دانشگاه شهید بهشتی

پیام دکتر حسین میرمحمد صادقی به مناسبت روز جهانی حیات وحش

تاریخ انتشار: 1398/12/13 01:26 ب.ظ

پیام دکتر حسین میرمحمد صادقی (رئیس مرکز تحقیقات و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی، دانشگاه شهید بهشتی) به مناسبت روز جهانی حیات وحش (3 مارس 2020)

وَاللَّهُ خَلَقَ كُلَّ دَابَّةٍ مِنْ مَاءٍ فَمِنْهُمْ مَنْ يَمْشِي عَلَىٰ بَطْنِهِ وَمِنْهُمْ مَنْ يَمْشِي عَلَىٰ رِجْلَيْنِ وَمِنْهُمْ مَنْ يَمْشِي عَلَىٰ أَرْبَعٍ ۚ يَخْلُقُ اللَّهُ مَا يَشَاءُ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ (سوره نور، آیه 45)

20 دسامبر 2013، در جلسه شصت‌و‌هشتم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بنا به پیشنهاد کشور تایلند و طی قطعنامه 205/68، سوم مارس، روز تصویب کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر (CITES) در سال 1973 به‌عنوان روز جهانی حیات وحش اعلام شد؛ تا بدین مناسبت، آگاهی عمومی نسبت به اهمیت حیات وحش اعم از پوشش گیاهی و جانوری در بقای حیات نوع بشر افزایش یابد.
 ناگفته هویداست که حیات وحش واجد جنبه‌های زیستی، ژنتیکی، اجتماعی، اقتصادی، علمی، آموزشی، فرهنگی و زیباشناختی ارزنده‌ای بوده که بر رفاه انسانی و توسعه پایدار که از پیش‌زمینه‌های اصلی تحقق حقوق بشر، صلح و دموکراسی محسوب می‌شوند، تاثیر بسزایی دارد. روز جهانی حیات وحش فرصتی است برای پاسداشت زیبایی خلقت الهی در اشکال مختلف پوشش گیاهی و جانوری و افزایش آگاهی عمومی نسبت به منافع پراهمیت حفاظت از آنان برای نوع بشر. این مناسبت، ضرورت اتخاذ اقدامات بلادرنگ جهت مقابله با جرایم ارتکابی علیه حیات وحش و تاثیرات منفی بشر بر تخریب و کاهش گونه‌های متنوع حیات وحش را به ما یادآور می‌شود.
شایان ذکر آنکه سال 2020 به‌عنوان «سال برتر تنوع زیستی» نام گرفته که در خلال آن، سازمان ملل و آژانس‌های تخصصی آن، برنامه‌های جهانی کلانی را حول محور تنوع زیستی برنامه‌ریزی کرده‌اند. امسال فرصت منحصربفردی است برای آگاهی‌رسانی در مورد ضرورت حفاظت و استفاده پایدار از گونه‌های وحشی گیاهان و جانوران و بنیان‌گذاری سیاست‌های آینده‌نگرانه در قبال مخلوقات متنوع و ارزشمند خداوند کریم.
در همین راستا، کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی دانشگاه شهید بهشتی، با اذعان به اهمیت بی‌بدیل حفاظت از حیات وحش برای توسعه پایدار و تحقق همه حقوق بشر برای همگان، عزم راسخ خود برای بسط ابعاد پژوهشی و علمی در این حوزه را اعلام می‌دارد.
                               
                                     دکتر حسین میرمحمد صادقی
                رئیس مرکز تحقیقات و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی،
                                        دانشگاه شهید بهشتی
                                   13 اسفند 1398-3 مارس 2020
 
پیام دکتر حسین میر محمد صادقی به مناسبت روز جهانی حیات وحش.jpg
Sorosh-Icon
کلید واژه ها: روز جهانی حیات وحش، پیام دکتر حسین میر محمد صادقی
منبع خبر مرکز تحقیقات و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی
تعداد مشاهده: 171
اخبار : پیام دکتر حسین میرمحمد صادقی به مناسبت روز جهانی حیات وحش
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی