دانشگاه شهید بهشتی

گزارش مراسم اختتامیه انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران

تاریخ انتشار: 1398/03/28 10:09 ق.ظ

 

مراسم اختتامیه کنفرانس ساعت 16 روز چهارشنبه بیست و دوم خرداد ماه 1398 در محل تالار ابن سینا ساختمان همایش‌های پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی با میزگردی تخصصی با عنوان سرمایه‌گذاری در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده، چالش‌ها و راهکارها با حضور دکتر هومان لیاقتی رئیس پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی و رئیس کمیته سیاست‌گذاری کنفرانس، دکتر مجید زندی رئیس کنفرانس و مدیر گروه مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر دانشگاه شهید بهشتی، دکتر سید محمد صادق زاده معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا، دکتر حبیب رجبی مشهدی استاد تمام گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر مجید فرمد از اساتید به نام و قدیمی سازمان توانیر، با تجارب خیلی زیاد در عرصه برق و انرژی کشور که هم اکنون مشاور سازمان هستند، دکتر محمد تقی عاملی دبیر محترم کمیته علمی کنفرانس و استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی و آقای مهندس محسن زندی دبیر محترم اجرایی کنفرانس برگزار شد.

دکتر رجبی مشهدی سخنرانی خود را در زمینه تحلیل و طراحی سیاست‌گذاری بهینه در حمایت از نیروگاه‌های فتوولتائیک در سیستم‌های قدرت و پیشنهاد مدل مفهومی برای ایران و ارائه راهکارها آغاز کرد.

 وی خاطر نشان کرد: برای برنامه‌ریزی در انرژی‌های تجدیدپذیر با یک مسئله کلان روبرو هستیم که ابعاد مختلفی دارد و چندین وزارتخانه درگیر هستند و دکتر صادق زاده در واقع موتور اصلی است که بحث را پیش می‌برد و از زحمات ایشان خیلی تشکر می‌کنم. بحث انرژی‌های تجدیدپذیر، یک بحث ملی است و ابعاد فراملی و بین‌المللی دارد و حمایت از آن یک عزم ملی را می‌طلبد. مسئله انرژی‌های نو باید مسئله روی میز بالاترین مسئولین اجرایی این کشور باشد و باید یک سیاستی طراحی کنیم که همه جانبه ابعاد مختلف قضیه را دیده باشد و در این صورت است که می‌توانیم مسئله را به طور کامل حل کنیم.

در ادامه دکتر فرمد صحبت‌های خود را با بیان این سؤال که آیا واقعاً توسعه تجدیدپذیرها و توسعه مبدل‌های مقیاس کوچک و اصولاً توسعه تولید نسبت به بهینه‌سازی مصرف انرژی اولویت دارد، آغاز کرد. ایشان با ارائه یک سری آمار و ارقام در ارتباط با بحث تولید پراکنده و پرداختن به مزایایی که تولید پراکنده دارد، اعلام داشتند: به کمک توانیر و ساتبا و سایر شرکت‌های برق منطقه‌ای و شرکت‌های تولیدی توانستیم یک ظرفیت منصوبه‌ای در نیروگاه‌های بادی و خورشیدی داشته باشیم که به حدود ۷۰۰ مگاوات در انتهای سال ۱۳۹۷ رسیدیم و برنامه‌ها برای افزایش به ۴۰۰۰ مگاوات سال به سال وجود دارد و در زمینه تولید پراکنده نیز بحث توسعه از سال 1390 با 200 مگاوات الآن به حدود 1200 مگاوات رسیده و افزایش آن هدف گذاری شده است. ایشان در ادامه بحث برچسب انرژی ساختمان را مطرح نمودند که می‌تواند در موقع خرید و فروش ساختمان به آن نگاه شود، بدین معنی که این ساختمان چقدر انرژی مصرف می‌کند. بحث خیلی مهم دیگر عملیاتی سازی تعویض پنجره‌های معمولی ساختمان‌ها در مناطق سردسیر و گرمسیر کشور با مشارکت مردم است که پنجره‌ها دو جداره شود و با این کار 10 تا 15 درصد، مصرف انرژی در بخش ساختمان کشور پایین می‌آید و در مرحله تنظیم مصوبه است.

سپس مهندس محسن زندی دبیر اجرایی کنفرانس ضمن تشکر از اساتید و شرکت کنندگان کنفرانس به بیان آمار کنفرانس در مورد گزارش میزگردهای تخصصی کنفرانس، اعضای کمیته سیاست‌گذاری کنفرانس که شامل بازیگران اصلی حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر بودند، گزارش کمیته‌های برگزار کننده، کمیته‌های علمی و اجرایی، داوران داخلی و خارجی کنفرانس، گزارش حامیان کنفرانس شامل حامیان اصلی یا برگزارکننده کنفرانس، مراکز علمی داخلی و خارجی، شرکت‌های خصوصی، سازمان‌های دولتی، انجمن‌های حامی کنفرانس و گزارش مقالات شامل مقالات ارسالی به کنفرانس، مقالات ارسالی به زبان فارسی و انگلیسی و مقالات پذیرفته شده به صورت ارائه شفاهی و پوستر و در انتها به گزارش ثبت‌نام کنندگان کنفرانس پرداخت.

مهندس زندی اعلام داشت: در این کنفرانس 370 مقاله در 25 موضوع تخصصی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده دریافت شده که از این تعداد 188 مقاله به زبان فارسی و 182 مقاله به زبان انگلیسی بوده و از این تعداد مقاله ارسالی، تعداد 263 مقاله پذیرفته شده که 128 مقاله به صورت ارائه شفاهی و 135 مقاله به صورت پوستر بوده است.

در ادامه دکتر محمد تقی عاملی دبیر کمیته علمی کنفرانس و استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی بیانیه کنفرانس را قرائت کرد و با بیان این مطلب که باید یک برنامه جامع انرژی داشته باشیم و فقط بحث انرژی‌های تجدیدپذیر نیست و باید چند کشور را به عنوان الگو در نظر بگیریم و با توجه به مزیت‌ها یک برنامه جامع در بیاوریم و به کارهایی که در زمینه انرژی ساختمان، بحث انرژی‌های نو و چگونگی تکنولوژی آن و قابلیت شبکه‌های هوشمند نگاه دقیق داشته باشیم، خاطرنشان نمودند: دنیا دارد به سمت تغییر ساختار انرژی می‌رود که شرط اولیه آن کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی است. 7 شرط و مطلب برای تغییر ساختار انرژی بر اساس استراتژی کشور آلمان وجود دارد که با این شرط‌ها باید با هم و به صورت موازی بهینه‌سازی شود که می‌توان به افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و افزایش راندمان و بهره‌وری انرژی اشاره داشت. دیگر دوران سوزاندن نفت برای تولید گرما و ایجاد برق تمام شده است. علاوه بر مسائل زیست محیطی و گازهای گلخانه‌ای، نفت این ماده بسیار ارزشمند که 1600 ماده دیگر می‌توان از آن استخراج کرد، در نیروگاه‌های کشور که می‌سوزد، 30 درصد راندمان دارد و 70 درصد اتلاف انرژی داریم. در نتیجه برای بحث انرژی در ایران، ضرورت داشتن یک برنامه جامع انرژی و تغییر ساختار بر اساس آینده‌ای که دنیا به طرفش می‌رود، بسیار حائز اهمیت است. این برنامه را که داشته باشیم، باقی مسائل به صورت موازی و هدفمند آن را دنبال می‌کنند. بنابراین اولین بند بیانیه، لزوم داشتن یک برنامه جامع برای ساختار آینده انرژی ایران است. بند دوم بیانیه در مورد بحث نوسانات ناگهانی ارز است که در همه صنایع از جمله صنایع مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر، آسیب جدی زده است. لازم است به نحوی این مسئله دیده شود. دولت باید فکری برای این نوسانات ارز داشته باشد که یک امنیتی برای سرمایه‌گذاران در بحث انرژی از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر دیده شود. بند سوم بیانیه در مورد کم بودن بودجه دولت در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر است که باید در آن بازنگری شود. همچنین بودجه‌های تحقیقاتی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر فعال شود. بند چهارم بیانیه این است که بودجه در نظر گرفته شده دولت در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در همان محل انرژی‌های تجدیدپذیر مصرف شود. همچنین صرفه‌جویی سوخت نیز باید انجام شود.

سپس دکتر صادق زاده در مورد رویکردهای مختلف در انرژی‌های تجدیدپذیر شامل بحث ایمنی و امنیت، پدافندهای غیرعامل، تعهدات بین‌المللی و نیازهای زیست محیطی صحبت کردند و تأکید داشتند: بحث امنیت انرژی بسیار مهم است و بایستی پیش‌بینی پدافند غیرعامل را داشته باشیم. همچنین مسائل اقتصادی در حوزه انرژی بسیار اهمیت دارد و اقتصاد تعیین کننده رفتار ما در تأمین انرژی است. در ایران، منابع نفت و گاز گسترده و غنی داریم اما غنی‌تر از آن، منبع تابش خورشیدی داریم که خیلی سهل‌الوصول‌تر و کم هزینه‌تر است. موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از ویژگی‌هایش، مردمی بودن آن است و باید در حوزه اقتصاد نیز در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر، باید مردمی کردن اقتصاد انرژی صورت پذیرد.

در انتها دکتر زندی ضمن تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان کنفرانس اعلام داشتند: پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی تنها دانشگاهی است که دپارتمان انرژی‌های تجدیدپذیر دارد و یکی از جهت‌گیری‌هایش در بخش انرژی به سمت تجدیدپذیر است. تمام نیروگاه‌های حرارتی، آب، محیط زیست، برق و مکانیک بخشی از انرژی هستند و ما همه را به صورت واحد می‌بینیم. در آینده تلاش خواهیم کرد اگر ما تجدیدپذیر هستیم، همه مثل ما تجدید پذیر باشند و این اتفاق در دانشگاه ما افتاده است. از همه مهمتر ثروت در انرژی، فناوری‌های انرژی است که بعضاً انرژی در بخش تجدیدپذیر، بالاترین ثروت جهانی و بالاترین اشتغال را فراهم کرده است. ما داریم در مسیر حرکت می‌کنیم و قدم‌های اول را بر می‌داریم. یک خبر بسیار مهم اینکه تلاش می‌کنیم تا از سال آینده همچون کنفرانس بین‌المللی مهندسی مکانیک و کنفرانس بین‌المللی مهندسی برق، فقط یک کنفرانس بین‌المللی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران داشته باشیم و روز به روز بر غنای بیشتر فناوری تجدیدپذیر در ایران بیفزاییم. کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، یک کنفرانس دانشگاهی نبوده است و کنفرانسی بوده است که تمام بازیگران اصلی این عرصه شامل دوستان عزیزمان در ساتبا، توانیر، پژوهشگاه نیرو و مپنا به عنوان بزرگترین صنعت نیروگاهی ایران و تمام دانشگاه‌های بزرگ ایران، حامی و برگزارکننده این کنفرانس بوده‌اند.

در مراسم اهدای جوایز در ابتدا به نماینده شرکت سولار گروه ایرانیان و نماینده شرکت نیان الکتریک به عنوان غرفه‌های برتر نمایشگاه و سپس در بخش ارائه مقالات شفاهی برتر به محمد افکار، دکتر علیرضا پیمان و احمدرضا معلی و در بخش ارائه مقالات پوستر شده برتر به پدرام پاکروان و امیرحسین آزاد جوایزی داده شد.

در انتهای مراسم اختتامیه کنفرانس، اساتید و کمیته اجرایی و شرکت‌کنندگان کنفرانس عکس دسته جمعی و یادگاری گرفتند.

 

 photo5780776791164694775.jpg

 

 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: گزارش مراسم اختتامیه انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,066
اخبار : گزارش مراسم اختتامیه انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی