دانشگاه شهید بهشتی

نشست تخصصی مروری بر یک تجربه ملی در تسهیل روابط صنعت و دانشگاه

تاریخ انتشار: 1397/09/14 05:58 ب.ظ
IMG_8965.JPG

نشست تخصصی با موضوع نشست تخصصی مروری بر یک تجربه ملی در تسهیل روابط صنعت و دانشگاه و توسعه فناوری: تاسیس انستیتوهای توسعه فناوری در وزارت نفت در پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. این نشست روز دوشنبه 12/ 9 /97 با حضور خانم دکترعلم الهدی رییس پژوهشکده جمعی از اساتید ، دانشجویان و پژوهشگران حوزه نفت در سالن جلسات پژوهشکده واقع در طبقه سوم ساختمان شهدا برگزار گردید.

در این نشست که از سلسله نشست های پژوهشکده، با محوریت مطالعات بنیادین علم و فناوری و توسعه تکنولوژی بود دکتر هادی نیلفروشان از اعضای هیئت علمی این پژوهشکده به بیان مطالبی در مورد توسعه فناوری و سابقه آن در وزارت نفت و هم چنین نقاط ضعف و قوت سیاست های تحقیق و توسعه در صنعت نفت کشور و شرکت های زیر مجموعه پرداخت.


IMG_8949.JPG

 

 

دکتر نیلفروشان ابتدا به مرور سیر برنامه ریزی درصنعت نفت کشور پرداختند ، سپس به بررسی چالش ها و نقاظ ضعف و قوت توسعه فناوری در این حوزه راهبردی و حیاتی کشور مبادرت نمود.

وی در ابتدای سخنان خود این نکته را مطرح کرد که از اول صنعت نفت کشور طوری طراحی نشده که بتوان در داخل کشور بر روی آن فعالیت های تحقیق و توسعه انجام داد بطوریکه در 40 سال اول کشف نفت در کشور هیچ گونه فعالیت و برنامه کلیدی در راستای پژوهش در حوزه نفت انجام نگرفت. حتی انستیتو صنعت نفت که بعد از انقلاب به پژوهشگاه صنعت نفت تبدیل شد تا سال 1370 تقریبا فاقد هرگونه طرح و برنامه ای در زمینه تحقیق و پژوهش در صنعت نفت بود.

وی در ادامه سخنان خود نقطه آغاز جدی توجه و اهتمام مدیران صنعت نفت کشور به امر تحقیق و توسعه در این صنعت را سال 1376  و با شروع وزارت مهندس بیژن نامدار زنگنه به وزارت نفت و تاسیس شرکت پترو پارس اعلام کرد.

IMG_9070.JPG

دکتر نیلفروشان سپردن ریاست پژوهشگاه صنعت نفت به یکی از مدیران موفق و کارامد وقت کشور در زمینه انرژی و نیرو یعنی دکتر وکیلی معاون سابق زنگنه در حوزه آب را یکی از اقدامات مهم بیژن زنگنه در راستای بهبود فعالیت های تحقیق و توسعه در صنعت نفت کشور قلمداد کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود سال 78 را آغاز تاسیس بخش تحقیق و توسعه در شرکت های زیرمجموع وزارت نفت اعلام کردند.به گفته ایشان ما تا اواخر دهه 70 فارغ التحصیل در زمینه مهندسی نفت در کشور نداشتیم که این امر خود بحث تحیق وتوسعه در این بخش را دچار رکود کرده بود . وی تاسیس سه مرکز مطالعاتی در نفت و گاز در دانشگاههای امیرکبیر ، صنعتی شریف و امیرکبیر را از دیگر اقدامات مهم در زمینه توسعه فعالیت های R&D در درکشور در اغاز دهه 80 دانست.

دکتر هادی نیلفروشان که خود از پژوهشگران حوزه فناوری و توسعه تکنولوژی کشور محسوب می شود ایجاد معاونت پژوهش و فناوری در وزارت نفت که در سال 1388 انجام شد را از دیگر اقدامات اثرگذار در راستای فعالیت های تحقیقاتی وپژوهشی در صنعت نفت کشور به شمار آورد. البته به گفته دکتر نیلفروشان از آنجاییکه معاون وقت پژوهش فناوری وزارت نفت در بین سالهای 88 تا 95 تخصص کافی در حوزه تحت مدیریت خود را نداشت عملا فعالیت هایR&D دچار نوعی قفل شدگی و رکود شد تا سال 1395 و با آغاز معاونت مهندس بیطرف و اعلام سیاست ها و برنامه های جدید در این بخش ، روند جدیدی آغاز شد.


 
IMG_8978.JPG

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه مرور بررسی سوابق تاسیس انستیتوها در بخش نفت به تاسیس حدود 10 انستیتو در دانشگاههای مختلف کشوردر دولت دهم و واگذار کردن پروژه هایی در بخش های مختلف نفت و گاز به این موسسات اشاره کردند و اذعان کردند که این طرح ها از بار مالی فراوانی نیز در حدود دهها میلیارد تومان برخوردار بودند. به گفته وی قراردادهای جدید وزارت نفت با دانشگاهها دارای نظام حکمرانی مخصوصی بودند که محوریت این پروژه ها با دانشگاهها بود و نه اساتید، همچنین اختصاص بودجه به این قراردادها از نظام تامین مالی مرحله- درگاهی تبعیت می کرد. به این معنی که پس از تایید هر مرحله پول به حساب انستیتو ها ریخته می شد و در صورت عدم اجرای مراحل ادامه پرداخت ها متوقف و حتی قراردادها کلا ملغی می شد.


 
IMG_9063.JPG

به گفته دکتر نیلفروشان از دیگر ویژگیهای این پروژه ها ها تاکید وزارت نفت بر همکاری ها با شرکت هاب داخلی و خارجی به منظور یادگیری تکنولوژی بود.

اهم مزایای بسته های سیاستی از نظر دکتر نیلفروشان به شرح ذیل است:

1) وارد شدن دانشگاهها در یک زمینه عملی

2) انعقاد قرارداد های بلند بین دانشگاه و وزارت نفت

3)تاکید بر شبکه سازی و پژوهش و هم چنین یادگیری تکنولوژِی

4) وارد شدن ادبیات جدید در حوزه صنعت نفت

5) اختصاص بودجه های قابل توجه به بخش R&D در صنعت نفت

6)نگاه جدید به برنامه ریزی و تدوین نقشه راه در صنعت نفت

هم چنین اهم معایب این سیاست ها از نظر ایشان عبارت است از:

1)رویکرد و نگاه مکانیکی و ماشینی وزارت نفت به فعالیت های انستیتوها

2) عدم فهم و درک درست از فناوری ، فلسفه فناوری وجامعه شناسی فناوری در بین مدیران وزارت نفت

3) اجبار دانشگاهها به تجاری سازی فناوری

4) قرارگیری انستیتوها در برزخ اقتصاد مقاومتی و تجاری سازی محصولات

5) کاهش و حتی قطع همکاری های بین المللی در اثر وضع تحریم ها

6) ایجاد اختلال در تامین بودجه بع دلیل شرایط اقتصادی کشور

دکتر نیلفروشان در پایان سخنان خود با ذکر این نکته نگاه صنعت نفت به تکنولوژی عقب مانده و دور از فهم دنیای امروزو از تکنولوژی است ابراز امیدواری کردند که در آینده مشکلات در ین حوزه مرتفع شود .

وی در اخر با اشاره به این نکته که مرور همه فرآیندهای مربوط به حوزه تحقیق و توسعه ابعاد در صنعت نفت و شرکت های زیر مجموعه در یک جاسه کاری دشوار است ابراز امیدواری کرد که مطالب مفیدی را به سمع و نظر حضار رسانده باشند.


 
IMG_8952.JPG

در بخش پایانی نشست نیز جلسه پرسش و پاسخ با محوریت بحث اصلی صورت گرفت و دکتر نیلفروشان به سوالات حاضران جواب داد. این جلسه ساعت 12 به پایان رسید. ​

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری. نشست تخصصی.توسعه فناوری.وزارت نفت
منبع خبر پژوهشكده مطالعات بنيادين علم و فناوري
تعداد مشاهده: 3,307
اخبار : نشست تخصصی مروری بر یک تجربه ملی در تسهیل روابط صنعت و دانشگاه
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی