دانشگاه شهید بهشتی

دهمین جلسه کرسی محیط زیست و امنیت ملی در پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/05/29 11:23 ق.ظ
دهمین جلسه کرسی محیط زیست و امنیت ملی با حضور اعضای کمیته و جمعی از علاقمندان بیستم تیر ماه در پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد.
در این جلسه که با عنوان امنیت غذایی و امنیت ملی برگزار شد دکتر عبدالمجید مهدوی دامغانی عضو هیات علمی پژوهشکده علوم محیطی ضمن تعریف امنیت غذایی به عنوان (دسترسی همیشگی کلیه افراد به غذای کافی، سالم و مغذی برای برخورداری از یک زندگی سالم و پویا) به بیان اهمیت آن در کشور پرداخته و از دسترسی، تامین و مصرف به عنوان سه مولفه امنیت غذایی یاد کرد.
وی افزود: بررسی­ها نشان می­دهد قیمت غذا در سال­های بعد از 1960 سیر نزولی داشته است که این امر را می توان به انقلاب کشاورزی و سهولت انتقال مواد غذایی نسبت داد.
دکتر مهدوی با اشاره به اینکه واردات برخی از محصولات استراتژیک مانند گندم، برنج، ذرت و دانه­های روغنی می­تواند تهدیدی برای امنیت ملی به شمار آید بر لزوم توجه به کنترل واردات محصولات استراتژیک و افزایش قیمت احتمالی این اقلام به عنوان تهدیدی بر امنیت غذایی تاکید کرد. وی همچنین از کشت فراسرزمینی به عنوان یکی از راهکارهای تامین امنیت غذایی یاد کرد.
اشاره به لزوم برخورداری از استانداردهای لازم برای صادرات محصولات کشاورزی از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود که در بسیاری از موارد عدم برخورداری از این استانداردها منجر به رکود صادرات و قیمت پایین محصولات غذایی صادراتی از ایران می­شود که نمونه بارز آن در کاهش صادرات زعفران و خشکبار در سال­های اخیر و ربوده شدن گوی سبقت توسط کشورهای رقیب مشهود است.
در ادامه حاضرین در جلسه به بیان نظرات خود پرداختند و بر لزوم تامین امنیت غذایی در کشور با توجه به حفظ محیط زیست و تطابق الگوی کشت با قابلیت های سرزمین تاکید شد.

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر پژوهشکده علوم محیطی
تعداد مشاهده: 2,173
اخبار : دهمین جلسه کرسی محیط زیست و امنیت ملی در پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی