دانشگاه شهید بهشتی

دیدار سفیر قزاقستان با رئیس دانشگاه شهید بهشتی

تاریخ انتشار: 1398/03/04 01:55 ب.ظ

 

اسخت آرازبار (Askhat Orazbay) سفیر جدید جمهوری قزاقستان در تهران، سه‌شنبه 31 اردیبهشت با حضور در دفتر ریاست دانشگاه شهید بهشتی با دکتر صدوق رئیس دانشگاه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی در سخنانی با خوشامدگویی به سفیر قزاقستان اظهار داشت: مسئولیت کارگروه همکاری‌های علمی بین­المللی با جمهوری قزاقستان از سوی وزارت علوم به دانشگاه شهید بهشتی سپرده‌شده است، امیدوارم حضور شما در کسوت سفیر قزاقستان با توجه به سوابق و پیشینه علمی و اجرایی، موجب گسترش ارتباطات دانشگاهی بین جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان شود.

رئیس دانشگاه، با اشاره به سفر هیئت دانشگاه شهید بهشتی به کشور قزاقستان و بازدید از دانشگاه‌های این کشور گفت: با حضور در قزاقستان آنچه بیش‌ازپیش به چشم می‌آمد، خویشاوندی و اشتراکات فرهنگی بین دو کشور بود. بی‌تردید شخصیت‌ها و مفاخر علمی و ادبی مشترک در پیشینه تاریخی دو ملت، ریشه‌های اشتراکات بین ایران و قزاقستان را استوارتر کرده است.

98-2-31 دیدار سفیر قزاقستان-9484.jpg


 

دکتر صدوق افزود: فعالیت‌های صورت گرفته در حوزۀ زبان فارسی در دانشگاه الفارابی برای من دلگرم‌کننده بود. در سفر به قزاقستان با دانشجویان قزاقی مشتاق و علاقه‌مند به یادگیری زبان فارسی دیدار کردم که تجربه شیرینی در این سفر بود.

 

 رئیس دانشگاه شهید بهشتی در ادامه تأکید کرد: رابطه جغرافیایی و قرابت سرزمینی بین دو کشور بسیار حائز اهمیت است. امیدوارم به پشتوانۀ اشتراکات فرهنگی و سابقۀ تمدنی، بتوانیم گام‌های مؤثری برای گسترش روابط علمی و دانشگاهی برداریم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اهمیت و جایگاه کشور قزاقستان در منطقه گفت: طی سال‌های اخیر شهر آستانه میزبان دیدارهای مهم و حساس بین‌المللی بوده، خوشحال هستیم که قزاقستان فعالیت‌های منطقه و بین‌المللی خوبی دارد.

دکتر صدوق، با معرفی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: دانشگاه شهید بهشتی یکی از دانشگاه‌های جامع و تراز اول کشور است که رشته‌های گسترده‌ای از حوزه‌های علوم پایه، فنی و مهندسی و علوم انسانی را در خود جای‌داده است؛ اکثریت دانشجویان دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی شاغل به تحصیل هستند. توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه شهید بهشتی زمینه مساعدی را برای فعالیت‌های دوجانبه علمی فراهم آورده است.

اسخت آرازبار، سفیر قزاقستان با تشکر از ایجاد فرصت برای حضور در دانشگاه شهید بهشتی گفت: دانشگاه شهید بهشتی، نخستین دانشگاه ایران است که از آن بازدید می‌کنم و این باعث خرسندی است. دانشگاه شهید بهشتی همکاری‌های مشترک خوبی با دانشگاه‌های قزاقستان دارد و تاکنون فعالیت‌های مؤثری در این زمینه صورت گرفته است.

98-2-31 دیدار سفیر قزاقستان-9484.jpg 

اسخت آرازبار، با اشاره به علاقه شخصی‌اش به زبان فارسی اظهار داشت: من و تعدادی از همکارانم در قزاقستان، به دلیل دل‌بستگی به زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایرانی، سال‌ها پیش کرسی ایران‌شناسی و فارسی شناسی را در دانشگاه الفارابی دایر کردیم.

سفیر قزاقستان، با توجه به نقش و جایگاه تمدن و فرهنگ ایران در تاریخ تصریح کرد: استادان و پژوهشگران قزاقستانی علاقه فراوانی به فرهنگ و تمدن ایرانی دارند، آموزش زبان فارسی، تمدن و فرهنگ ایرانی از حوزه‌هایی است که در قزاقستان مورد استقبال پژوهشگران قرار دارد.

اسخت آرازبار، با اعلام آمادگی بر گسترش روابط علمی و فرهنگی دوجانبه گفت: به‌عنوان سفیر قزاقستان در جمهوری اسلامی ایران، از تعاملات علمی و فرهنگی حمایت می‌کنم و امیدوارم با تعمیق روابط دوجانبه بین دانشگاه‌های ایران و قزاقستان، در آیندۀ نزدیک شاهد ثمرات آن باشیم؛ و بتوانیم با تبادل استاد و دانشجو و برگزاری کنفرانس‌های مشترک تعاملات دوجانبه را توسعه دهیم.

98-2-31 دیدار سفیر قزاقستان-9614.jpg


 

سفیر قزاقستان در پایان سخنان خود با دعوت از دکتر صدوق برای سفر به کشور قزاقستان و دیدار از دانشگاه‌های این کشور اظهار داشت: در طول تاریخ 27 سالۀ استقلال قزاقستان و در سخت‌ترین دوره‌های زمانی، جمهوری اسلامی ایران همواره کشور دوست برای قزاقستان بوده است و این دوستی بین ایران و قزاقستان و وجوه مشترک فرهنگی بسیار ارزشمند است.

سفیر قزاقستان پیش‌ازاین دیدار، با حضور در دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی، در خصوص «قزاقستان و روابط دوجانبه با ایران» در جمع استادان و دانشجویان علاقمند به ایراد سخنرانی پرداخت.

اسخت آرازبار، در این نشست ضمن معرفی جمهوری قزاقستان گفت: قزاقستان نهمین کشور پهناور دنیا با جمعیتی بالغ بر 18 میلیون است که در قلب آسیای مرکزی قرار دارد. 70 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند.

گزارش تصویری

 98-2-31 دیدار سفیر قزاقستان-9633.jpg

 

                                           

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: سفیر قزاقستان، اسخت آرازبار
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,625
اخبار : دیدار سفیر قزاقستان با رئیس دانشگاه شهید بهشتی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی