دانشگاه شهید بهشتی

یازدهمین جلسه کرسی محیط زیست و امنیت ملی در پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/05/29 01:41 ب.ظ
یازدهمین جلسه کرسی محیط زیست و امنیت ملی با موضوع تغییر اقلیم و تاثیر آن بر امنیت ملی چهارشنبه بیست و چهارم مرداد ماه در پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد.
در این جلسه دکتر یوسف رشیدی عضو هیات علمی پژوهشکده علوم محیطی و رییس پیشین دفتر هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین مدیر اسبق شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران، به سخنرانی پیرامون تغییر اقلیم و امنیت ملی پرداخت.

 

 

11-korsi-2.gif
وی با اشاره به ماهیت تغییر اقلیم و علل بروز آن، ایران را در زمره کشورهای متاثر از تغییر اقلیم در جهت گرم­تر و خشک­تر شدن دانست و در این راستا تاکید کرد که با توجه به تاثیرات متفاوت تغییر اقلیم در کشورها و قابلیت­های تکنولوژیک متفاوت هر کشور، پیچیدن نسخه واحد برای حل آن در جهان امکان پذیر نیست.
11-korsi-3.gif

در ادامه دکتر رشیدی یادآور شد لازم است در چهار بعد اجتماعی، انرژی، آب و غذا به مسئله تغییر اقلیم توجه کرد. در واقع تغییر اقلیم می تواند در این چهار حوزه تهدید به شمار آید و لازم است برای کنترل هر یک برنامه استراتژیک داشته باشیم.
توجه به افزایش تاب­آوری و تاکید بیشتر بر سازگاری با تغییر اقلیم در مقایسه با کاهش انتشار، از جمله دیگر موارد مورد تاکید در سخنرانی بود.
11-korsi-1.gif

در ادامه این نشست دکتر فیاضی نماینده شورای عالی امنیت ملی در کرسی ضمن تشکر از دکتر رشیدی برای توجه دقیق و عمیق در بیان مسائل، بر لزوم توجه معقولانه به مسائل محیط زیست و پرهیز از پرداختن به مسائل محیط زیست با افراط و تفریط در کشور تاکید کرد.
دکتر ذکایی نیز ضمن تایید مطالب ارائه شده توسط دکتر رشیدی، اختلال در موازنه دمای شب و روز و تغییرات ایجاد شده در سیکل های بیولوژیک ناشی از تغییر اقلیم را بسیار تهدید کننده و حائز اهمیت دانست.
در ادامه این جلسه دکتر لیاقتی بر توجه به آمایش سرزمین در مقابله با تهدیدات اقلیمی تاکید کرد.
دکتر صوفی زاده نیز ضمن ابراز نگرانی از تهدیداتی که تغییر اقلیم در بازدهی کشاورزی در کشور دارد، بر لزوم اصلاح الگوی کشت در راستای کاهش این تهدید تاکید داشت.
دکتر پیری نیز ضمن تاکید بر اهمیت توجه به مسئله تغییر اقلیم، لزوم برخورداری از همکاری های بین المللی را کلید موفقیت در عرصه مقابله با این تهدید در کشور دانست.

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر پژوهشکده علوم محیطی
تعداد مشاهده: 2,918
اخبار : یازدهمین جلسه کرسی محیط زیست و امنیت ملی در پژوهشکده علوم محیطی برگزار شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی