دانشگاه شهید بهشتی

دومین نشست "نوروسینما" با اکران "کفشهایم کو" برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/12/13 10:32 ق.ظ
دومین سلسله نشست از برنامه «نوروسینما» روز 11 اسفند ماه ساعت 14  در تالار مولوی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. این برنامه برای اولین بار در ایران در پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی برگزار می­شود. در ابتدا فیلم «کفش­هایم کو» به کارگردانی کیومرث پوراحمد که به بیماری آلزایمر می­پردازد، به نمایش درآمد. سپس جلسه نقد و بررسی فیلم آغاز شد. میهمانان عبارت بودند از:  کارگردان فیلم؛کیومرث پوراحمد، مینا وحید؛ بازیگر نقش بیتا، امیر پوریا؛ منتقد و مدرس سینما، دکتر محمدرضا بیگدلی؛ دکتری نوروفیزیولوژی، دکتر مریم نوروزیان؛ متخصص مغز و اعصاب و مشاور پزشکی فیلمنامه و دکتر مسعود طهماسیان؛ فوق دکتری علوم اعصاب.
در آغاز جلسه نقد و بررسی، دبیر اجرایی و هنری برنامه؛ سمیه خسروی خراشاد، توضیح مختصری از «نوروسینما» ارائه داد. اینکه دانشمندان تحقیقات گسترده­ای در کشورهای آمریکا و انگلستان بر روی فیلم­ها با رویکرد شناختی انجام می­دهند که اهداف مشخصی را در پی دارد. از آن جمله تاثیر یک فیلم را بر فعالیت مغزی بینندگان می­سنجند.
دکتر مریم نوروزیان که مشاور پزشکی فیلمنامه بودند، در خصوص بیماری آلزایمر با تاکید بر این فیلم، سخنرانی کردند. وی بیماری آلزایمر را یک بیماری وابسته به سن دانست و اینکه معضلی­ست رو به گسترش که جامعه جهانی و ایران با آن روبروست. در جهان هر سه ثانیه یک نفر مبتلا به دمانس تشخیص داده می­شود. وی به معضلاتی اشاره کرد که خانواده­ها و مراقبین بیمار با آن دست به گریبانند. وی خاطرنشان کرد که باید دنیای درون بیمار را فهمید. می­بایست ترس­ها، اضطراب­ها و نگرانی­های آنها را درک کرد. بیماران درک غیرواقعی از جهان دارند و مثل بیتا در فیلم که اوضاع را مدیریت کرد باید فهمید. و اینکه جامعه ایران نیاز به اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم در این باره دارد. و این آگاهی رسانی میسر نمی­شود مگر از طریق رسانه، صدا و سیما و سینما.
وی علت اهمیت فیلم کفش­هایم کو را فراتر از کارگردانی پوراحمد دانست و آنرا مبتنی بر پردازش صحیح علمی بیان کرد. علاوه بر آن اشاره کرد که هیچ کاری دور از اشکال نیست ولی نهایتا باید پیام اصلی مد نظر قرار گیرد.
کارگردان فیلم نیز لحظات جذاب و درخشان فیلم را مدیون دکتر نوروزیان دانست و اینکه تمامی لحظات فیلم با این متخصص مغز و اعصاب هماهنگ شده است. وی اشاره کرد که فیلم را تحت تاثیر رمانStill Alice   ساخته است. پوراحمد بیماری آلزایمر را هولناک خواند ولی اشاره کرد که عمدا در این فیلم سعی شده علی رغم هولناک بودن، شیرینی و طنز هم داشته باشد. دکتر مسعود طهماسیان نیز از فشار روانی و هزینه­های سنگینی که به خانواده­ها وارد می­شود به عنوان معضلی یاد کرد که اضطراب و استرس شدیدی بر خانواده، همسر و فرزندان می­گذارد. وی تعادل روانی خانواده را شرطی برای مراقبت از بیمار تلقی کرد.
دکتر بیگدلی در این برنامه از پیچیدگی مغز سخن به میان آورد که با دیگر ارگان­های بدن متفاوت است. ارتباطات مغزی کم کم از بین رفته و فرد به ترتیب سال­های عمرش را به صورت معکوس از دست می­دهد تا زمان بچگی، همانطور که در اپیزودی از فیلم به خوبی این مطلب را نشان داد.
منتقد سینمایی برنامه نیز منحصر به فرد بودن پوراحمد را علاوه بر فیلمنامه، به پرداختن به نقد دانست و اینکه با مسائل انسانی، تاثیر بر طیف­های مختلف نسل­ها داشته است. پوریا از این صحبت کرد که قرار است در این فیلم حس عمیق عاطفی با تاثیر ذهنی توأمان شود. وی گفت باید حال و هوا و حس­ها را به بیننده منتقل کرد. سینما با ادبیات داستانی که متکی به تجسم خواننده است تفاوت دارد. وی بیماری آلزایمر را به لحاظ درک روان با دیگر بیماری­های صعب­العلاج مقایسه کرد و گفت بیماری­های صعب­العلاج با مفاهیمی مثل سختی بیماری، میزان درد و رنج مطرح می­شوند، در حالی که در آلزایمر تلخی مطرح است. این فیلم استعاره­ایست که آدمی منهای خاطراتش دیگر وجود ندارد و این خیلی حیرت­انگیز است. پوریا مثبت­ترین ویژگی فیلم را دولبه بودن آن دانست که لبخند در کنار تلخی­ست.
بازیگر نقش بیتا نیز با اشاره به تجربه بیماری پدرش، اکنون را زمان مناسب برای بازی در فیلمی اینچنینی ارزیابی کرد زیرا تجربه داشتن پدر بیمار را دارد. با اینحال به این نیز اشاره کرد که به دلیل جدایی طولانی مدت  بین این پدر و دختر، می­بایست یک سردی ارتباط به نمایش در­می­آمد.
در پایان جلسه پرسش و پاسخ بود که حضار سوالات خود را مطرح کردند و اساتید و هنرمندان برنامه به سوالات پاسخ دادند.
 
نویسنده متن خبر:  سمیه خسروی خراشاد
دومین نشست نوروسینما با اکران کفشهایم کو برگزار شد.jpg 

 

 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: دومین نشست "نوروسینما" با اکران "کفشهایم کو" برگزار شد
منبع خبر معاونت فرهنگی، اجتماعی - مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی
تعداد مشاهده: 534
اخبار : دومین نشست "نوروسینما" با اکران "کفشهایم کو" برگزار شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی