دانشگاه شهید بهشتی

برگزاری دوره زوج درمانگری هیجان مدار در گفتگو با دکتر محمدعلی مظاهری، رئیس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی

تاریخ انتشار: 1397/02/10 02:07 ب.ظ
 دکتر مظاهری.jpg  دکتر محمدعلی مظاهری دارای مدرک دکتری روانشناسی در گرایش بالینی خانواده و کودک از دانشگاه لندن در انگلستان است. وی در حال حاضر ریاست دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی را برعهده دارد. با توجه به برگزاری دوره زوج درمانگری هیجان مدار در دانشگاه شهید بهشتی، روابط عمومی و اطلاع رسانی گفتگویی را با دکتر مظاهری در این خصوص انجام داده است که از نظر شما مخاطبان گرامی می گذرد.
 
لطفاً بفرمایید هدف از برگزاری دوره زوج درمانگری هیجان مدار چیست؟
کارگاه فشرده زوج درمانگری هیجان مدار (EFCT) در مدت زمان 4 روز از سه شنبه 11 الی جمعه 14 اردیبهشت 1397 در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی برگزار می شود. این روش، یکی از موفق ترین و موثرترین روش ها در زوج درمانی است و به حوزه روانشناسی بالینی مرتبط است. در این روش، میزان عود بسیار کمی دارد که نشانه بهبودی است. روش زوج درمانگری هیجان مدار به تأیید برخی انجمن های علمی معتبر دنیا نظیر انجمن بین المللی روانشناسی، انجمن روانشناسان آمریکا و مرکز بین المللی خانواده درمانی هیجان مدار که در کانادا قرار دارد رسیده است. این دوره برای نخستین بار است که در ایران برگزار می شود. با ارتباطاتی که با مرکز بین المللی خانواده درمانی برقرار گردید مقرر شد دو نفر از مربیان این مرکز که از کشورهای یونان و بلژیک هستند در این دوره آموزشی حضور داشته باشند. پروفسور جانسون رئیس مرکز بین المللی خانواده درمانی بر این نکته تأکید داشته است که در سطح جهان، کشورهای معدودی به برگزاری این دوره در دانشگاه اقدام کرده اند و از اینکه این دوره در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود ابراز خرسندی نموده است. استقبال از این دوره در ایران بسیار زیاد بود تا جایی که ناگزیر شدیم دیگر ثبت نام جدید نداشته باشیم. علی رغم نوسانات ارزی که اتفاق افتاد ولی حدود65 نفر در این دوره ثبت نام کردند. اعضای هیئت علمی، روانشناسان، روانپزشکان، مشاوران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به خصوص دانشجویان دوره دکتری از ثبت نام کنندگان این دوره هستند. کلاسهای این دوره از هشت و سی دقیقه صبح تا ساعت 18 در این چهار روز خواهد بود.
درمانگری.jpg در مذاکراتی که با پرفسور جانسون انجام شد مقرر گردید یک تفاهم نامه مرکز بین المللی خانواده درمانی و دانشگاه شهید بهشتی منعقد گردد و دانشگاه به عنوان مرجع زوج درمانگری هیجان مدار در ایران معرفی شود و ارائه دهنده دوره های مرتبط با این حوزه باشد. حتی مقرر گردید روی مسائل، تطبیق وتغییرات فرهنگی در این دوره حتماً تمرکز شود و به جنبه های فرهنگی توجه گردد.
حاصل این دوره می تواند حوزه های پژوهشی را برای پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طرحهای تحقیقاتی اعضای هیات علمی در قالب همکاری های علمی بین المللی ایجاد و معرفی نماید. به این ترتیب یک شبکه علمی بزرگ از خانواده درمانگران در سطح جهان به وجود خواهد آمد و یک ارتباط بین المللی گسترده به وجود خواهد آمد.
به نظر می رسد با توجه به وجود پژوهشکده خانواده، قطب علمی خانواده و رشته روانشناسی بالینی در دانشگاه شهید بهشتی که مورد استناد هم هستند، برگزاری این دوره می تواند مقدمه ای خوب در جهت توسعه خانواده درمانی هیجان مدار در ایران باشد و اینکه می توانیم ارتباطات علمی گسترده ای با مرکز بین المللی خانواده درمانی داشته باشیم.
آیا برگزاری این دوره می تواند بر ارتقای رتبه دانشگاه شهید بهشتی در نظامهای بین المللی رتبه بندی دانشگاهها اثرگذار باشد؟
یکی از اهداف اساسی ما این بوده است که از جنبه آموزش و پژوهش تعاملات بین المللی دانشگاه در این حوزه افزایش یابد و در جهت ارتقای رتبه علمی دانشگاه نیز اثرگذار باشد.
در نهایت لطفاً بفرمایید که چه زیرساختهایی برای این دوره فراهم شده است؟
این کارگاه جنبه کاملاً کاربردی دارد و حدود 10 نفر به عملیاتی شدن این کارگاه کمک می کنند. از شهرهایی نظیر مشهد، شیراز و اهواز شرکت کننده هایی در این دروه حضور خواهند داشت. برای برگزاری آن، طبیعتاً مجموعه ای از زیرساختها و امکانات باید فراهم می شد. در کتابخانه دانشکده درباره مباحث نظری و فنون خانواده درمانگری هیجان مدار جلسه برگزار می شود و مراحل درمان در اتاقی که در دانشکده در نظر گرفته شده انجام خواهد شد. امید میرود که این دوره برای شرکت کنندگان کارآمد باشد.
Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,896
اخبار : برگزاری دوره زوج درمانگری هیجان مدار در گفتگو با دکتر محمدعلی مظاهری، رئیس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی