دانشگاه شهید بهشتی

یادداشت ویژه به مناسبت روز جهانی مشاوره و روانشناسی

تاریخ انتشار: 1399/02/08 07:12 ب.ظ
 
دکتر ندا نظر بلند
رئیس مرکز مشاوره و آموزشهای اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی
 
روانشناسی، تنها یک حرفه و تخصص علمی نیست؛ بلکه نوعی مسئولیت و تعهد اجتماعی است. نامگذاری نهم اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی روانشناس و مشاور، فرصتی فراهم کرده است تا تلاش­های متخصصان این حوزه در کاستن از آلام روانی و کمک به حل مشکلات  فردی و معضلات اجتماعی ارج نهاده شود؛ این علم یاری­رسان، بهتر و موثرتر معرفی گردد و بینش جامعه نسبت به لزوم مراجعه و یاری جستن از متخصصان روانشناس و مشاور ارتقا یابد. همان­گونه که مقام معظم رهبری بر اهمیت مراجعه به روان‌شناس و مشاور تأکید فرموده‌اند: «امیدوار هستم مردم ما توجه کنند به این موضوع که مراجعه به متخصص روانشناس و مشاور در امر مسائل روانی به خصوص برای محیط خانواده یک ضرورت است».
این ضرورت در برهه­های ظهور بحران­های فردی، خانوادگی و اجتماعی اهمیت بیشتری می­یابد. در این میان در طی ماهها و هفته های اخیر، جهان با معضلی عالمگیر رو به روست که به تعبیری چالش‌برانگیزترین مشکل سلامتی در دهه‌های اخیر محسوب می‌شود. شواهد گویای این امر است که ویروس کرونا به صورت غیرمستقیم، تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر ابعاد مختلف زندگی و نیز دنیای روانی انسان‌ها داشته و علاوه بر تغییر در ارتباطات بین‌فردی و عادات رفتاری، حتی در حال تاثیرگذاری بر ارزش‌های فردی انسان‌ها بوده­است. نه تنها ابهام گسترده در ابعاد مختلف عملکرد این ویروس و سرنوشت نه چندان قابل پیش­بینی مبتلایان موجبات ابتلا به اضطراب را فراهم کرده و تغییر در رفتارهای سلامت، سبک زندگی روزمره افراد را تحت تاثیر قرار داده است،  بلکه تغییرات ناگهانی و پیش­بینی­نشده در الگوی تعاملات اجتماعی در ایام همه­گیری بیماری، تغییر در روابط و مناسبات درون­خانوادگی، بازتعریف در اولویت­بندی­های زندگی روزمره و نیز مسائل اقتصادی و معیشتی، به گونه­ای همه جانبه تمامیت زیستی، روانی و اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار داده است. لذا در این مقطع زمانی کم­نظیر، سهم روانشناسان، مشاوران و سایر متخصصان حوزه بهداشت روانی بسیار کلیدی و حساس تلقی می­گردد؛ گونه­ای از نقش­آفرینی که هرگز به اقدامات تشخیصی و درمانی محدود نبوده و دامنه وسیعی از اقدامات پیشگیرانه، درمانی و نیز حمایتی را شامل می­شود. آگاهی بخشی به جامعه، الگوسازی و آموزش مهارتهای روانشناختی نظیر تاب­آوری، مدیریت استرس، رفتار سازگارانه و سایر اقدامات رفتاری موثر در تغییر سبک زندگی، بخش­هایی از حوزه مسوولیت روانشناس و مشاوران است که نقش مؤثری را در آرامش‌بخشی و مقابله با آسیب­های ناشی از بحران ایفا می‌کند. برنامه­ریزی  بازتوانی روانی اجتماعی برای دوران پساکرونا و به ویژه برای بهبودیافتگان بیماری کووید-19 و خانواده ایشان و نیز بازماندگان سوگوار افراد از دست­رفته از این بیماری، اقداماتی است که به مدد مشارکت و مسوولیت­پذیری متخصصان و برنامه­ریزان بهداشت­روان میسر خواهد بود.
ضمن گرامیداشت روز ملی روانشناسی و مشاوره و تبریک این روز به کلیه همکاران گرانقدر و فعالان حوزه بهداشت روانی، به بهانه این روز از نقش­آقرینی موثر این عزیزان دلسوز در پاسداشت از آرامش و سلامت روانشناختی جامعه  تقدیر می­گردد. انتظار می­رود در شرایط کنونی بحران همه­گیری ویروس کرونا نخبگان روانشناسی به ویژه اساتید و صاحبنظران، در راستای رسالت حرفه­ای خود به جریان‌سازی در این حوزه پرداخته و در تبدیل این تهدید به فرصتی تاریخی برای تجلی همبستگی ملی و انسجام بیشتر جامعه ایرانی گام بردارند.
 
Sorosh-Icon
کلید واژه ها: روز روانشناس
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 624
اخبار : یادداشت ویژه به مناسبت روز جهانی مشاوره و روانشناسی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی