دانشگاه شهید بهشتی

ورود گروه باستانشناسی دانشگاه شهید بهشتی به عرصه جدیدی از پژوهش ها

تاریخ انتشار: 1397/11/09 09:02 ق.ظ


با امضای قرارداد سه جانبه میان گروه باستان­شناسی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران

با امضای قرارداد سه جانبه میان دانشگاه شهید بهشتی، اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پایگاه باستان­شناسی تپه میل، جهت تأسیس مدرسه مطالعات میدانی دانشگاه شهید بهشتی و پایگاه پژوهشی ری باستان به گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی واگذار شد.

در جلسه ای که روز یکشنبه 30/10/1397 در دفتر ریاست داشکده ادبیات و علوم انسانی با حضور آقایان دکتر دلاور بزرگ نیا، مدیر کل میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، مهندس محسن شیخ الاسلامی، معاون میراث فرهنگی و دکتر قدیر افروند، رئیس مرکز باستان شناسی این اداره، آقای دکتر محمدعلی اکبری، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و اعضای هیئت علمی گروه باستان شناسی برگزار شد، محورهای کلی همکاری‌های علمی و پژوهشی میان دانشگاه و اداره کل میراث تهران مورد بررسی و گفتگو قرار گرفت.

دکتر بزرگ نیا در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این خبر گفت: "در واقع قرار است با تاسیس مدرسه مطالعات میدانی باستان‌شناسی در این منطقه، حوزه‌ی ری باستان، برای مطالعات باستان‌شناسی در اختیار گروه باستان شناسی شهید بهشتی قرار گیرد. اقدامات حقوقی آن توسط بخش حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در حال انجام است". وی با اشاره به این‌که همکاری‌های لازم در بحث پژوهش‌های میدانی باستان شناسی در این محوطه‌ها توسط اداره کل میراث فرهنگی انجام می‌شود، ادامه داد: "این اتفاق فرصت بسیار خوبی را فراهم می‌کند تا بتوانیم حوزه‌ی تاریخ و باستان شناسی ری را بشناسیم". مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران اضافه کرد: "در حال حاضر نیز مدخل همکاری‌ها به عنوان محور اصلی، تپه میل قرار گرفته است و در ادامه  با شکل گیری مدرسه مطالعات میدانی و پایگاه پژوهشی ری کهن، محوطه‌های تاریخی قرار گرفته در محور ری باستان، یکی پس از دیگری بررسی می‌شوند". بزرگ‌نیا با تاکید بر این‌که صحبت‌ها و اقدامات مورد نیاز پیش از این با پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان‌شناسی مطرح شده و در این زمینه در هماهنگی کامل هستیم، گفت: "نخست فعالیت‌های میدانی انجام می‌شوند و پس از آن مرمت و حفاظت به مرور در این تپه‌های تاریخی و براساس صحبت‌های بعدی انجام می‌شوند".

برگزاری مراسم بزرگداشت استاد حسن کریمان، ری شناس برجسته و از اساتید پیشکسوت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی در بهار سال آینده به عنوان پیش همایش "همایش بین المللی ری باستان" و نیز همکاری در زمینه تاسیس مرکز اسناد باستان شناسی ری باستان از دیگر موضوعات مورد توافق بودند.

آقای دکتر محمد علی اکبری نیز درباره‌ی این تفاهم‌نامه گفت: "هدف اصلی برای امضای این تفاهم نامه این بود که گروه باستان شناسی این دانشگاه بتواند یک حوزه مطالعاتی در پهنه تهران داشته باشد و در بخش‌های مطالعاتی مختلف مطالعه کند". او با اشاره به حضور مرحوم دکتر حسن کریمان ری شناس در دانشگاه شهید بهشتی گفت: "ایشان در پهنه شهر ری مطالعات کاملی را انجام داده بود، اکنون اطلاعات او ما را به سمتِ مناسبی در پژوهش‌هایمان می‌برد. به همین دلیل احساس کردیم با انتخاب پهنه باستان شناسی ری کار او را دنبال کنیم. اکنون نیز تمرکز ما روی این حوزه و تپه میل به عنوان پایگاهی برای دانشگاه شهید بهشتی است". وی تاکید کرد این تفاهم‌نامه کمک می‌کند یکی از مشکلات گروه باستان‌شناسی این دانشگاه و دیگر دانشگاه ها در عرصه‌های میدانی برای حضور دانشجویان و تجربه اندوزی ایشان در سایت‌های درحال کاوش نیز برطرف شود.​ 


جلسه نمایشگاه 026.JPG
جلسه نمایشگاه 028.JPG
جلسه نمایشگاه 029.JPG
جلسه نمایشگاه 040.JPG
جلسه نمایشگاه 042.JPG


Sorosh-Icon
کلید واژه ها: ورود گروه باستانشناسی دانشگاه شهید بهشتی به عرصه جدیدی از پژوهش ها
منبع خبر دانشکده ادبیات و علوم انسانی
تعداد مشاهده: 1,497
اخبار : ورود گروه باستانشناسی دانشگاه شهید بهشتی به عرصه جدیدی از پژوهش ها
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی