دانشگاه شهید بهشتی

امضای تفاهم‌نامه پژوهشی میان مرکز پژوهشی جاده ابریشم و موسسه ایکاس

تاریخ انتشار: 1398/07/06 11:56 ق.ظ

به گزارش دفتر همکاری های علمی بین المللی، نخستین تفاهم نامه همکاری مرکز پژوهشی جاده ابریشم دانشگاه شهید بهشتی با موسسه ایکاس در جریان نشست های جهانی جاده ابریشم به امضای طرفین رسید.

هدف از امضای این تفاهم نامه انجام تحقیقات مشترک و همکاری های بین المللی در برگزاری همایش ها و نشست های کارشناسی و تخصصی در موضوع جاده ابریشم، به ویژه در همکاری نزدیک با کشور های عضو و سازمان یونسکو می باشد.

index.jpg 
 

دکتر دیمیتری وویاکین، رئیس موسسه ایکاس، در جریان امضای این تفاهم نامه ضمن ابراز خشنودی از این اتفاق، آن را نخستین تفاهم نامه پژوهشی با موضوع جاده ابریشم از زمان تأسیس این مرکز تا کنون دانست که این موسسه با یک مرکز پژوهشی دانشگاهی امضا کرده است. همچنین با اشاره به نقش فعال، تاریخی و فرهنگی ایران در جاده ابریشم، ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه بتواند زمینه انجام تحقیقات مشترک را فراهم نماید.

همچنین دکتر حسن باستانی راد رئیس مرکز پژوهشی جاده ابریشم و نماینده کمیسیون ملی یونسکو و رابط ملی ایران در شبکه کشورهای جاده ابریشم سازمان یونسکو، ضمن برشمردن پیشینه همکاری های بین ایران و ایکاس در تحقیقات مربوط به جاده ابریشم، ابراز امیدواری کرد که مرکز پژوهشی جاده ابریشم بتواند به عنوان هماهنگ کننده و سامان دهنده تحقیقات ملی در جاده ابریشم عمل نموده و در ایجاد همکاری صمیمانه و نزدیک با نهادهای ملی از یکسو و نهادهای بین المللی از سوی دیگر ایفای نقش نماید.

6.jpg 
 

گفتنی است ایکاس موسسه ای تحقیقاتی است که در سال 1995 در پی پروژه جهانی «جاده ابریشم، جاده گفتگو» توسط سازمان یونسکو و با مشارکت 10 کشور، از جمله ایران، در سمرقند تأسیس شده است. طی 25 سال گذشته، این مرکز کانون اصلی تحقیقات در جاده ابریشم بوده که حاصل آن انجام پروژه های متعدد، انتشار ده ها کتاب و برگزاری چندین همایش بین المللی بوده است. نماینده و رابط ملی ایران در این موسسه وزارت امور خارجه است که حضوری موثر در فعالیت های این مجموعه به ویژه طی چهار سال گذشته داشته است.

همچنین مرکز پژوهشی جاده ابریشم که در فروردین ماه سال جاری با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی تأسیس گردید، تنها مرکز پژوهشی جاده ابریشم دانشگاهی است که در کشورهای آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و آسیای غربی تأسیس شده است.

شایان ذکر است نشست های جهانی جاده ابریشم طی چندین روز با مشارکت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کمیسیون ملی یونسکو، دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، مرکز پژوهشی جاده ابریشم، مرکز منطقه ای میراث ناملموس در آسیای مرکزی و غربی و دانشگاه بوعلی سینای همدان از یکم تا هفتم مهر ماه سال جاری به میزبانی شهرداری همدان در حال برگزاری است.

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: مرکز پژوهشی جاده ابریشم - ایکاس - همدان
منبع خبر مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی
تعداد مشاهده: 1,055
اخبار : امضای تفاهم‌نامه پژوهشی میان مرکز پژوهشی جاده ابریشم و موسسه ایکاس
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی