دانشگاه شهید بهشتی

گزارش بازدید رئیس دانشگاه از پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری

تاریخ انتشار: 1398/11/30 09:38 ق.ظ

دکتر سعداله نصیری قیداری رئیس دانشگاه، شنبه 26 بهمن 1398 از پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر نصیری رئیس دانشگاه، با حضور در پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری در نشستی با اعضای هیئت‌علمی این دانشکده دیدار و گفتگو نمود. در این بازدید دکتر رسولی مشاور رئیس دانشگاه و مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی و دکتر پیری رئیس پارک علم و فناوری، رئیس دانشگاه را همراهی می‌کردند.

در این نشست، دکتر جمیله علم‌الهدی رئیس پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری به توانمندی‌ها، دستاوردها و چالش‌های پیش روی این پژوهشکده اشاره کرد و اظهار داشت: عدم استقبال اعضای هیئت‌علمی دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها از انجام طرح‌های مشترک علمی و پژوهشی مهم‌ترین چالش پیش رو در پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری است. نوآوری، مهم‌ترین سیاست راهبردی در پژوهشکده است درحالی‌که اغلب اعضای هیئت‌علمی دانشگاه به انجام فعالیت‌ها به شیوه سنتی و مرسوم تمایل دارند.

SBU_3457.jpg

 

دکتر نصیری در سخنانی با ضمن قدردانی از زحمات دکتر علم الهدی و تقدیر از تلاش همه اعضای هیئت‌علمی و کارکنان پژوهشکده، برای ایشان آرزوی موفقیت کرد و گفت: باید راهکارهایی برای ایجاد انگیزه به‌منظور انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک تعریف و مشوّق‌هایی درنظرگرفته شود. ضروری است تا محدودیت‌ها و موانع بر سر راه تحقیقات گروهی بین‌رشته‌ای شناسایی شود و زیرساخت‌های مناسب مهیّا گردد.

در بخش دیگری از این نشست، دکتر محمدصادق خیاطیان معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشکده، گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری ارائه کرد و افزود: پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری باهدف فهم و ارزیابی جنبه‌های معرفتی و اجتماعی علم و فناوری و نیز برقراری ارتباط میان سیاست‌گذاری علم و فناوری و بنیان‌های معرفتی و ارزشی، در سال 1391 با تصویب شورای دانشگاه و مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورخ 22/12/91، تأسیس شد؛ این پژوهشکده هم‌زمان با میلاد امام رضا (علیه‌السلام) در 26 شهریور 1392 به‌صورت رسمی افتتاح شد.

وی، با اشاره به فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی و آموزشی پژوهشکده گفت: در نخستین گام نظام مسائل تدوین شد و بیش از 200 سؤال اساسی در قالب 11 ماه کارجمعی و گروهی استخراج شد. تاکنون 23 قرارداد برون‌سازمانی و 34 طرح پژوهشی توسط اعضای هیئت‌علمی پژوهشکده انجام‌شده است.

SBU_3465.jpg

 

دکتر خیاطیان افزود: چاپ 70 مقاله علمی پژوهشی در مجلات داخلی با نمایه ISC، چاپ سه مقاله با رتبه Q1، ارائه بیش از 25 مقاله در همایش‌های ملی، چاپ 6 مقاله در همایش‌های بین‌المللی، برگزاری 6 همایش ملی و 30 نشست تخصصی و سمینار از دیگر فعالیت‌های پژوهشی در پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری است.

معاون پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری، تعامل اعضای هیئت‌علمی پژوهشکده با نهادها و سازمان‌ها را سازنده اعلام کرد و گفت: حضور اعضای هیئت‌علمی در شوراها و کمیتههای سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و تصمیم سازی نشان‌دهنده جایگاه و توانمندی آن‌ها و نیز اعتبار دانشگاه در موضوعات تخصصی است. بسیاری از اعضای هیئت‌علمی این پژوهشکده در شوراها و کارگروه‌های داخل و خارج دانشگاه مانند کمیسیون تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون تخصصی فرهنگی هیئت‌امنای آستان قدس رضوی، هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، کارگروه تخصصی فناوری شورای گسترش آموزش عالی و شورای راهبردی مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق (ع) عضو هستند.

SBU_3446.jpg


 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: دکتر نصیری، دکتر علم الهدی، مطالعات بنیادین علم و فناوری
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 130
اخبار : گزارش بازدید رئیس دانشگاه از پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی