دانشگاه شهید بهشتی

مشروح گزارش آئین معارفه سرپرست و تودیع رئیس سابق دانشگاه

تاریخ انتشار: 1398/06/17 05:50 ب.ظ

آئین معارفۀ دکتر سعداله نصیری قیداری، سرپرست دانشگاه شهید بهشتی و تکریم دکتر حسن صدوق، رئیس سابق دانشگاه با حضور دکتر منصور غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، شنبه 16 شهریور 1398 در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

 _BU_1669.jpg
 
 

سخنان دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

دکتر منصور غلامی در آیین معارفه دکتر سعدالله نصیری قیداری، سرپرست جدید دانشگاه شهید بهشتی و تکریم دکتر سید حسن صدوق، رئیس سابق این دانشگاه که شنبه 16 شهریور 1398 در محل سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه  برگزار شد، تصریح کرد: مأموریت گرا کردن وکیفی‌سازی مراکز آموزش عالی کشور به‌صورت جدی در دستور کار وزارت علوم قرار دارد.

وزیر علوم در ادامه با تأکید بر گذار نهاد آموزش عالی از توسعه کمی و حرکت به سمت کیفی سازی و مأموریت گرا کردن مراکز آموزش عالی گفت: در حال حاضر تمام دانشگاه‌ها حتی دانشگاه‌های کوچک درزمینه پژوهش دستاوردهای مناسبی کسب کرده‌اند و ازاین‌رو می‌توان گفت افق روشنی برای پاسخگویی به نیازهای جامعه وجود دارد.

دکتر غلامی بابیان اینکه "تشکر از یک مدیر تشویق مدیر بعدی است"، خاطرنشان کرد: طبیعی است که در شرایط کنونی، سیاست‌ها و تلاش‌های ما این باشد که اعتلای آموزش عالی کشور را که یکی از پایه‌های نظام اسلامی است، بیش‌ازپیش رشد بدهیم.

وزیر علوم در ادامه افزود: ما قطعاً مسئولیت‌ها را دائمی نمی‌دانیم، عقبه جمهوری اسلامی به ما نشان می‌دهد که همه مسئولان برای خدمت‌رسانی تلاش می‌کنند. آنچه اصل است نیت خیر، صدق در نیت و تلاش برای انجام صادقانه وظایف است کار باید با معامله باخدا باشد.

دکتر غلامی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وظیفه تربیت نیروی کارشناس و متخصص را عهده‌دار شدیم و به‌خوبی طی یک و نیم دهه اوایل انقلاب توانستیم این وظیفه را انجام دهیم و تأمین این نیرو تا قبل از پایان دهه ۷۰ صورت گرفت؛ به‌گونه‌ای که امروز مدیران ما در عرصه‌های مختلف اجرایی و تصمیم‌گیری از فارغ‌التحصیلان داخلی هستند.

وی تأکید کرد: توجه به مباحث پژوهشی از اوایل دهه ۷۰ در دانشگاه‌ها فعال‌تر شدند و تا اواخر دهه ۸۰ هم این موضوع موردتوجه دانشگاه‌ها و مراکز علمی قرارگرفته به‌گونه‌ای که امروز هم شاهد دستاوردهای رشد علمی در سطح جهانی هستیم، اما آنچه امروزه بیشتر مورد تأکید است دستاوردهای پژوهشی است که باید بتوانند گره‌گشای مشکلات داخلی و مسائل جامعه و صنعت باشند.

دکتر غلامی در پایان خاطرنشان کرد: طی سال‌های اخیر نگرانی‌هایی ازلحاظ تعدد مراکز آموزش عالی در سال‌های اخیر به وجود آمد و خوشبختانه این نگرانی‌ها نیز با تمرکز بر کیفی نگری آموزش عالی رفع شد.

_BU_1377.jpg
سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین پور ذهبی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در ابتدای این مراسم که با عرض ارادت به حضرت امام حسین (ع) آغاز شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین پور ذهبی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی با قرائت حدیثی از امام صادق علیه‌السلام در باب اداره امور اظهار داشت: احادیثی داریم که معنویت تصدی امور را توضیح داده ما به این‌ها احادیث مدیریتی می‌گوییم که باید موردتوجه قرار بگیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پور ذهبی با قدردانی از زحمات  دکتر صدوق در مدت تصدی ریاست دانشگاه شهید بهشتی گفت: به‌سرعت نزدیک سه سال از خدمات و زحمات ایشان گذشته و ما اینجاییم که از زحمات ایشان قدردانی کنیم. از متانت، ادب، نجابت و سعه‌صدر ایشان در برخورد با مسائل قدردانی می‌کنم و به دکتر نصیری خیرمقدم می‌گویم و برای ایشان آرزوی توفیق در خدمت دارم.

وی ادامه داد: هر کس در نظام اسلامی خدمت کرده حتماً قصدش خدمت بوده است. خوب است که انسان همیشه خوبی‌های گذشتگان را ببیند. ظرفیت‌های خوبی در دانشگاه‌ها شهید بهشتی وجود دارد و آقای دکتر صدوق هم به خوبی از این ظرفیت‌ها استفاده نمود. تشکل‌های اساتید، دانشجویان و کارمندان ازجمله این ظرفیت‌ها است که امیدوارم دکتر نصیری نیز از توانمندی این تشکل‌ها استفاده کنند.

_BU_1468.jpg
 

 سخنان دکتر سید حسن صدوق، رئیس پیشین دانشگاه شهید بهشتی

دکتر سید حسن صدوق رئیس پیشین دانشگاه شهید بهشتی در سخنانی ضمن خیرمقدم، با تبریک به دکتر نصیری قیداری گفت: انتصاب دکتر نصیری قیداری را تبریک می‌گویم و موفقیت ایشان را در این مسئولیت فاخر و خطیر از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

رئیس سابق دانشگاه، با تسلیت ایام شهادت امام حسین علیه‌السلام افزود: امروز مصادف با هفتم محرم است و سه روز به حماسه عاشورای حسینی در سال 61 هجری مانده است، وحشیگری یزیدیان از امروز با محروم نمودن امام ویارانش از آب فرات اوج می‌گیرد و سرانجام دردهم محرم و روز عاشورا حسین علیه‌السلام ویارانش حماسه‌ای بزرگ می‌آفرینند که تاریخ جهان و اسلام را سیری دیگر می‌بخشد و وجدان انسانی را به آتش می‌کشد.

دکتر صدوق با قرائت آیات سوره مبارکه تین اظهار داشت: این آیات نورانی را نخستین روز مسئولیتم به‌عنوان رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز قرائت کردم؛ این آیات را انتخاب کردم زیرا این آیات هم با نهضتی که سید شهیدان به‌مثابه چراغی پیش روی ما گشود و هم با رسالت دانشگاه مرتبط است. خداوند ما را آفرید تا راه کمال را بپیماییم و ظرفیت خود را به فعلیت برسانیم و به اعلی علین نائل آئیم، از این راه است که می‌توانیم بر «مَن‌های ذهنی بی‌اصالت» فائق آئیم. این همان راهی است که امام حسین (ع) پیش روی ما گشود.

رئیس سابق دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه قبل از هر چیز، فضای شکوفایی استعدادهای جوان و برومند کشور است. برای رسیدن به اقتصاد و صنعت دانش‌بنیان، قبل از همه به انسان دانشمند و دانش‌بنیان نیاز داریم. دانش‌آموخته مؤمن، هدف غایی دانشگاه است و این هدف راهبرد اصلی دانشگاه و فصل ممیزۀ دانشگاه‌ در نظام جمهوری اسلامی ایران با دانشگاه‌های دیگر در جهان است. از سویی مؤمن فاقد دانش، همواره در معرض خشونت‌گرایی و جهل مقدس است، پدیده‌هایی مانند داعش از همین منظر قابل‌تحلیل است.

دکتر صدوق افزود: راز ترس آمریکائی‌ها از انقلاب اسلامی را باید در همین معنا جستجو کنیم، در لبنان، سوریه، عراق و یمن قبل از ابزارهای نظامی، از ایمان حسینی می‌ترسند. مقام معظم رهبری (مدظله) در قضیه ربودن کشتی ایرانی فرمودند: جوانان مؤمن پاسخ آن‌ها را خواهند داد. همه دیدیم که تحقیر ما در جریان نهضت ملی و وقایع سال 1320 که نفر سوم سفارت انگلیس رضاخان را دست‌بسته سوار بر کشتی به جزیره موریس برد چگونه به دست جوانان مومن و انقلابی سپاه پاسداران جبران شد.

 رویکرد اصلی مدیریت دانشگاه سوق دادن تمامی برنامه‌ها و فعالیت به سمت ارتباط فعال با جامعه و صنعت و مهارت‌آموزی دانشجویان است

دکتر صدوق در ادامه سخنان خود، با تشریح کارنامه فعالیت‌های دانشگاه در حوزه‌های مختلف در دوره ریاست دانشگاه شهید بهشتی گفت: با توجه به رسالت دانشگاه‌ها در عصر حاضر، شرایط ویژه کشور و مطالبات به‌حق دولت و جامعه، خط‌مشی اصلی در دانشگاه مبتنی بر صرفه‌جوئی در هزینه‌ها و انضباط مالی بوده و دغدغه اصلی مدیریت دانشگاه سوق دادن تمامی برنامه‌ها و فعالیت ها در حوزه‌های مالی، آموزشی، پژوهشی، کارآفرینی، فرهنگی، دانشجویی و همکاری‌های بین‌المللی به سمت ارتباط فعال با جامعه و صنعت و مهارت‌آموزی دانشجویان برای تبدیل ایشان به دانش‌آموختگان کارآمد بوده است.

امروز، تراز مالی دانشگاه مثبت است

رئیس سابق دانشگاه با تشریح وضعیت مالی تأکید کرد: در بهمن ۱۳۹۵ دانشگاه را با بیش از ۲۰ میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتم. در همان سال تصمیم بر این بوده برای جبران کسری مالی دانشگاه، از وام ۸۰ میلیارد تومانی استفاده شود که با مخالفت دکتر سهراب پور عضو محترم هیئت امناء دانشگاه این اتفاق نمی‌افتد تا دانشگاه زیر بار بدهی بیشتری نرود؛ اکنون دانشگاه شهید بهشتی نه‌تنها بدهی ندارد بلکه مبالغ قابل توجهی از نهادهایی غیر از سازمان مدیریت برنامه‌وبودجه و خزانه طلبکار است و تراز مالی دانشگاه مثبت است.

دکتر صدوق با اشاره به ساماندهی فعالیت‌های عمرانی گفت: با مدیریت فعالیت‌های عمرانی، تعمیر و مرمت ساختمان‌ها، دانشگاه شهید بهشتی به یک کارگاه بزرگ تبدیل‌شده است.

مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه در حوزه آموزش است

رئیس سابق دانشگاه در ادامه با اشاره به فعالیت‌های آموزشی دانشگاه گفت: اجرایی کردن طرح مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی از طریق دو رویکرد اصلی «برنامه‌ریزی و آموزش‌های خارج از برنامه‌ریزی درسی» صورت گرفت. در حوزه برنامه‌ریزی درسی، برنامه‌ریزی منظم درسی و بازنگری و به‌روزرسانی محتوای برنامه های درسی، اضافه کردن دروس اختیاری و کارآفرینی به همه دوره‌های کارشناسی و همچنین به‌روزرسانی تجهیزات آزمایشگاهی پیگیری شد.

دکتر صدوق با تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه «آموزش‌های خارج از برنامه‌ریزی درسی» بیان داشت: بیش از 40 دوره فرعی که هر دوره شامل 20 تا 25 واحد از دروس رشته کارشناسی است تعریف شد و دانشجویان سایر رشته‌ها نیز می‌توانند مازاد بر واحدهای رشته اصلی خود، این دروس را انتخاب نمایند. همچنین مدرسه تکمیلی ایجاد شد که در این مدرسه دانشجویان کارشناسی حرفه‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود را از طریق دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی فرامی‌گیرند.

_BU_1310.jpg

 

رئیس سابق دانشگاه افزود: بیش از 50 برنامه درسی در مقاطع سه‌گانه تحصیلی بازنگری شد؛ برای افزایش سطح کیفی آموزش، دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های خارجی تعریف شد و در 21 مورد توافق‌های لازم حاصل‌شده است که برگزاری دوره مشترک حقوق تجارت بین‌الملل و انرژی‌های تجدید پذیر از آن جمله است.

دکتر صدوق با درخواست از وزیر علوم برای تسریع در صدور مجوز برای افتتاح پردیس بین‌المللی دانشگاه در انزلی گفت: بی‌تردید با موافقت وزارت علوم با تأسیس پردیس بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی در منطقۀ آزاد انزلی، از جذب متقاضیان بی‌شمار ورود به دورۀ کارشناسی در مؤسسات شبه‌علمی ممانعت به عمل خواهد آمد؛ مضافاََ اینکه با این کار ضمن کمک به استقلال مالی دانشگاه‌ها، از خروج فرزندان از کشور جلوگیری خواهد شد.

هدفمند کردن پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی با نیازهای کشور خط‌مشی اصلی دانشگاه است

رئیس سابق دانشگاه با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه پژوهش و فناوری گفت: مرتبط کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی با نیازهای کشور خط‌مشی اصلی دانشگاه بود. دانشکده‌های علوم زمین و مهندسی و علوم کامپیوتر برای هدفمند کردن این اسناد و ایجاد ارتباط سازنده با نهادهای بیرونی در حوزه‌های صنعت، خدمات و کشاورزی و ایجاد زمینه اشتغال دانش‌آموختگان پیشگام بوده‌اند.

دکتر صدوق با اشاره به قردادهای پژوهشی گفت: اجرای قراردادهای پژوهشی با سازمان‌های بیرونی بر اساس مشارکت همکاران در یک قلمرو دانشی، به‌عنوان یک اصل در دانشگاه نهادینه‌شده است. بطوریکه در قراردادهایی با ارزش بیش از 100 میلیون تومان، مجری موظف است طرح را در قالب گروه پژوهشی و با مشارکت سایر اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی اجرا نماید.

رئیس سابق دانشگاه، با تحلیل رتبه و جایگاه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی تصریح کرد: خوشبختانه با حفظ تراز دانشگاه در رتبه‌بندی‌های جهانی، دانشگاه اخیراً وارد نظام رتبه‌بندی شانگهای شد و تولید مقالات ۲۰ درصد افزایش یافت.

 دکتر صدوق، به اهم فعالیت‌های دانشگاه در حوزه کارآفرینی اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی پارک علم و فناوری دانشگاه به‌عنوان چهل و یکمین پارک مصوب وزارت علوم، اخذ ردیف بودجه در سال 98 برای پارک مذکور، راه‌اندازی صندوق پژوهشی و فناوری و صندوق جسورانه در دانشگاه، توسعه فضای فیزیکی در حوزه فناوری و راه‌اندازی 4 شتاب‌دهنده ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌های حوزه کارآفرینی در دانشگاه بوده است.

رئیس پیشین دانشگاه، تأسیس شرکت هوشمند اول بهشتی «هاب» را از پروژه‌های فوق‌العاده مهم و بی‌بدیل در کشور دانست و گفت: هوشمند اول بهشتی (هاب) از سال 96 تاکنون بالغ‌بر 300 میلیارد تومان گردش مالی و علمی و 30 میلیارد تومان سود داشته است و برج نوآوری دانشگاه از محل درآمد هاب در حال احداث است. دکتر صدوق افزود: مرکز رشد نیز 600 میلیون تومان درآمد داشته و شش و نیم میلیارد تومان فروش محصول داشته است.

رشد 30 درصدی حجم مالی قراردادهای برون‌سازمانی

دکتر صدوق از رشد 30 درصدی حجم مالی قراردادهای برون‌سازمانی خبر داد و گفت: اجرای پروژۀ دیپلماسی آب به سفارش شورای عالی امنیت ملی، آموزش و پایش مهارت‌های روان‌شناختی کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر، طراحی معماری سازمانی، توربین‌های گازی با همکاری فدراسیون روسیه، انجام مطالعات بیوشیمیایی برای استحصال نفت، آمایش سرزمین برای استان‌های مختلف کشور، تولید عطر رضوی برای آستان قدس و ساماندهی نظام بانکی ازجمله پروژه‌های مشترک با سازمان‌های بیرونی است.

تعریف 600 رشته مهارت شغلی باهدف مهارت‌آموزی دانشجویان

رئیس سابق دانشگاه در ادامه به برخی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اشاره کرد و گفت: مرکز فنی و حرفه‌ای در دانشگاه با مجوز سازمان فنی و حرفه‌ای تأسیس و 600 رشته مهارت شغلی باهدف مهارت‌آموزی دانشجویان در این مرکز تعریف‌شده است همچنین با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شاهد رشد 80 درصدی فعالیت‌های فرهنگی و تفریحی در خوابگاه‌های دانشجویی، افزایش 104 درصدی فعالیت تشکل‌های دانشجویی، افزایش 100 درصدی خدمات مشاوره ای هستیم. راه‌اندازی کلینیک پیشگیری از مصرف مواد مخدر در دانشگاه و دفتر ارتباط دانشگاه با خانواده بخشی از فعالیت‌های دانشگاه در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

دکتر صدوق، در ادامه به فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه دانشجویی اشاره کرد و افزایش وام‌های دانشجویی به میزان 8 میلیارد تومان، بازسازی فضاهایی دانشجویی، بازسازی و تعمیر خوابگاه‌های دانشجویی، بهینه‌سازی فضاهای غیرقابل استفاده در سراهای دانشجویی و تبدیل آن به فضای عمومی، توسعه فیزیکی مرکز بهداشت و درمان، گسترش سالن‌های مطالعه و فضاهای ورزشی را ازجمله این فعالیت‌ها دانست.

رئیس سابق دانشگاه، عدم مستندسازی فعالیت های دانشگاهی را یکی از چالش های جدی دانشگاه عنوان کرد و گفت: با تغییر رویکرد در حوزۀ ریاست و روابط عمومی دانشگاه، مستندسازی امور و فعالیت‌ها در سرلوحه کارها قرار گرفت؛ انتشار کتاب‌های مصوبه های هیئت رئیسه، تفاهم نامه های منعقد شده با دانشگاه شهید بهشتی، آئینه تلاش، آئینه اندیشه، انتشار 55 شماره از نشریه آئینه خرد، انتشار کتاب بیانیۀ گام دوم رهبری و راه‌اندازی رادیو بهشتی، کانال پیام رسان اطلاع رسانی دانشگاه در شبکه های اجتماعی، ازجمله مهم ترین اقدامات صورت گرفته در حوزه روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه است.

 

در سال‌های مدیریت بنده، هیچ دانشجویی در کمیته تجدیدنظر حکم اخراج یا تعلیق نگرفته است

دکتر صدوق در ادامه با تحلیل شیوه رفتاری حراست دانشگاه تأکید کرد: به عنوان فردی با پیشینه فعالیت‌های سیاسی اعتقاددارم که دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌ها نباید از نیروهای حراست بترسند؛ حراست در کنار آن‌ها و برای حفاظت از آن‌ها است؛ همکاران حراست با تذکرهای خود از اینکه همکاران و دانشجویان دچار گرفتاری شوند جلوگیری می‌کنند. حراست برای صیانت از حجاب و عفاف با تذکر برادرانه و پدرانه حضور دارد. در این راه دانشگاه ما موفق بوده است و مدلی برای سایر دانشگاه محسوب می‌شود.

رئیس سابق دانشگاه افزود: در سال‌های مدیریت بنده، هیچ دانشجویی در کمیته تجدیدنظر حکم اخراج یا تعلیق نگرفته است. ارگان‌های امنیتی باید دقت نظر داشته باشند که با جوان نمی‌شود درافتاد، با جوان باید با ملاطفت برخورد کرد؛ باید با دانشجویان، مردم، با کارکنان دوست باشیم. خدا نکند روزی را که بخواهیم فضای دانشگاه را با امنیتی و پلیسی کردن مدیریت کنیم.

دکتر صدوق در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های دانشگاه در حوزه بین‌الملل پرداخت و گفت: راه‌اندازی رشته مشترک حقوق بین‌الملل با کنسرسیوم دانشگاه‌های فرانسه با محوریت دانشگاه سوربن 1، ریاست کارگروه همکاری‌های علمی با کشورهای روسیه و قزاقستان، ریاست هیئت اجرائی کمیسیون بین‌المللی سدهای بزرگ دنیا برای دوره مأموریت 2018 تا 2021، جذب بیش از 300 دانشجوی خارجی در دانشگاه شهید بهشتی، برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی برای بالغ‌بر 170 غیرفارسی‌زبان در مرکز آزفا، برنده شدن در مناقصه بانک توسعه اسلامی برای طرح «توسعه فاضلاب روستایی در ایران» به مبلغ 5 میلیون یورو و برنده شدن مناقصه سازمان ملل برای نیروگاه تشرین سوریه به مبلغ 900 هزار یورو و حضور فعال در پروژه ارتقاء 5 دانشگاه به تراز بین‌المللی در چارچوب اقتصاد مقاومتی از مهم‌ترین فعالیت‌های علمی بین‌المللی دانشگاه است.

دکتر صدوق از تمدید تحریم دانشگاه شهید بهشتی از سوی اتحادیه اروپا تا سال 2023 خبر داد و اظهار داشت: مقالات علمی و درخواست‌های فرصت مطالعاتی استادان دانشگاه شهید بهشتی از سوی اتحادیه اروپا رد می‌شود اما جای تأسف است وقتی سفیر فرانسه به‌عنوان سفیر کشوری که پیشگام در اتحادیه اروپا است؛ درحالی‌که که همگان می‌دانند که بین رئیس‌جمهور ما و آقای مکرون برای صیانت از حقوق ایران تماس‌هایی برقرار است؛ به دانشگاه ما می‌آید حاشیه‌هایی از سوی عده‌ای برای این دیدار ایجاد شد و با تمام قدرت‌جو سازی کردند.

دکتر صدوق با تأکید بر انجام دیدار با سفیر فرانسه بر اساس درخواست و با هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت علوم و وزارت امور خارجه ادامه داد: خدا را شاهد می‌گیرم وقتی سفیر سابق فرانسه به دانشگاه شهید بهشتی آمد من نامه تحریم دانشگاه را در مقابل چشمان ایشان قرار دادم و تأکید کردم چگونه شما دانشگاه ما را تحریم می‌کنید اما حرف از همکاری‌های علمی می‌زنید و ایشان به من پاسخ داد که ما می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. آیا من نباید استقبال کنم از تعامل با کشوری که خود دانشگاه ما را تحریم می‌کند و خود نیز از دور زدن آن حرف می‌زند.

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی در پایان سخنان خود تأکید کرد:‌ متأسفانه جریانی در کشور وجود دارد که دوست دارد اگر می‌توانست دیواری بلندی دور این کشور بکشد و اگر امکان داشته باشد سقفی نیز بر روی آن بزند تا ما ارتباطی با دنیای بیرون نداشته باشیم؛ این جریان برای ما شناخته‌شده است. افرادی به دانشکده حقوق اسائه ادب کردند و مدعی شدند این دانشکده با قانون اساسی مخالف است. در پیشگاه خداوند چگونه به این دروغ‌ها و تهمت‌های ناروا پاسخ خواهند داد؟

دکتر صدوق در پایان سخنان خود از همۀ دانشگاهیان خداحافظی و حلالیت طلبید و ابراز امیدواری کرد دانشگاه شهید بهشتی مسیر ارتقا و پیشرفت خود را در همۀ عرصه ها با قدرت ادامه دهد.

 

_BU_1650.jpg

سخنان دکتر سعداله نصیری قیداری سرپرست دانشگاه شهید بهشتی

دکتر سعداله نصیری قیداری سرپرست دانشگاه شهید بهشتی نیز در سخنانی با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) گفت: امیدوارم خداوند متعال توفیق عنایت فرماید تا در این ایام عزیز رهرو اندیشه، مکتب و مذهب سیدالشهدا علیه‌السلام باشیم و از این چراغ هدایت و کشتی نجات برای طی مسیر و عاقبت‌به‌خیری بهره ببریم.

درجه رفیع امروز دانشگاه شهید بهشتی مرهون تلاش روسای قبلی و همکارانشان، همت اعضای هیئت‌علمی، کارکنان و هوشمندی دانشجویان است

دکتر نصیری با خیرمقدم به‌تمامی اعضای هیئت‌علمی، کارمندان و دانشجویان گفت: از اعتماد دکتر غلامی وزیر علوم به این‌جانب سپاسگزارم. بی‌تردید درجه رفیع امروز دانشگاه شهید بهشتی مرهون تلاش روسای قبلی و همکارانشان، همت اعضای هیئت‌علمی، کارکنان و هوشمندی دانشجویان است؛ دست همه نیک‌نفسان، استادان عزیز، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه را می‌بوسم و می‌فشارم و امیدوارم با همراهی همه عزیزان جایگاه دانشگاه خوش‌نام شهید بهشتی که محبوب قلوب جوانان این مرزوبوم است، ارتقاء یابد.

سرپرست دانشگاه شهید بهشتی گفت: ما به دلایل اعتقادی و دینی به علم احترام می‌گذاریم، در همان لحظات نخستین رسالت رسول اکرم (ص) و با نزول وحی، درآیات سوره مبارکه علق، دو بار کلمه «اقراء» و سه بار مشتقات کلمه «علم و قلم» ذکرشده است؛ این کافی است تا نشان دهد که معجزه نبی مکرم اسلام (ص) کتاب است و دین ما به چه میزان به معرفت، تعلم و تعقل اهمیت می‌دهد.

چهره‌ ایران و نیاکان ما چهره‌ای فرهنگی است

دکتر نصیری افزود: اینکه سازمان جهانی یونسکو در سال 2017 پذیرفت که دانشگاه جندی‌شاپور به‌عنوان نخستین دانشگاه جهان توسط ایرانیان بناشده است، کافی است تا بیش از 200 کشور عضو یونسکو بداند که چهره‌ ایران و نیاکان ما چهره‌ای فرهنگی است و این دلیل کفایت دارد تا به دنیا بگوییم ما در تولید علم و فرهنگ سهم داریم. ما و مسئولان کشور وظیفه‌داریم با تلاش در تولید علم و فرهنگ در این حوزه سرمایه‌گذاری نماییم؛ وظیفه‌داریم دست معلمان و استادان را ببوسیم که در این کشور با همه تنگناهایی که دنیای استکباری تحمیل کرده است جانانه تلاش می‌کنند.

باید برای ایجاد امید و انگیزه برای جوانان تلاش کنیم

سرپرست دانشگاه، با تأکید بر ایجاد انگیزه برای جوانان، تأکید کرد: در حال حاضر ۹۰۰ عضو هیئت‌علمی در دانشگاه شهید بهشتی مشغول فعالیت هستند که بیش از 500 نفر آن‌ها در شش سال اخیر به استخدام دانشگاه درآمده‌اند و باید برای ایجاد امید و انگیزه برای آن‌ها تلاش کنیم تا برای این کشور فرهنگی تلاش کنند.

دکتر نصیری افزود: در دانشگاه شهید بهشتی باید در حوزه دانشجویی، فرهنگی، مالی و پژوهشی فعالیت‌های ارزنده‌ای که انجام‌شده با شتاب بیشتری صورت گیرد. باید پایان‌نامه‌های دانشجویان در جهت حل معضلات کشور سوق داده شود، اگر چه نوشتن مقالات ISI بااهمیت است اما تبدیل این مقالات به محصول اهمیت بیشتری دارد. دانشگاه شهید بهشتی با دارا بودن ۹۰۰ عضو هیئت‌علمی، ۲۰ هزار دانشجو و 120 گروه آموزشی می‌تواند نقش مهمی در حل معضلات و مشکلات کشور بر عهده بگیرد.

سرپرست دانشگاه با اشاره به اهمیت حوزه ها و شاخه های مختلف علوم تاکید کرد: همه رشته‌ها مورد احترام ما هستند، باید تفاوت جنس علوم پایه با علوم مهندسی را بدانیم. درعلوم کاربردی محصول در یک گامی‌ ایده است؛ علوم انسانی به امروز و به آینده فکر می‌کند نباید انتظاری که از رشته‌های کاربردی داریم از علوم انسانی و پایه داشته باشیم گرچه آن‌ها نیز باید به اولویت و نیاز جامعه و صنعت توجه داشته باشند.

دکتر نصیری در پایان با تشکر و قدردانی از فعالیت‌ها و تلاش‌های دکتر صدوق رئیس سابق دانشگاه و معاونان و مدیران ایشان، روسای پردیس‌ها و روسای دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها و مراکز دانشگاه گفت: از همه عزیزان برای زحماتی که در این مدت متحمل شده‌اند صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم و از همه تقاضا دارم به‌دوراز بازی‌های سیاسی و جنجال‌ها مردانه دست‌به‌دست هم دهیم و در میدان عمل با اولویت کار و تلاش و به‌دوراز تبعیض و سلیقه، کاری کنیم تا نام دانشگاه در عرصه ملی و جهانی پرقروغ تر بدرخشد.

_BU_1420.jpg

سخنان دکتر حافظی، رئیس دانشکدۀ معماری و شهرسازی

دکتر حافظی رئیس دانشکده معماری و شهرسازی به نمایندگی از سوی اعضای شورای دانشگاه با ضمن تقدیر از فعالیت های دکتر صدوق در دوره ریاست دانشگاه شهید بهشتی گفت: علی‌رغم محدود بودن مدت همکاری با ایشان، ارادت این‌جانب، عمیق و ریشه‌دار است. حسن خلق همراه با مدارا و سعه‌صدر و متنانت در مواجه با مسائل و مشکلات و اتکاء بر آراء و حرکت جمعی، ایجاد بستر همکاری و مشارکت دانشگاهیان بدون درنظرگرفتن هرگونه ملاحظه‌ای که بعضاً متداول و رایج است، از ویژگی‌های بارز شخصیت ایشان است که این مدت شاهد آن بودیم.

 

دانشگاه، نیازمند آرامـش و متانت است

دکتر حافظی، با برشمردن الزامات محیط علمی اظهار داشت: اساساً توسعه علمی، نیازمند فضای آرام، خالی از دغدغه و جنجال‌های متداول در عرصه‌های اجتماعی است؛ نگاه علمی می‌طلبد تا به‌منظور حرکت و اصلاح، از فضای مبتنی بر آراء و افکار همراه با آرمش و وفاق بهره‌مند شد و لازمه این مهم، مدیریتی جامع‌نگر، متعادل همراه با تسامح و تساهل در میان دانشگاهیان، فارغ از هرگونه گرایش است؛ در یک‌کلام، دانشگاه ضرورتاً نیازمند آرامش و متانت است.

رئیس دانشکده معماری و شهرسازی افزود: پیشبرد این امر تنها در سایۀ وفاق و اتحاد جمعی مقدور و میسر است و این نیازمند مدیریتی کارآمد است. در آموزش عالی وسعت دید و هم‌راستا کردن افکار و عقاید که از تنوع و تکثر برخوردارند، مدارا و مشارکت همه اعضاء را می‌طلبد. بدیهی است که نگاه دانشگاه، نگاهی نقادانه است و رویه دانشگاهی بر سؤال و پاسخ استوار است که نیازمند وسعت نظر و فضایی خالی از تنش است.

دکتر حافظی، با برشمردن ویژگی های مدیریتی دکتر صدوق، اظهار داشت: شخصیت چندبعدی دکتر صدوق با اتکاء بر تجربیات گرانبهای ایشان در عرصه‌های مختلف، فضای آرام و متینی را در دانشگاه ایجاد نمود و جامعه دانشگاهی را گرد هم آوردند.

رئیس دانشکده معماری و شهرسازی، با برشمردن چالش‌های پیش‌روی آموزش عالی تصریح کرد: فراگیر شدن آموزش عالی و ایجاد فرصت تحصیل در مقاطع دانشگاهی برای اغلب جوانان، در دوران گذار از آموزش عالی صرفاً نخبه‌گرا به آموزش عالی توده‌ای، چالش‌های به‌غایت جدی را فراروی مدیریت علمی کشور قرار داده است که خطر سقوط کیفیت و بی‌محتوا شدن آموزش، فراهم شدن فضای توقعات و مطالبات اجتماعی گسترده و اقتصادی ناشی از آن، از وجوه جدی این چالش‌ها است.

دکتر حافظی افزود: گسترش بی‌رویه مراکز آموزش عالی، عملاً کنترل کیفی آن را دشوار و نظارت بر عملکرد را چه‌بسا غیرممکن می‌سازد و منجر به عدم توازن بین فارغ‌التحصیلان می‌شود و عدم هنجار مهارت کارایی علمی را به دنبال دارد، ازاین‌رو مدیریت علمی در دانشگاه‌های برتر کشور، مسئولیتی دوچندان در ارائه الگو و هنجارهای علمی و دانشگاهی خواهند داشت ضمن آن‌که خود را باید از ورطه سقوط در این معضل در امان نگه‌دارند در ترسیم راه برای سایر دانشگاه‌ها وظیفه خطیری دارند و این نیازمند تدبیر و عزم جدی است.

نیازمند بازنگری در دیدگاه‌هایمان در مدیریت مالی دانشگاه ها هستیم

رئیس دانشکده معماری و شهرسازی، بر تغییر نگرش در آموزش عالی تأکید کرد و گفت: در این میان شرایط دشوار اقتصادی نیز مزید بر علت است و مدیریت مالی و اقتصادی دانشگاه‌ها را عملاً به مبارزه می‌طلبد، چه‌بسا نیازمند بازنگری در دیدگاه‌هایمان در مدیریت مالی دانشگاه هستیم و کاستن از وابستگی به تأمین بودجه از جانب دولت را می‌بایستی سرلوحه قرارداد؛ به نظر می‌رسد سهم بخش آموزش در این راستا را باید جدی گرفت؛ نگاه‌ها باید تغییر نمایند. ظرفیت بخش آموزش دانشگاه‌ها در تأمین هزینه‌ها و بودجه‌ها باید بررسی گردد و چه‌بسا باید در نگاه سنتی ریشه‌ای تجدیدنظر کرد.

دکتر حافظی، با اشاره به تأثیر تحریم‌ها بر دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: شرایط دشوار تحریم به دانشگاه شهید بهشتی دوسویه تحمیل‌شده است، علاوه بر آنکه تحریم‌ها، به‌ناحق جامعه را در کلان خود تحت تأثیر قرار داده است؛ دانشگاه شهید بهشتی را در مسیر ارتباطات بین‌المللی و تعاملات و همکاری‌های جهانی با معضلات و محدودیت‌هایی جدی دچار کرده است و این مطلقاً به نفع ما نیست؛ امیدواریم با مساعدت‌های وزارت متبوع و در سایه تدبیر و مدیریت مدیران ارشد دانشگاه این معضل برطرف گردد.

رئیس دانشکده معماری و شهرسازی، در پایان با آرزوی توفیق برای دکتر نصیری در پذیرش مسئولیت اظهار داشت: به دکتر نصیری بابت پذیرش تصدی کرسی ریاست دانشگاه تبریک می‌گویم و برای ایشان توفیقو سربلندی آرزو دارم؛ امیدوارم ایشان در پیشبرد اهداف عالیه دانشگاه موفق و باشند و در عمق بخشیدن به آموزش عالی و به ویژه در ارتقاء کیفیت که چالش اساسی آموزش عالی کشور است تلاش مثمر ثمری داشته باشند که بی تردید همراهی همه را به همراه خواهد داشت و تلاششان مورد تائید خداوند منان قرار گیرد.

  

کلیپ تصویری پخش شده در مراسم تودیع و معارفه:

آئینۀ تلاش- بهمن 95- شهریور 98 - کیفیت بالا.rarآئینۀ تلاش- بهمن 95تا شهریور 98 - کیفیت بالا.rar

آئینه تلاش-بهمن95 -شهریور 98 - کیفیت متوسط.rarآئینه تلاش-بهمن95 -شهریور 98 - کیفیت متوسط.rar


 

گزارش تصویری


Sorosh-Icon
کلید واژه ها: مشروح گزارش آئین معارفه سرپرست و تودیع رئیس سابق دانشگاه
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 1,013
اخبار : مشروح گزارش آئین معارفه سرپرست و تودیع رئیس سابق دانشگاه
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی