دانشگاه شهید بهشتی

کسب رتبه­ برتر دانشگاه در رتبه بندی لایدن

تاریخ انتشار: 1395/03/04 09:54 ق.ظ
بر اساس آخرین نتایج رتبه بندی موسسه لایدن 2016، دانشگاه شهید بهشتی «رتبه برتر کشور در نسبت مقالات چاپ شده نشریات با کیفیت» در حوزه های مختلف در بین دانشگاه های کشور را کسب کرد.
 
همچنین دانشگاه شهید بهشتی با 178 پله صعود در مقایسه با سال گذشته موفق به کسب رتبه­ی 484 جهانی در بین تمامی دانشگاه­ها از منظر چاپ مقاله در صدک نخست نشریات با کیفیت شده است. رتبه­ی جهانی دانشگاه شهید بهشتی در چاپ مقالات در دهک نخست نشریات با کیفیت هم اکنون 525 است که در مقایسه با سال گذشته 84 پله صعود داشته است.
دانشگاه لایدن سالانه گزارشی از عملکرد پژوهشی سه سال اخیر تمام موسسات پژوهشی و دانشگاه­های جهان تهیه و آن­را براساس شاخص­های مهم علم­سنجی اعلام می­کند. با توجه به رویکرد کیفیت­گرای این گزارش، تعداد مقالات چاپ شده­ی هر دانشگاه در نشریاتی در نظر گرفته می­شود که این مقالات به­طور ویژه­ای مورد نظر سایر محققین واقع می­شوند. همچنین، این لایدن، گزیده­ی سخت­گیرانه و رتبه­بندی شده­ای از نشریات را به­عنوان فهرست هسته (Core List) تشکیل داده است که نشریات قید شده در این فهرست از منظر کیفیت داوری و کیفیت محتوایی از سطح قابل قبولی برخوردارند و بنابراین گزارشات، مبتنی بر مقالات چاپ شده در این فهرست از نشریات تهیه می­شوند. لایدن، در کنار تعداد مقالات چاپ­شده­ی یک موسسه در این نشریات، به­منظور قابل مقایسه بودن کیفیت مقالات دانشگاه­های بزرگ و کوچک، شاخص کیفی دیگری را محاسبه می­کند. این شاخصِ کیفیِ رتبه­بندیِ موسسات، نسبت مقالات هر دانشگاه در نشریات برتر فهرست هسته در مقایسه با کل مقالات چاپ شده­ی آن دانشگاه در نشریات این فهرست است. دو رسته­بندی از نشریات برتر، عبارتند از: الف) 10 درصد بالایی فهرست هسته و ب) یک درصد بالایی فهرست هسته (رسته­ی ویژه).
بررسی نظام رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که تعداد دانشگاه های ایران در این رتبه بندی افزایش یافته و به ۱۴ دانشگاه رسیده است.
سال ۲۰۱۶ یعنی در جدیدترین رتبه بندی اعلام شده توسط لایدن، دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، علوم پزشکی شهید بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی و اصفهان در این رتبه بندی جای گرفته اند.
گفتنی است، لایدن از سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ هر ساله به رتبه بندی دانشگاه های دنیا می پردازد و یکی از نظام های رتبه بندی معتبر بین المللی محسوب می شود. مقر این رتبه بندی دانشگاه لایدن در هلند است که یکی از معتبرترین گروه های علم سنجی دنیا را در خود جای داده است.

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر دستاوردهای پژوهشی
تعداد مشاهده: 4,025
اخبار : کسب رتبه­ برتر دانشگاه در رتبه بندی لایدن
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی