دانشگاه شهید بهشتی

یادداشت ویژه به مناسبت روز جهانی روانشناس و مشاوره

تاریخ انتشار: 1399/02/08 07:24 ب.ظ

دکتر ابولقاسم خوش کنش
عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی
روز  ۹ اردیبهشت ماه مصادف میشود با۲۹ آوریل سال ۲۰۲۰میلادی این روز بنا به قرار صنفی روز روانشناس نام‌گذاری شده است،اگر چه در تقویم رسمی کشور چنین روزی مشخص نشده اما بنا به سنت جاری این روز، روز تجلیل وبزرگداشت روانشناس می باشدودر بین روانشناسان جایگاه ویژه ای یافته است.
این روز به منظور گرامیداشت خدمات وزحمتهای کارشناسان ومتخصصینی است که پذیرای  صحبتها ودرددلهای افراد مراجعه کننده به انها  در گروه های سنی وجنسی  مختلفی می باشد که معمولاًباکوله باری از مشگلات می ایند تا با گرفتن راهکارویا همفکری ثمر بخشی بتوانند روال زندگی خود را بهبود بخشند وشرایط موجود را بهتر مدیریت کنند و نسبت به اوضاع شناخت صحیحی پیدا نمایند‌‌وتعادل رفتاری خود راحفظ نمایند.
این موضوع شاید در وهله نخست ساده به نظر برسد، ولی اینگونه نیست در چنین مواردی اموزش تصمیم گیری در بستر تفکر ی که تا قبل ازآن نا درست بکار گرفته میشد از ظرایف فنی وتخصصی همراه با هنری است که از طریق روانشناس به مراجع منتقل می شود. فرد متخصص روانشناسی به دلیل دارا بودن مهارت وتوانایی در تحلیل وترکیب صحیح  اطلاعات رفتاری که به دست می اورد اقدام به جراحی رفتار وروان فرد نیازمندمی کند. این متخصص با ذهن خلاق خود رابطه های معنا دار ومنطقی را در زندگی افراد مراجعه کننده مورد شناسایی قرار داده وتلاش می کند تا مراجعان را با واقعیتهایی که تا ان زمان در برابر دیدشان بوده اما انها را ندیده بودندآشنا سازد ،ودراین راه انها رااماده می کنند تابازبینی جدیدی درامور مشگل دار خود به وجود اورند.
در اصل روز روانشناس رو ز بزرگداشت تصمیم درست گرفتن ویاد دادن ان ،روز درست اندیشیدن وتفکرمجدد کردن ومهمتر از همه  روزی است که به خوب گوش کردن  انگیزه مثبت دادن واموختن ان  احترام می گذاریم وبه همه مردم نشان می دهیم که عشق وعلاقه داشتن به همنوع ویاری رساندن به اوصرف نظر از هرویژگی شخصیتی ورفتاری که داردوظیفه ای قطعی همراه با احترام وعلاقه است واین نیاز به همراهی با مراجع را به دیگران هم نشان می دهیم واین نکته رایاد اور میشویم که هیچ انسانی را نباید در شرایط ناگوارزندگی تنها گذاشت. ناگفته پیداست که اکنون نهضتها وگروهای مختلفی برای ارائه خدمات روانشناسی با دستمزد ویا بدون ان در جوامع مختلف شکل گرفته است لازم به یاد اوری است که ارائه خدمات روانشناسی یک بحث کارشناسانه توام با هنر وعلم مخصوص ان است اینگونه نیست که هر فردی بدون داشتن مدارک لازم وبدون رعایت استانداردهایی اقدام به انجام فعالیت در این زمینه بنماید. قطعاً انجام فعالیتهای روانشناختی با تکیه بر سالها اموزش وانجام تمرینات مقدماتی با فعالیتهای فرد بدون صلاحیت متفاوت است.
Sorosh-Icon
کلید واژه ها: روز روانشناس
منبع خبر دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی
تعداد مشاهده: 465
اخبار : یادداشت ویژه به مناسبت روز جهانی روانشناس و مشاوره
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی