دانشگاه شهید بهشتی

گزارش یکصد و شصت و سومین جلسه شورای دانشگاه +گزارش تصویری

تاریخ انتشار: 1397/06/21 03:18 ب.ظ

 

«یکصد و شصت و سومین جلسه شورای دانشگاه» در سال 1397 به ریاست دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی، 21 شهریورماه با حضور_N3A8496-400.jpg اعضای شورا برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورذهبی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله) در سخنانی با قرائت حدیثی، ویژگی‌های سه‌گانه انسان شجاع را از دیدگاه امام حسین علیه‌السلام را برشمرد و اظهار داشت: امام حسین علیه‌السلام، «قدم نهادن در کارهای سخت، شکیبایی در هنگام سختی‌ها و دفاع از برادر ایمانی» را سه علامت انسان شجاع عنوان کردند.
  
همواره در طول تاریخ مردانی بودند که با آرمان‌های بزرگ از سد بن‌بست‌ها گذشتند، سقف فروبسته زمان را شکافتند و راه را برای بشر گشودند
 
دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی، در ابتدای سخنان خود با تسلیت ایام شهادت مظلومانه سید و سالار شهیدان و سرور آزادگان، امام حسین (ع) ویاران باوفایش گفت: ماه محرم برای دانشگاهیان، علاوه بر ابعاد شورآفرینی آن، سرچشمه جوشان اندیشه و پند و اندرز از این حماسه بزرگ تاریخی است. همواره در طول تاریخ مردانی بودند که با آرمان‌های بزرگ از سد بن‌بست‌ها گذشتند، سقف فروبسته زمان را شکافتند و راه را برای بشر گشودند.
    
در این دوران سخت از ما دانشگاهیان به‌عنوان کانون مرجع ملت، انتظار می‌رود با انجام شایسته وظایف، قوت قلب و عامل امید و پایداری و ایستادگی مردم باشیم
 
رئیس دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی که کشور در آن به سر می‌برد خاطرنشان کرد: استکبار با برخورداری از امکانات و ابزارهای سیاسی، اقتصادی، نظامی و بهره‌مندی از رسانه‌های تأثیرگذار، درصدد اعمال فشار بر کشورمان است، از این شرایط ویژه با عنوان «جنگ نرم» تعبیر _N3A8565-400.jpgمی‌شود. تمام فعالیت‌های دشمن، برای شکستن روحیه مردم و القاء حس یاس و ناامیدی است؛ در این دوران سخت از ما دانشگاهیان به‌عنوان کانون مرجع ملت، انتظار می‌رود با انجام شایسته وظایف، قوت قلب و عامل امید و پایداری و ایستادگی مردم باشیم.
 
دانشگاه به‌عنوان کانون نخبگان بهترین محل ارائه راهکار برای حل مسائل و مشکلات کشور است
 
دکتر صدوق، به برگزاری جلسات مشترک مدیران دانشگاهی با مسئولین کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در آستانه سال تحصیلی جدید روسای دانشگاه‌های برتر در جلسات جداگانه‌ای با معاون اول محترم رئیس‌جمهور، رئیس و اعضای محترم کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و همچنین با مسئولین کشور جلسات مشترکی را داشتند. در این نشست‌ها، مسائل و چالش‌های پیش رو، موردبحث و بررسی قرار گرفت و در شرایط حساس کنونی بر همکاری و همدلی بیش‌ازپیش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با دستگاه دولت تأکید شد. معتقدم در تنگناها، افکار بستر رشد می‌یابند، اندیشه و استعدادها شکوفا می‌شوند و خلاقیت نمود پیدا می‌کند و دانشگاه به‌عنوان کانون نخبگان بهترین محل ارائه راهکار برای حل مسائل و مشکلات کشور است.
 دکتر صدوق در ادامه سخنان خود، از راه‌اندازی اتاق فکر دانشگاهی در دانشگاه‌های سطح یک کشور خبر داد و افزود: در نوزدهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های سطح یک کشور، درباره چگونگی و سازوکار افزایش مشارکت دانشگاه‌ها برای کمک به حل مشکلات جاری کشور تبادل‌نظر شد و به همین منظور مقرر شد 5 خوشه علمی و فکری به‌عنوان «اتاق فکر دانشگاهی» تشکیل شود تا متخصصان دانشگاه‌های عضو، گفتگوهای لازم را باهدف سیاست‌گذاری و تصمیم سازی در هر زمینه انجام داده و نتایج حاصله را جمع‌بندی و در اختیار مسئولان ذی‌ربط و دولتمردان قرار دهند. براین اساس «خوشه پولی بانکی» با_N3A8536-400.jpg محوریت دانشگاه علامه طباطبایی، «خوشه سرمایه اجتماعی» با محوریت دانشگاه اصفهان، «خوشه حقوق شهروندی» با محوریت دانشگاه شهید بهشتی، «خوشه اقتصاد کلان» با محوریت دانشگاه تهران و «خوشه ارتباطات» با محوریت دانشگاه علامه طباطبایی تأسیس شد.
رئیس دانشگاه، «تأمین منابع مالی با توجه به تغییر نرخ ارز و عدم تخصیص کامل بودجه شش‌ماهه نخست سال جاری دانشگاه‌ها» را دو چالش اصلی دانشگاه‌ها دانست و گفت: با توجه به افزایش قیمت کالاهای مصرفی، حتی تخصیص صد در صد بودجه، تکاپوی هزینه‌ها را نخواهد داد.
رئیس دانشگاه، «محیط‌زیست» را مسئله حاد کشور عنوان و تأکید کرد: به‌زعم مسئولان و کارشناسان، «آب» به ابر چالش کشور تبدیل‌شده است؛ دانشگاه‌ها به دلیل برخورداری از اندیشمندان و نخبگان در صف مقدم حل مسئله هستند، دانشکده‌های مهندسی عمران، آب و محیط‌زیست، علوم زمین و پژوهشکده علوم محیطی با برخورداری از زیرساخت‌ها و توانمندها، قابلیت ورود در این حوزه  را دارند.
دکتر صدوق همچنین با اشاره به‌ضرورت تحول در نحوه اداره شورای دانشگاه به‌عنوان ستون دانشگاه تأکید کرد: باید فرآیند برگزاری جلسات شورا تغییر یابد تا روسای دانشکده‌ها و پژوهشکده در اداره جلسه شورا حضور پررنگ و مؤثرتری داشته باشند و گزارش‌ها و برنامه‌های اعضای شورا فعال‌تر مطرح شود. به خاطر داشته باشیم ما یک پیکره واحد هستیم، هیئت‌رئیسه دانشگاه به‌تنهایی نمی‌تواند این دانشگاه بزرگ و معتبر را به نحو احسن اداره نماید. من معتقدم تعامل مشترک، تجمیع آراء و افکار گوناگون و حضور فعال تمام اعضاء دانشگاه نه‌تنها موجب ارتقاء و تعالی دانشگاه خواهد شد بلکه در حل مسائل بنیادین جامعه و دنیا و ارائه راهکار، گام‌های مؤثری بر خواهد داشت.
 
محافظت از اعتبار دانشگاه و حفظ کیفیت آموزشی و پژوهشی از اصول اساسی در دانشگاه شهید بهشتی است
رئیس دانشگاه در بخش پایانی سخنان خود بر لزوم نظارت بیشتر روسای دانشکده‌ها و پژوهشکده بر درخواست‌های سفر اعضای هیئت‌علمی در آستانه سال تحصیلی تأکید کرد و با آسیب‌شناسی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی افزود: پذیرش 17 هزار دانشجوی دوره دکترا در دانشگاه آزاد و افزایش ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌ها، حراج آموزش عالی است و به این ترتیب قطعاً کیفیت قربانی خواهد شد، این در حالی است که بر اساس آمارها قریب به صد هزار دانشجوی دکتری بیکار در کشور وجود دارد. محافظت از اعتبار دانشگاه و حفظ کیفیت آموزشی و پژوهشی از اصول اساسی در دانشگاه شهید بهشتی است.
 
 
گزارش دبیرخانه هیئت‌رئیسه، دبیرخانه شورای دانشگاه و مدیریت حوزه ریاست و روابط عمومی
در ادامه جلسه، دکتر سید محمد سجاد صدوق دبیر شورای دانشگاه، با تشریح دستورات 163-امین شورای دانشگاه، گزارشی از فعالیت‌های یک ماه اخیر در دبیرخانه هیئت‌رئیسه و مدیریت حوزۀ ریاست و روابط عمومی ارائه کرد.
مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی در ادامه با اشاره به رویدادهای مهم دانشگاه در میانه تابستان اظهار داشت: برگزاری نوزدهمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور در 30 مرداد 97، برگزاری مراسم تجلیل از کارکنان شایسته تقدیر دانشگاه در 10 شهریور 97، برگزاری پنجاه و یکمین نشست معاونان فرهنگی اجتماعی و فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور در 12 شهریور 97، برگزاری بیست و نهمین جشن تقدیر از دانش آموزان ممتاز فرزندان همکاران دانشگاه شهید بهشتی در 15 شهریور 97 و برگزاری آیین تکریم بازنشستگان با حضور وزیر علوم در 15 شهریور 97 از مهم‌ترین رویدادهای دانشگاه در یک ماه گذشته بود.
مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی، با اشاره به افتخارات کسب شده برای دانشگاه گفت: انتخاب سرکار خانم دکتر مینو دبیری استاد دانشکده علوم شیمی و نفت به‌عنوان «شیمیدان برجسته کشور در حوزه شیمی آلی در سال 1397» و درخشش چشمگیر دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در هفدهمین جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی ازجمله افتخارت دانشگاه در یک ماه اخیر بود.
مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی افزود: در یک ماه گذشته تعداد 5 حکم انتصاب صادرشده و همچنین 3 شماره از آئینه خرد منتشرشده و فعالیت های دانشگاه مستندسازی شده است.
 
مباحث مطرح‌شده توسط معاونان دانشگاه
در بخش دیگری از یکصدو شصت و سومین جلسه شورای دانشگاه، «مباحث مرتبط با شروع سال تحصیلی جدید» توسط دکتر واعظی معاون فرهنگی و اجتماعی، «ایجاد گروه رشتۀ مهندسی صنایع در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور» توسط دکتر افضلیان معاون آموزشی، «برگزاری نشست مشترک معاونان محترم پژوهشی دانشگاه‌ها، افزایش میزان دستیار پژوهش دانشجویان مقطع دکتری مصوب 12-امین جلسه هیئت‌رئیسه و شیوه‌نامۀ به‌روزرسانی فهرست نشریات سفید و شیوه‌نامۀ تشکیل کارگروه اعتبارسنجی نشریات مصوب 14-اُمین جلسۀ هیئت‌رئیسه، تشکیل خوشه‌های مشورتی دانشگاهی برای تقویت ارتباط جامعه و دانشگاه و همچنین اعلام نتیجه قطب‌های علمی برگزیده 400.jpgدانشگاه‌ها تا پایان شهریورماه» توسط دکتر شکری معاون پژوهشی و فناوری و گزارشی از «فعالیت های حوزه معاونت دانشجویی در ایام تابستان 97، نحوه اسکان نیمسال اول 98-97 دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه، گزارشی از فعالیت‌های عمرانی انجام شده در سراهای دانشجویی، رستوران، اداره بهداشت و درمان و اعزام کاروان ورزشی دختران و پسران به چهاردهمین المپیاد ورزشی کشور» توسط دکتر حاج جباری معاون دانشجویی ارائه شد.
 
گزارش تصویری
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 662
اخبار : گزارش یکصد و شصت و سومین جلسه شورای دانشگاه +گزارش تصویری
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی