دانشگاه شهید بهشتی

​گفتگو با نخبه علمی و استاد مدعو، پروفسور «یانگ بای جون»

تاریخ انتشار: 1398/06/10 01:46 ب.ظ


 

طرح «ارتقای دانشگاه‌های منتخب کشور به تراز بین‌المللی» از سوی وزارت علوم در حال انجام است و طبق پیش‌بینی‌ها تا پایان برنامه ششم توسعه برخی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور بایستی به تراز بین‌المللی دست یابند؛ افزایش ارتباطات علمی- بین‌المللی و بهره‌گیری از علم دیگران یکی از اهداف این طرح عنوان‌شده است. تعامل و مشارکت محققان و اساتید برجسته بین‌المللی باهدف برخورداری از دستاوردهای علمی و تجربیات ایشان، همواره از شاخص‌های مهم و تأثیرگذار در ارتقاء دانشگاه‌ها به شمار می‌آید. برای آشنایی با تعاملات علمی و بین‌المللی دانشگاه، پای سخنان پروفسور «یانگ بای جون» استاد بازنشسته دانشگاه ملی جی اونگ سانگ کره جنوبی نشستیم.

 پروفسور «یانگ بای جون» در سه سالگذشته به‌طور متوالی به‌عنوان پژوهشگر برتر عرصه تخصصی خود توسط معتبرترین پایگاه‌های علمی جهان معرفی‌شده است. وی به دعوت دکتر برزویی، طی یک سال گذشته به‌عنوان استاد مدعو در دانشکده علوم ریاضی حضورداشته و همکاری‌های علمی مؤثر با اعضاء هیئت‌علمی و دانشجویان این دانشکده منجر به دستاوردهای علمی مهمی شده است.

3824e11e-d3dc-44e3-b862-f5586d263112.jpg


 

خودتان را معرفی کنید و در خصوص علایق و تجارب علمی و تحقیقاتی خود بگویید.

یانگ بای جون استاد تمام بازنشسته دانشگاه ملی جی اونگ سانگ کره جنوبی هستم، ساختارهای جبری (مانند جبرهای BCK/BCI)، منطق‌های جبری و سیستم‌های مرتبط با آن‌ها، نظریه مجموعه‌های نرم، ناهنجار و فازی، نظریه مجموعه نوتروسوفیک، زمینه پژوهشی و تحقیقاتی موردعلاقه من در علوم ریاضی است که در علم ریاضی جبرهای BCK/BCI را با استفاده از این نوع ابزارها به‌کاربرده‌ام.

چه مدت در ایران حضور دارید؟

اولین بار سه سال قبل جهت حضور در کنفرانس بین‌المللی که توسط انجمن سیستم‌های فازی در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد به‌عنوان سخنران اصلی که توسط دکتر برزویی به بنده پیشنهادشده بود به ایران سفر کردم. در دهم اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز مجدداً به ایران آمدم؛ در این فاصله فقط یک ماه به کشورم بازگشتم و مجدد از اردیبهشت سال جاری در ایران حضور دارم.

چه عاملی باعث شد به دانشگاه شهید بهشتی بیایید و چگونه باهمکار علمی خود آشنا شدید؟

از 20 سال پیش همکاری علمی خود را با دکتر برزویی و دکتر زاهدی شروع کرده‌ام. این سابقه همکاری بزرگ‌ترین دلیل آمدن من به دانشگاه شهید بهشتی بود به‌طوری‌که علی‌رغم پیشنهاد‌های بسیار خوبی که از کشورهای عربستان و چین با تمام حقوق، مزایا و تجهیزات علمی و آزمایشگاهی داشتم تصمیم گرفتم به ایران بیایم.

در این مدت وضعیت علمی را در این دانشگاه چطور دیدید؟

قبل از اینکه به اینجا بیایم هیچ‌کسی جز دکتر برزویی را نمی‌شناختم و هیچ‌چیزی را در ارتباط با این دانشگاه نمی‌دانستم. بنده فقط به‌واسطه همکاری‌های علمی پیشین، با توانایی علمی دکتر برزویی آشنا بودم و مقالات باکیفیت ایشان را مطالعه کرده بودم. سال گذشته که وارد دانشگاه شهید بهشتی شدم بعد ازاینکه در مورد مطالب علمی و تخصصی با دکتر برزویی و دانشجویان ایشان بحث و گفتگو کردم متوجه شدم در این دانشگاه شرایط و پتانسیل علمی بسیار قوی و بالایی برای شروع کردن کار پژوهش به‌خصوص در رشته تخصصی ما وجود دارد.

آیا پیشنهادی برای تسهیل و گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی دارید؟

مهم‌ترین مسئله در انجام همکاری‌های علمی بین‌المللی آشنایی اساتید و پژوهشگران با یکدیگر است. بعدازاین مرحله است که این روابط می‌تواند در سطح دانشگاه نیز گسترده شود. به‌عنوان‌مثال 20 سال پیش جهت تدریس به چین رفته بودم که در آن زمان با رئیس دانشگاه شمال غربی ملاقات داشتم. ایشان پیشنهاد گسترش روابط علمی دو دانشگاه را دادند و بنده هم این پیام را به رئیس دانشگاه خودم رساندم. بعدازآن دو رئیس دانشگاه باهم ملاقات کردند و پس از ارزیابی نقاط قوت طرفین، تفاهم‌نامه علمی باهدف ادامه همکاری‌های علمی بین دو دانشگاه منعقد شد.

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های تراز اول کره جنوبی به چه شکل است؟

در کشور کره نیز همچون ایران، جهت پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های تراز اول خود امتحاناتی قبل از شروع دوره تحصیلی جهت ارزیابی سطح علمی دانشجویان برگزار می‌شود. دانشجویان جهت گرفتن پذیرش می‌بایست در این امتحانات قبول شوند.

 در پایان اگر نکته‌ای دارید بفرمایید.

اعتبار هر دانشگاه به توانایی‌های علمی اساتید و پژوهشگران آن دانشگاه وابسته است به‌طوری‌که اگر در آن دانشگاه پروفسور شناخته‌شده و مشهوری از جهت علمی وجود نداشته باشد آن دانشگاه نیز اعتباری نخواهد داشت. ازاین‌رو بنده معتقد هستم دانشگاه‌ها باید ابتدا پژوهشگران صاحب‌نام و برجسته را شناسایی نمایند و به آن‌ها احترام بگذارند؛ پژوهشگرانی که ازنظر علمی پژوهش‌های باکیفیت جهانی را انجام داده‌اند.

از این گذشته باید یک سیستم حمایتی از پژوهشگران و دانشجویان پسادکتری داشته باشید و بودجه‌های خاصی را جهت تسهیل کارهای علمی اختصاص به ایشان اختصاص دهید در این حالت هر پروفسوری که به فراخور نیاز علمی آن دانشگاه نیاز به حضور در کنفرانس‌های بین‌المللی یا جهت حضور و تدریس در دانشگاه دارد به‌آسانی از طریق این سیستم، حمایت‌های مالی را دریافت خواهد کرد و این عمل تسهیل خواهد شد. تجربه نشان داده، ایده‌های علمی جدید به این روش به منصه ظهور رسانده می‌شود.

در پایان، از همه مدیران دانشگاه شهید بهشتی که پشتیبانی و حمایت بسیار خوب و محترمانه برای حضور من در این دانشگاه داشته‌اند سپاسگزارم.

گفتگو: علی رحیمی، کارشناس مدیریت همکاریهای علمی بین المللی

ویرایش و تنظیم: نسرین کشاورز رضوان

عکس: سهیل حیدری

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: گفتگو
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 2,332
اخبار : ​گفتگو با نخبه علمی و استاد مدعو، پروفسور «یانگ بای جون»
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی