دانشگاه شهید بهشتی

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

تاریخ انتشار: 1398/04/03 09:38 ق.ظ

از 7 دسامبر سال 1987 مجمع عمومی سازمان ملل روز 26 ژوئن (5 تیرماه) را روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده است. شعار سال 2019، " عدالت همگام با سلامت و سلامت همگام با عدالت" نام گذاری شده است.

بررسی روند سوء مصرف مواد مخدر نشان میدهد جامعه جهانی با کاهش سن مصرف مواد و رشد شیوع مصرف آن در نوجوانان و جوانان، افزایش مصرف مواد در افراد تحصیل کرده و شاغل، ضربه پذیری نهادهای خانواده، دانشگاه ها و محیط های کاری، روبرو شده است. ماریجوانا یکی از مخدر هایی است که مصرف آن در میان جوانان رشد بالایی در سراسر جهان، و از جمله ایران داشته است. یکی از عوامل قدرت گرفتن مصرف تفریحی این ماده مخدر، افزایش سطح کانابینوئید در آن است. کانابینوئید به عنوان روان گردان اولیه شناخته می شود و  تحقیقات نشان داده است که  سطح آن در ماریجوانا  از سال 1995 تا 2012 از 4 درصد به 20 درصد افزایش داشته است. این افزایش 200 درصدی منجر به محبوبیت ماریجوانا در میان جوانان شده است، غافل از اینکه شاید مصرف این ماده در کوتاه مدت منجر به کاهش تکانشگری، بی قراری، احساس غم و حتی افزایش تمرکز شود، اما در بلند مدت اثرات سوء بر فرد دارد که یکی از مهم ترین آن ها مختل شدن توسعه عصبی به دلیل قرار گرفتن در معرض کانابینوئید خارجی است. همچنین به مرور زمان، مغز فرد مصرف کننده دچار تغییراتی مانند ضعف شناختی، کاهش سرعت پردازش مغز، کاهش ماده خاکستری مغز و در نتیجه ایجاد اختلال در پردازش و تصمیم گیری، تغییرات در ماده سفید مغز و در نتیجه تضعیف عملکرد اجرایی می شود.

شواهد نشان می دهد که مصرف ماریجوانا به طور ویژه بر مغز جوانان تاثیرات مخرب تری دارد، اما چرا؟ در طول جوانی و حداقل تا اواسط دهه بیست زندگی، مناطق مغز، به ویژه بخش هایی که مرتبط با عملکرد اجرایی (مانند حل مسئله، برنامه ریزی و بازداری) هستند، تحت فرآیندهای اصلاح و تقویت شبکه های عصبی قرار می گیرند (سیستم های عصبی تولید کننده بافت عصبی و پالایش ارتباطات عصبی هستند و نقش مهمی در حفظ شرایط پایدار دارند). همچنین حجم ماده سفید مغز که مربوط به پیشرفت در هدایت عصبی است نیز افزایش می یابد. با توجه به این تغییرات، مغز در حال رشد جوانان در مقایسه با بزرگسالان بالغ آسیب پذیرتر است. در واقع به این دلیل که آن ها در سنی قرار دارند که بیشترین رشد عصبی در این زمان اتفاق می افتد، در نتیجه، مصرف این ماده مخدر بیشترین آسیب پذیری را برای آنان ایجاد می کند.

برای مطالعه بیشتر در خصوص ماریجوانا و تاثیرات آن با مراجعه به مرکز مشاوره و آموزش های اجتماعی، بروشور آن را دریافت نمایید.

 ​

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: مرکزمشاوره
منبع خبر معاونت فرهنگی، اجتماعی - مرکز مشاوره
تعداد مشاهده: 4,390
اخبار : روز جهانی مبارزه با مواد مخدر
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی