: تولید کننده، پاسخگو و کاربر. آمار مانند هر کالای دیگری خط تولید و مشخصاتی دارد که نقص در هر کدام از بخش ها مانع از رسیدن به نتیجه می شود.
در ادامه کلیپی از "آرتور بنجامین"در برنامه "TED" پخش شد. این ریاضیدان DSC_7311_resize.jpgآمریکایی گفت: نظام آموزشی ریاضی در حال حاضر و هرچه پس از آن یاد می گیریم بر اساس حساب و جبر است که در بالای این هرم حساب ویفرانسیل و انتگرال قرار دارد اما از نظر من این هرم اشتباهست و راس هرم درست که هر دانش آموز باید بداند آمار است. آمار و احتمال.
بعد از پذیرایی کلیپی از سخنرانی دکتر فقیه پخش شد و مراسم با رونمایی از یادنامه دکتر خواجه نوری و تقدیر از دانشجویان برتر، اعضای انجمن علمی و برنده مسابقه ریسک پایان یافت.
 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 2,299
اخبار : گزارش مراسم روز جهانی آمار
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی