دانشگاه شهید بهشتی

بیست ودومین همایش انجمن زمین شناسی ایران در دانشگاه برگزار شد

تاریخ انتشار: 1398/09/17 09:15 ق.ظ
 بیست و دومین همایش انجمن زمین شناسی ایران در تاریخ 12 و 13 آذر ماه 1398 با میزبانی دانشکده علوم زمین دانشگاه در دانشگاه شهید بهشتی برگزارشد. به مناسب تقارن این همایش با شصتمین سالگرد تاسیس دانشگاه و نیز شصتمین سالگرد تاسیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ، همایش با شعار "زمین شناسی برای آینده" آغاز شد.
در مراسم افتتاحیه این همایش ریاست دانشکده علوم زمین دکتر جمیله توکلی نیا ضمن خوشامدگویی و بیان نقش علوم زمین، جایگاه داوطلبان ورود به دانشگاه در رشته زمین شناسی را مطرح نموده و با توجه به اهمیت زمین شناسی در توسعه کشور خواهان بررسی و ارائه راهکارهای مناسب برای معرفی بهتر علوم زمین به جامعه، همزمان با برگزاری همایش شدند.
 
ریاست انجمن زمین شناسی و دبیر اجرایی همایش، دکتر منصور قربانی، جایگاه و دستاوردهای علمی در سطح کشورهای پیشرو را برای زمین شناسی کشور معرفی کرده و دستاوردهای انجمن زمین شناسی را ارائه نمودند.
HamayeshZamin22.jpg

 
ریاست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر علیرضا شهیدی، فعالیت ها و دستاوردهای سازمان زمین شناسی را ارائه و برنامه های آینده این سازمان را تشریح نموده و بر توسعه ارتباط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با دانشگاه ها تاکید نمود.
ریاست خانه معدن ایران، مهندس محمدرضا بهرامن به جایگاه اکتشاف مواد معدنی در ایران اشاره نموده و نقش آن در توسعه اقتصاد ملی و کارآفرینی را تشریح کردند.
 
برگزاری همایش با برگزاری پنج نشست تخصصی با عناوین 1) سنگ ها و کانی های صنعتی و گوهرسنگ ها، 2) اکتشافات معدنی، 3) منابع انرژی و هیدروکربوری، 4) نقش استاندارد در علوم زمین و 5) منابع آب، همراه بود. در همایش 21 مقاله به صورت سخنرانی و 56 مقاله به صورت پوستر ارائه شد. 17 سخنران مدعو نیز در نشست های تخصصی جنبه های مختلف کاربردی علوم زمین را به صورت سخنرانی ارائه و بررسی نمودند.  
 
حضور مسولان علمی و اجرایی از مراکز مختلف دولتی و نیز مسولان و کارشناسان بخش خصوصی و صنعتی به همراه دانشگاهیان  در همایش و نشست های تخصصی آن چشمگیر بود و می توان به حضور آقای دکتر سیدعلی معلمی، معاون امور اکتشافی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به اتفاق مدیران اکتشاف در رابطه با نشست تخصصی منابع انرژی هیدروکربوری و دکتر قاسم بیات، معاون ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد ایران و همکاران پژوهشکده استاندارد برای نشست تخصصی نقش استاندارد در علوم زمین اشاره نمود.
 
در غرفه های نمایشگاهی، در طی دو روز برگزاری همایش، دستاوردها و فعالیت های مراکز دولتی و خصوصی در زمین شناسی و معدن به نمایش گذاشته شد.
 
همزمان با همایش، اولین مسابقه چالش رشد بلور با همکاری مرکز و قطب گوهرشناسی دانشگاه و انجمن علمی زمین شناسی دانشکده علوم زمین برگزار و در سه بخش دانش آموزی، انفرادی و گروهی، نفرات برتر انتخاب و با اهدا جوایز از آنها تقدیر به عمل آمد.
 
 در مراسم اختتامیه دبیر علمی همایش دکتر فریبرز مسعودی بر اساس موارد مطرح شده در طی همایش لزوم تدوین نقشه راه برای مطالعات و فعالیت های جدید در زمین شناسی و معدن را مطرح و بر تعریف گرایش های کاربردی جدید و ایجاد شرکت های دانش بینان در علوم زمین به منظور تجاری سازی تاکید نمود.
 
با توجه به دستاوردهای همایش به عنوان بیانه پایانی موارد زیر پیشنهاد شد.
1-    به منظور ارتقاء معرفی و جایگاه علوم زمین در کشور،کارگروهی توسط انجمن زمین شناسی تعیین شود تا جنبه های مختلف موضوع را بررسی و راهکارهای عملی را برای پیشنهاد به مراکز اجرایی تدوین نمایند.  
2-    جهت توسعه استانداردسازی در علوم زمین، پیشنهاد شد انجمن زمین شناسی با همکاری سازمان استاندارد و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و دانشگاه ها و مراکز علمی و اجرایی علاقمند وضعیت استانداردهای تدوین شده و مورد نیاز برای تدوین  و اجرا را بررسی و ایجاد کمیته متناظر زمین شناسی و معدن را پیگیری نماید.
 
در   مراسم اختتامیه :
- از  مهندس همایون مطیعی، دکتر حسین معماریان، دکتر ایرج رسا و مهندس بهرام اجاقی به عنوان پیشکسوتان و کارآفرینان زمین شناس در بخش های دولتی و دانشگاهی و خصوصی تجلیل به عمل آمد.
-از کارشناسان موسسه توسعه گوهرشناسی ایران (خانم زیبا دلپسند، آقای امید مهدوی و خانم آرزو صالحی) که در ارتقاء علمی و تجاری گوهرشناسی و تشکیل قطب و مرکز گوهرشناسی در دانشگاه نقش به سزایی داشتند قدردانی شد.
- از مهندس رضا صمدی برگزیده علمی سومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان، تقدیر به عمل آمد.
-از گروه دانشجویی با نام "گروه تجاری تحقیقاتی آکو" با تخصص در رشته معدن دانشگاه شهید باهنر به دلیل همکاری مستمر با مرکز و قطب گوهرشناسی دانشگاه شهید بهشتی و انجمن علمی زمین شناسی دانشکده علوم زمین قدردانی شد.
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: بیست ودومین همایش انجمن زمین شناسی ایران
منبع خبر دانشکده علوم زمین
تعداد مشاهده: 2,978
اخبار : بیست ودومین همایش انجمن زمین شناسی ایران در دانشگاه برگزار شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی