دانشگاه شهید بهشتی

گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و یادواره شهدا

تاریخ انتشار: 1398/11/29 03:30 ب.ظ

گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی​، یادواره شهدای دانشگاه شهید بهشتی و علوم پزشکی و هشتمین گردهمایی جامعه شاهد و ایثارگر ​


روز یکشنبه 27 بهمن ماه 1398 مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و هشتمین گردهمایی جامعۀ شاهد و ایثارگر  و یادوارۀ شهدای دانشگاه شهید بهشتی توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی ـ مدیریت امور شاهد و ایثارگر در تالار مولوی دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

این گردهمایی با سخنرانی دکتر واعظی معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی و سردار احمد وحیدی رئیس دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی همراه بود. هیأت رئیسه، جمعی از اساتید، کارکنان دانشگاه و خانواده­های معزز شهدای دانشگاه نیز از جمله میهمانان حاضر در این مراسم بودند.

در این گردهمایی که اجرای آن را پیمان طالبی بر عهده داشت، علاوه بر گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب، چهلمین روز شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی و میلاد حضرت فاطمه (س) به رونمایی از کتاب «از بهشت تا بهشت» و تقدیر از جامعۀ شاهد و ایثارگر پرداخته شد.

دکتر واعظی ضمن خیر مقدم به میهمانان، به تقارن دو مناسبت مختلف یعنی چهلمین روز شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب و میلاد حضرت فاطمه (س) اشاره کرد و در گرامیداشت میلاد حضرت فاطمۀ زهرا (س) به بیان حدیثی از پیامبر (ص) پرداخت که بهشت مشتاق ورود چهار زن است: حضرت مریم، آسیه، حضرت خدیجه و حضرت فاطمۀ زهرا و این امر تعبیر جالبی است؛ زیرا معمولاً ما انسان­ها مشتاق ورود به جنّت هستیم، اما در حدیث منقول از پیامبر (ص) بهشت مشتاق ورود آنهاست. دکتر واعظی در تحلیل و تعلیل این حدیث به سه نکته اشاره کرد:

1ـ آیا چون آنها مادر یک پیامبرند؟ حال آن که آسیه مادر پیامبری نیست.

2ـ آیا چون آنها همسر پیامبرند؟ در صورتی که همسر نوح و لوط جزء مغضوبین­اند و نه مقربین.

3ـ آیا به این دلیل که ایشان دختر پیامبرند؟ اما پیامبر دختران دیگری نیز داشت.

دکتر واعظی ضمن تلمیح به روایتی دیگر از پیامبر (ص) که به فاطمه عشق می­ورزید و وی را دوست داشت، در بیان علت این عشق به زاهد و عابد بودن حضرت فاطمه (س) استناد کرد و نیز ایشان را اولین مدافع ولایت نامید؛ چنانکه یکی از وظایف ما در برابر انقلاب اسلامی این است که مدافع ولایت باشیم.

در ادامۀ برنامه کلیپی دربارۀ انقلاب مشتمل بر برشی از تظاهرات مردمی و شعارهای انقلابی، گزیده­ای از سخنان امام خمینی و مقام معظم رهبری، یادکرد شهید سلیمانی و شهدای هسته­ای و پیشرفت­هایی از جمله در عرصۀ ساخت دارو و کشاورزی و افتخار­آفرینی در عرصۀ ورزش پخش شد.

دکتر نصیری نیز در سخنان خود علاوه بر خیر مقدم به حاضران به ویژه سردار وحیدی، وجود انسان­هایی عزیز، از جان گذشته، با اخلاق و خوشنام نظیر ایشان را مایۀ افتخار برشمرد و دانشگاه را محل تولید علم، فرهنگ و پژوهش و نه از نوع علم معرفه در دنیا بلکه علمی نافع دانست. دکتر نصیری در سخنان خود تصریح کرد که اگر کلبۀ علم ما به لحاظ ظاهر رونق ندارد، به این دلیل است که نگران عوامل بسیاری از جمله اخلاقیات هستیم که اگر قرار بر زیر پا نهادن آن بود، اکنون وضعیت علمی کشور پیشرفته­تر می­نمود. کشور ما خواهان علم مقرون با اخلاق، ایمان و تعهد است و محصول افتخار­آمیز جبهۀ تولید علم ما پرورش انسان­هایی نظیر شهید شهریاری است. ایشان در ادامۀ سخنان خود به بی­اخلاقی آمریکا در عرصۀ تولید علم و رقابت با دیگر کشورها از جمله خوشحالی از تأمین منافع اقتصادی خود به سبب شیوع ویروسی در چین و نیز کشتار هزاران نفر به وسیلۀ سیاست­های ستمگرانه و زورگویانه اشاره کرد و اینک در تقابل با آمریکایی­ها کشور ما خواهان انرژی صلح­آمیز هسته­ای و علمی است که فراموش کنندۀ خدا و بشریت نباشد و نافع­الناس برای جهان بشریت است و این امر از قرون نخستین اسلامی یعنی قرن اول و دوم هجری به بشریت نشان داده شد و در گام دوم یعنی در تمدن اسلامی دوم نیز صورت خواهد پذیرفت. ایشان در پایان سخنان خود ضمن گرامیداشت یاد سردار سلیمانی و چهلمین روز شهادت ایشان خاطر نشان کرد که شهید سلیمانی در بُعد مقاومت و شهید شهریاری و شهید علی­محمدی در جبهۀ تولید علم سرآمدند. دکتر نصیری، سردار سلیمانی را در برابر داعش «اشداء علی الکفار» و در برابر انسان­های مظلوم «رحماء بینهم» و تجسم واقعی این آیه (فتح، 29) برشمرد. همچنین ایشان در گرامیداشت ولادت حضرت فاطمه (س)، حضرت را الگوی یک زن مسلمان و آزاده برای مسلمانان و بشریت توصیف کرد و تقارن ایام دهۀ فجر با میلاد ایشان را مبارک دانست تا برای چهل و دومین سالگرد انقلاب توشه­ای خوب فراهم سازیم.

پس از سخنرانی دکتر نصیری، مجری برنامه آقای پیمان طالبی نیز در تعظیم یاد شهید سردار سلیمانی به بیدارتر شدن ملت پس از شهادت ایشان اشاره کرد و این که به فرمودۀ رهبری در روزهای تشییع پیکر ایشان، یوم­الله دیگری اتفاق افتاد.

سخنرانی سردار احمد وحیدی از دیگر برنامه­های این گردهمایی بود. ایشان در اشاره به ورود به چهل و دومین سال بعثت بزرگ بشر در عصر حاضر، از انقلاب به عنوان برانگیختگی­ای یاد کرد که نوید حرکت به سمت مقدمات و آمادگی ظهور به دست مردی نام­آور عصر و دوران و مجاهدی بی­بدیل است. ایشان دربارۀ امام تصریح کرد که ایشان برپا کنندۀ هنگامه­ای در دنیاست، آن هم پس از 200 سال حملات مستقیم و روشن به اسلام و بیش از 1400 سال حمله به دین و مذهب و اسلام وارد صحنۀ پیکار جدیدی شد که نویدگر آشنایی انسان­ها با آسمان بود و راه قطع شدۀ آسمان به ویژه پس از رنسانس را با استمداد از رهبریِ مردی بزرگ باز کرد و از این­رو طبیعی بود که این حرکت، دشمنان بسیاری داشته باشد؛ زیرا آنها تصور می­کردند که کار تمام است و همه چیز در چنگال سیطرۀ آنهاست و میان شرق و غرب تقسیم کار صورت گرفته است، نظیر جریان احزاب­ غربی که مردم در آمریکا و انگلیس انتخابی جز پناه بردن به حزب جمهوری خواه و یا حزب دموکرات که منشأ هر دو نگاه مادی به انسان است، ندارند. سردار وحیدی به عقیدۀ بسیاری مبنی بر عدم تداوم انقلاب اشاره کرد؛ زیرا آغاز و ایجاد انقلاب محال به نظر می­رسید، چنانکه قریب به یک یا دو ماه پیش از 22 بهمن و پیروزی انقلاب، رئیس­جمهور وقت آمریکا در طی سفر به ایران، این کشور را جزیرۀ ثبات نامیده بود. به عقیدۀ آنها شاه قدرت بی­بدیل خاورمیانه بود و از سویی دیگر تمام دنیا از جمله شوروی، چین، آمریکا و ... نیز حامی او بود، حال آن که امام مردی الهی با دستی خالی بود و به همین دلیل دشمنان در تحلیل این موضوع و چرایی انقلاب درماندند؛ چنانکه حضرت علی (ع) در وصف یارانش فرمود: اینها به جهاد دعوت شدند و اجابت کردند و با رهبر خود میثاق بستند و از او تبعیت کردند. مردم ما نیز مصداق این سخن­اند. سردار در ادامۀ سخنان خود شهادت و جهاد را دو مفهوم ارزشمند برشمرد که وثاقت به قائد را تکمیل کرد و راه را پیش برد و شهادت مفهوم برتر و بی­بدیلی گردید که قادر است تمام بن بست­ها را بشکند و انسان­ها را به پرواز درآورد و شهدا مردان راه و سالکانی شدند که هم خود رفتند و هم ملت را با خود به اوج بردند و مظهر عشق شدند و بدین­ترتیب عشق و شهادت در هم تنیده شد و هر که عاشق­تر به شهادت نزدیک­تر و هر شهید عاشق­تری ، شهادتش گلگون­تر و شهدا عشق را به کمال خود به ظهور رساندند و شهادت در اوج خود به زندگی انسان­ها و به زندگی اجتماعی آنها ورود کرد و لذا مجلس شهادت مجلس حزن نیست، بلکه مجلس عشق است. ایشان همچنین با تلمیح به آیۀ «وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا  بَلْ أَحْيَاءٌ عِندَ رَ‌بِّهِمْ يُرْ‌زَقُونَ» (آل­عمران، 169) شهدا را پیام­رسان الهی در حرکت به سوی پروردگار و خمیر مایۀ این حرکت عظیم الهی خواند که در رأس آن حرکت پشت سر یک انسان الهی قرار دارد.

به عقیدۀ ایشان، هر انسانی در هر حال و در همۀ دقایق و در تمام کارها دارای امام است و یا حداقل این که اله او هوای نفس اوست و معنای این سخن حرکت پشت سر چیزی است که از آن به حرکت پشت سر خوبی­ها یا دنیا تعبیر می­شود و چه بهتر که این حرکت پشت سر امامی هدایتگر صورت پذیرد و این همان کاری است که به وسیلۀ مردم ایران انجام گرفت. سردار وحیدی در ادامۀ سخنان خود در اشاره به فراز و نشیب­ها و توطئه­های فراوان در مسیر انقلاب، از انقلاب همه جانبه در مقابل یک جبهۀ همه جانبه و بزرگ یاد کرد که تمام حوزه­ها را پوشش می­داد. ایشان شهدا را یکی از سندهای حقانیت نظام دانست و در بیان تمایز محصولات انقلاب به طرح پرسشی انکاری پرداخت که کدام انقلاب می­تواند نظیر شهید شهریاری، علی­محمدی، رضایی­نژاد، احمدی روشن و سردار سلیمانی را پرورش دهد؟ سردار وحیدی، شهید سلیمانی را محصول انقلاب و برتر از چگوارا به عنوان چهرۀ انقلابی مطرح در دنیا دانست و از ایشان به عنوان یک اوج، الگو، اسوه و اسطوره و به تعبیر امام یک مکتب نام برد. وی در ادامۀ سخنان خود به برخی از تعابیر آمریکایی­ها دربارۀ شهید سلیمانی اشاره کرد از جمله: فرماندۀ متفکر، معمار خاورمیانۀ جدید، فرماندۀ کاریزماتیک، جزء ده نفر از افراد سرشناس در یکی دو سال اخیر، جزء ده متفکر برجستۀ نظامی. سردار وحیدی در سخنان خود از شهید سلیمانی به عنوان انسانی وارسته، عاشق، مشتاق وصال و لقا و دارای درک عرفانی بالا یاد کرد؛ چنانکه از شهادت خود نیز آگاهی داشت و در هنگام عزیمت به عراق از آنجا به عنوان مقتل خود نام برد و این مسئله معناگر جملۀ شهید شاهد است، می­باشد و تجمیع همزمان عارف بودن و مبارز جدی بودن چه دشوار است!

ایشان در ادامه به نقش شهید سلیمانی در روحیه دادن به ارتش سوریه و عقب راندن تروریست­های سوری که تمام دنیا حامی اوست، اشاره کرد، آن هم در زمانی که کسی حاضر به ورود به این صحنه نبود، از جمله روس­ها علیرغم این که پس از آمریکا برترین قدرت نظامی به شمار می­آمدند، اما با این حال جرأت حضور در سوریه را نداشتند؛ چنانکه یکی از عوامل فروپاشی شوروی علاوه بر به بن بست رسیدن ایدئولوژی آنها، شکست در افغانستان بود که بی­شک پیروزی انقلاب نقش مؤثری در بالا بردن روحیۀ مجاهدین افغان در تقابل با شوروی داشت. 

سردار وحیدی، آمریکا را دارای مدیریت ناامنی به معنای ایجاد ناامنی و سپس مدیریت آن دانست؛ نظیر ایجاد داعش و گروه­های تروریستی سوریه، اما این بار ایران به وسیلۀ سردار سلیمانی مدیریت ناامنی را از آنها گرفت و به این ترتیب شهید سلیمانی به نماد قدرت و کارآمدی نظام جمهوری اسلامی بدل شد که بار این مسئوولیت را به تنهایی به دوش کشید و در چند جبهه و با چند جریان جنگید و وجود ایشان حقانیت انقلاب را اثبات کرد.

ایشان در ادامۀ سخنان خود، شهدا و خانواده­های ایشان را علم­آموز اصلی و شهدا را دارای اوج عقلانیت و عشق و شهادت ایشان را هم در اوج عقلانیت دانست و درک و فهم عمیق از مسائل مختلف را نتیجۀ علمی به شمار آورد که خداوند در دل هر که بخواهد می­افکند: «أَلْعِلْمُ نُورٌ يَقْذِفُهُ اللّه‏ فِى قَلْبِ مَنْ يَشآءُ.»

سردار وحیدی به موقعیت جدید ورود به چهل و دومین سال پیروزی انقلاب یعنی شهادت شهید سلیمانی و حضور 50 میلیون جمعیت در تشییع پیکر ایشان اشاره کرد و آن را پس از بسته شدن لانۀ جاسوسی آمریکا (انقلاب دوم)، انقلاب سوم نامید و نشان رشد انقلاب دانست. سپس به حملۀ شجاعانه و ضربۀ محکم فرزندان ملت به آمریکا در برابر این اقدام اشاره کرد و پیروزی را بنا به نص قرآن از آن ملت برشمرد و با گریز به سخن حضرت موسی (ع) در هنگام روبه­رو شدن با بن­بست نیل که «ان معی ربّی» به معیت خدا با مردم ایران و شهید سلیمانی و خانوادۀ شهدا اشاره کرد. ایشان همچنین به پیروزی و تداوم انقلاب در سایۀ حضرت زهرا گریزی زد و حضرت را عصمت­الله­الکبری نامید؛ وجود مقدسی که امتحان شدۀ خدایی است و خداوند پیش از خلقت وی را امتحان کرد و در این امتحان او را صابر یافت: يَا مُمْتَحَنَه امْتَحَنَكِ اللّهُ الَّذِي خَلَقَكِ قَبْلَ أَنْ يَخْلُقَكِ فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صابِرَه.

در ادامۀ مراسم کلیپی به صورت موسیقی حماسی محصول شبکۀ رادیویی جوان در گرامیداشت یاد و نام شهید سلیمانی پخش شد.

رونمایی از کتاب «از بهشت تا بهشت» از دیگر برنامه­های این گردهمایی بود که با توضیحات خانم رحیمی مدیریت امور شاهد و ایثارگر آغاز شد. ایشان با اشاره به این که کتاب در 50 سالگی دانشگاه با عنوان «یاد یاران» با شاکلۀ 118 شهید از شهدای دانشگاه شهید بهشتی و علوم پزشکی چاپ شده بود، خاطر نشان کرد که با گذشت ده سال از چاپ کتاب و افزایش تعداد شهدا از جمله شهدای منا و ترور و الحاق دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور با عنوان پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور در سال 1392به دانشگاه و در پی تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در  اسفند 1364 و آغاز فعالیت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی شهید بهشتی، این دانشگاه نیز جزء خانوادۀ شهید بهشتی لحاظ شده است و از این­رو بازنگری و ویرایش کتاب با تعداد 142 شهید ضروری می­نمود. همچنین دست­یابی به اطلاعات زندگی برخی شهدا به سبب عدم دسترسی و یا فقدان اعضای خانواده گاه غیرممکن و یا دشوار می­نمود و بدین سبب حجم مطالب گردآوری شده، همسان نبوده است. در ادامۀ مراسم، رونمایی از کتاب همراه با پخش کلیپ یادبود شهدای دانشگاه انجام شد.

در ادامه از دانشجویان شاهد و ایثارگر برتر در حوزه­های آموزشی و پژوهشی و کارکنان فعال فرهنگی و برگزیدۀ پژوهشی دانشگاه تقدیر به عمل آمد.

این مراسم با نمایش کلیپی تحت عنوان «تمام قلب تو برای آسمان من» با رویکرد آسیب­شناسی زندگی اجتماعی فرزندان شهدا و با طراحی شن توسط خانم عبادی به پایان رسید.​

دانشجویان و کارکنان برتر.docxدانشجویان و کارکنان برتر.docx


SBU_3481.JPG
SBU_3579.JPG
SBU_3547.jpg
SBU_3602.JPG
SBU_3498.JPG
SBU_3633.JPG
SBU_3488.JPG
SBU_3509.JPG
SBU_3660.JPG
SBU_3668.JPG
SBU_3681.JPG
SBU_3671.JPG
SBU_3695.JPG
SBU_3684.JPG
SBU_3701.JPG
SBU_3931.JPG
SBU_3706.JPG
SBU_3704.jpg

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی ،یادواره شهدا و هشتمین گردهمایی جامعه شاهد و ایثارگر
منبع خبر معاونت فرهنگی، اجتماعی- مدیریت امورشاهد و ایثارگر
تعداد مشاهده: 260
اخبار : گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و یادواره شهدا
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی