دانشگاه شهید بهشتی

مصاحبه دکتر عبدلی با شبکه خبر در خصوص اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی

تاریخ انتشار: 1398/08/21 01:43 ب.ظ
 
 دکتر عبدلی معاون پژوهشی پژوهشکده علوم محیطی در خصوص اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی با شبکه خبر مصاحبه کرد.

​با توجه به هشدار دانشمندان و اساتید دانشگاه نسبت به خطرات اجرای طرح بایوجمی برای انسان و موجودات آبزی و متوقف شدن اجرای این طرح در تالاب انزلی، دکتر عبدلی معاون پژوهشی پژوهشکده علوم محیطی طی مصاحبه ای که نوزدهم آبان ماه با بخش گفتگوی 18:30 شبکه خبر انجام داد، مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام کرد.
در این گفتگو مسعود باقرزاده مدیرکل احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان موافق اجرای طرح، تعریف بایوجمی را زیست پالایی دانست و گفت: محیط های طبیعی و تالاب ها با توجه به ریشه گیاهان و خاک قابلیت خودپالایی دارند اما این قابلیت بی نهایت نیست و متاسفانه در تالاب انزلی بخش زیادی از قابلیت خودپالایی از بین رفته یعنی محیط آب فضای احیایی بوجود آورده که فضای اکسیداسیونی که حیات وحش و گیاهان در آن پایدار باشد از بین رفته، بنابراین بایوجمی به دنبال سرعت راه اندازی فرایندهای طبیعی است تا تالاب مجدد احیا شود.
دکتر عبدلی در پاسخ گفت: اینکه گفته می شود قابلیت خودپالایی تالاب از بین رفته درست نیست تالاب خودپالایی دارد اما مشکل اصلی ورد فاضلاب ها و گونه های غیر بومی است که باید در وهله اول با پیشگیری و اختصاص بودجه به جلوگیری از ورود فاضلاب ها به تالاب کمک کرد.
به گفته دکتر عبدلی متأسفانه قرار است توسط مجری طرح مواد شیمیایی که نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم و کلرور نقره به اضافه کمپوست که به عنوان کود کشاورزی استفاده می شود در مقیاس چند هزار لیتر به تالاب انزلی اضافه شود. بنابراین با توجه به هشدار دانشمندان و نتایج تحقیقات متعدد چاپ شده در نشریات علمی، نانوذرات تینانیوم سرطان زا است که در صورت وارد شدن به آب دیگر قابلیت جدایی نداشته و در اثر تجمع زیستی با ورود به آب وارد بدن ماهیان و آبزیان شده و سپس وارد بدن انسان می شود که در نتیجه در بدن انسان ها می تواند موجب سرطان و بیماری شود. در نتیجه اجرای این طرح می تواند به سلامت مردم منطقه و هر کسی که از ماهیان صید شده استفاده کند خطرناک باشد.

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: بایوجمی - تالاب انزلی - عبدلی - علوم محیطی
منبع خبر پژوهشکده علوم محیطی
تعداد مشاهده: 2,223
اخبار : مصاحبه دکتر عبدلی با شبکه خبر در خصوص اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی