دانشگاه شهید بهشتی

یادداشت ویژه به مناسبت روز ملی صنعت چاپ

تاریخ انتشار: 1398/06/12 03:08 ب.ظ

​                                                         به نام خداوند جان و خرد


11 شهریور، روز ملی صنعت چاپ، این صنعت پهناور، که طلایه‌دار توسعۀ هنر، فرهنگ و اقتصاد است به اهالی و دست‌اندرکاران صنعت چاپ و نشر مبارک باد

 در یازدهم شهریور صنعت چاپ ایران، با بیش از دو سده قدمت هویت یافت و «روز ملی صنعت چاپ» نام گرفت. این روز یادآور تلاش مستمر و مداوم جمع بزرگی از کارگران، صنعتگران و هنرمندان و اهالی نشر است و در یک جمله وامدار تلاش بزرگمردان فرهنگ ایران زمین.

  این روز یادآورتلاش مستمر و مداوم جمع بزرگی از رادمردان این مرز پرگُهر است. شاید امروز که کاربرد و استفاده از پایگاه‌های اینترنتی بسیار فراگیر شده است، به باعث و بانی این اتفاق نیندیشیده‌ایم که اگر چاپ نبود چگونه دانش‌ها منتقل می‌شد. چاپ یعنی زندگی، حیات، پویایی و حرکت.

   برای چند لحظه به دنیای بدون چاپ بیندیشیم: تصور کنید که محصولی عکس نداشته باشد و بخواهد معرفی شود. اگر چاپ نباشد هیچ کارت شناسایی برای معرفی هویت ما وجود ندارد، خبری از اسکناس‌های رنگارنگ نیست و کتاب و مجله‌ای چاپ نخواهد شد و اگر صفحات وب را چاپ نوین بنامیم، دیگر سرگرمی به‌نام اینترنت نیز معنا نخواهد داشت.

   بی تردید تعیین یک روز از سال برای صنعت چاپ فرصتی است برای تبادل افكار، شناخت مشكلات و بررسی راهكار برای دستیابی به توسعۀ پایدار، اقتصادی شکوفا، تولید و اشتغال با تکیه بر توان هنرمندان و صنعتگران و رفع معضلات صنعت نشر.

   یازدهم شهریور هر سال باید سمبلی باشد برای ارج نهادن به تلاش‌های انجام شدۀ دویست سال طلایه‌داری مردان و زنان پرتلاش و کم‌توقع صنعت چاپ و نشر از صاحب اثر گرفته تا ویراستار و نمونه‌خوان و حروفچین و صفحه‌آرا و طراح جلد و کارشناسان و کارگران پرتلاش و کم‌توقع چاپخانه و صحاف و بسته‌بند.

   از این رو ضروری است كه مسئولان و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان در تقویت تمامی زمینه‌ها و حرفه‌های چاپ و نشر به طور مضاعف تلاش کنند تا با مشاركت و همدلی راهكارهای منطقی و قابل اجرا شناسایی شوند تا با برنامه‌ریزی شایسته‌تر برای دستیابی به اهداف عالی توسعۀ فرهنگ و پژوهش بیش از پیش امیدوار و موفق شویم.

.                                                                 

مرکز نشر آثار علمی دانشگاه


Sorosh-Icon
کلید واژه ها: روز صنعت چاپ
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,112
اخبار : یادداشت ویژه به مناسبت روز ملی صنعت چاپ
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی