دانشگاه شهید بهشتی

رئیس دانشگاه: حوزه بین‌الملل، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دانشگاه است

تاریخ انتشار: 1398/10/11 02:46 ب.ظ

 

دهمین نشست کارگروه همکاری‌های علمی بینالمللی با حضور دکتر نصیری قیداری رئیس دانشگاه، نمایندگان بینالملل دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز دانشگاه، توسط مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی دوشنبه 9 آذر 1398 در سالن شهید شهریاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر سعد اله نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی در سخنانی، حوزه بین‌الملل را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دانشگاه عنوان کرد و اظهار داشت: بحث بین‌المللی شدن دانشگاه بسیار مهم و ضروری است؛ با برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و هدف‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت باید گام‌های مطمئن برداشت.

SBU_8471.jpg

دکتر نصیری قیداری، با اشاره به ترکیب سنی اعضای کارگروه همکاری‌های علمی بینالمللی دانشگاه گفت: حضور و مشارکت نیروهای جوان در این کارگروه فرصت مغتنمی برای رسیدن به اهداف دانشگاه در ارتقاء جایگاه بین‌المللی دانشگاه است؛ نمایندگان جوان با ارائه ایده‌های نو و به مدد برخورداری از انرژی و نیروی جوانی، انگیزه مضاعف و صرف زمان کافی می‌توانند نقش مهمی در این حوزه ایفا نمایند.

رئیس دانشگاه، خاطرنشان کرد: در عصر حاضر دانشگاه وقتی می‌تواند ادعای انجام فعالیت علمی موفق داشته باشد که کار را در تراز بین‌المللی انجام و عرضه نماید. طی سال‌های اخیر در کشور شعار بین‌المللی شدن دانشگاه داده می‌شود که هدف ارتقاء جایگاه دانشگاه‌هاست اما اگر برنامه نداشته باشیم، این هدف در حد شعار باقی خواهد ماند و از مسیری که دنیا با شتاب طی می‌کند جا خواهیم ماند و این خسران، قابل جبران نخواهد بود.

دکتر نصیری قیداری، افزود: دانشگاه ما وقتی در دنیا دیده می‌شود که فعالیت و برنامه‌ها در سطح بین‌المللی و به پشتوانه ایده‌ها و طرح‌های نو و کاربردی تدوین، تعریف و پیگیری شود. برای رسیدن به مطلوب، باید برنامه داشته باشیم، فرهنگ آن‌ها را بشناسیم و با شناسایی حوزه‌های نفوذ، تعاملات را افزایش دهیم.

وی، با تأکید بر شناسایی نقاط ضعف و قوت دانشگاه در عرصه همکاری‌های بین‌المللی گفت: با آسیب‌شناسی فرآیندها، باید الزامات، موانع و مسائل فراروی جذب دانشجوی خارجی، نحوه اجرای پروژه‌های مشترک و همکاری‌های دوجانبه شناسایی شود تا بتوانیم برنامه کاربردی و راهکار مؤثری برای حل مسائل ارائه نماییم. علی‌رغم تلاش‌ها و کوشش‌های صورت گرفته، در این حوزه متناسب با ظرفیت دانشگاه بزرگ شهید بهشتی پیش نرفته‌ایم.

SBU_8466.jpg

رئیس دانشگاه، در پایان سخنان خود با آرزوی موفقیت برای اعضای کارگروه همکاری‌های علمی بینالمللی، تأکید کرد: نتیجه مطلوب با همفکری و همدلی حاصل می‌شود؛ ایده‌هایتان را به اشتراک بگذارید تا بر غنای برنامه‌ها بی‌افزایید؛ حوزه بین‌الملل یکی از سطوح اصلی در دانشگاه شهید بهشتی است، برای ارتقاء جایگاه آن به ابتکار، خوش‌فکری و تلاش تک‌تک شما نیاز داریم. این مسئولیت را مهم بدانید؛ بامطالعه الگوهای موفق در دنیا می‌توانید از تجربیات آن‌ها استفاده نمایید.

دکتر کریمیان مدیر همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه در سخنانی با اشاره به رئوس فعالیت‌های این مدیریت گفت: فعالیت‌های مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی در سه سطح دانشگاه، ملی و بین‌المللی بازتعریف شده است. در سطح دانشگاه، نگاه زیرساختی و تشکیلاتی است و برنامه داریم تا با آسیب‌شناسی و اصلاح ساختار تشکیلات بین‌المللی دانشگاه، از موازی‌کاری و جزیره‌ای عمل کردن ممانعت به عمل آید. باید تمرکززدایی نماییم و سطوح و نقاط تماس دانشگاه را با مراکز بین‌المللی افزایش دهیم.

 

در ادامه، نمایندگان بینالملل دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز دانشگاه به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. مهم‌ترین عناوین مطروح شده در دهمین نشست کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی دی‌ماه 1398 به شرح زیر است:

  • انجام رایزنی‌های لازم با وزارت امور خارجه جهت افزایش مدت اعتبار ویزا برای پژوهشگران و محققان خارجی؛

  • لزوم گسترش سطح ارتباطات علمی بین‌المللی در شرایط تحریم با کمک تمامی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه؛

  • لزوم رفع موانع و مشکلات مالی جهت گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی به‌ویژه در حوزه پروژه‌های مشترک؛

  • پیشنهاد حضور یک نماینده از دانشکده ادبیات جهت تدوین تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی؛

  • اعطای امتیاز به اعضای کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی جهت تعامل سازنده‌تر؛

  • تدوین شرح وظایف خاص برای اعضای کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی؛

  • پیشنهاد تأسیس کارگروه‌های تخصصی همکاری با کشورهای هدف با حضور اساتیدی که به‌طور خاص و مداوم با آن کشورها ارتباط و تعامل دارند؛

  • پیشنهاد برگزاری کارگاه یا چاپ بروشورهایی با محتوای توانمندسازی اعضای هیئت‌علمی جهت انجام همکاری‌های علمی بین‌المللی؛

  • بازنگری در آئین‌نامه‌ها و اسناد بالادستی در موضوعات مهمی چون جذب دانشجوی خارجی، سفرها، گرنت‌ها و ...؛

گزارش تصویری 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: حوزه بین‌الملل، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دانشگاه است
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 642
اخبار : رئیس دانشگاه: حوزه بین‌الملل، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دانشگاه است
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی