دانشگاه شهید بهشتی

جشنواره فرهنگ و هنر بهشتی افتتاح شد

تاریخ انتشار: 1399/02/19 09:57 ب.ظ
 

آیین افتتاحیه جشنواره دانشجویی فرهنگ و هنر بهشتی با حضور و سخنرانی دکتر نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی، دکتر واعظی معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر برومند مدیر امور فرهنگی و اجتماعی و گروه های دانشجویی فرهنگی، هنری شب چهارشنبه17 اردیبهشت 1399 در مرکز همایشهای بین المللی، تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (26).jpg

 

در این آیین، دکتر نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی طی سخنانی ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان بیان داشت: هنر و فرهنگ در تمامی فراخنای تاریخ بشر وجود داشته است، در قران کریم هم اشاره شده است:  فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ  که ما سخنان را بشنویم و به آن که احسن و زیبا هست بگرویم. اساسا هنر در اثر زیبایی دوستی انسان حاصل می شود، غریزه و فطرت انسان زیبایی گراست. یکی از خصال خداوند هم زیبایی اوست. خداوند جمیل هست و جمال را زیبایی را دوست دارد.

اگر ما به هنرمند احترام می گذاریم به خاطر ارزش هنر است. شاعر بزرگوار می فرمایند :

گر در سرت هوای وصال است حافظا           باید که خاک درگه اهل هنر شوی

ما اگر میخواهیم به وصال برسیم، باید خاک کوی هنرمندان را توتیای چشمانمان کنیم.

همین طور در ارزش هنر شاعر می گوید :

 

هزار سلطنت دلبری بدان نرسد         که در دلی به هنر خویش را بگنجانی

این که ما بتوانیم با هنرمندی خودمان را در دلها قرار بدیم و در دل انسانها قرار بگیریم این در واقع به وسیله هنر ممکن است. هنرمند خالقی است که جانشین خداوند متعال در روی زمین است. اگر شما زیبایی را در یک گل، مجسمه، قطعه موسیقی، نوشته، نقاشی و انواع و اقسام شاخه های هنر می بینید، این در واقع فطرت زیبایی دوستی انسان است که هنر زاده این ذوق و توان انسان هست. هنر یک عامل توانمندسازی است. انسان توانمند هنر می سازد و هنر هم انسان توانمند می سازد. همان طور که علم و دانایی توانایی و توانمندی می آورد هنر هم در توانمندسازی بشر نقش دارد. این خصلت انسان است که می تواند هنر بیافریند، هنر خلق بکند و گر نه سایر موجودات هنرشان غریزی است.

دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (28).jpg

رئیس دانشگاه در ادامه اظهار داشت: در این جشنواره ای که دانشجویان عزیز فراهم دیده اند، زیبایی فرهنگ و هنر هست ولی زیبایی بیشترِ آن این است که به دست دانشجویان عزیز انجام شده است، از آن قاری سرشناس عزیز آقای بهزادفر که دانشجوی کارشناسی حقوق ماست که قران تلاوت کرد، از آن هنری که دانشجویان در خواندن سرود داشتند و تک تک ایشان در منزل ضبط کرده بودند و این اثر زیبا را خلق کردند، از مجری عزیز و همه دانشجویان عزیزی که در کانونهای فرهنگی ما این مشارکت زیبا را داشتند بر زیبایی این برنامه افزوده است و ما امیدواریم که از فضای اینستاگرام جهانی این زیبایی و برنامه های متنوعی که دانشجویان عزیز فراهم دیده اند را ببینید.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود: در این ایام دوری، ایام کرونایی و فاصله ها امیدواریم که این برنامه بتواند در وجود شما جوانان دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه شهید بهشتی نشاط و شادی بیافریند. شاید بخشی از دلتنگی و خستگی وجود نازنین شما را برطرف بکند.

در پایان دکتر نصیری گفت: از برگزارکنندگان این برنامه زیبا تشکر می کنم و امیدوارم هرچه زودتر ما در جمعمان همه در کنار هم باشیم و بار دیگر در کنار هم رشد کنیم و بر همدیگر ببالیم.  

سخنران بعدی مراسم دکتر واعظی معاون فرهنگی و اجتماعی در سخنانی اظهار کرد:  معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه این افتخار را دارد که بیشترین سطح ارتباط و تماس را با  دانشجویان عزیز دارد و طبیعتا این جدا افتادگی و دوری در این ایام بیشترین دلتنگی را برای مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی ایجاد کرده است. دانشگاه باز است ، مدیران و مسئولان دانشگاه، کارمندان محترم دانشگاه و اساتید محترم به حسب نوع وظیفه ای که دارند در دانشگاه حضور دارند اما به واقع امروز دانشگاه آن نشاط لازم را ندارد و در دانشگاه  شور و هیجان گذشته را نداریم، چرا؟ چون نفس دانشجو را در دانشگاه نداریم. چون دانشگاه بدون دانشجو مثل دریای بدون آب می ماند. ما میخواهیم همچون روزهای گذشته بودنتان در دانشگاه را با برگزاری برنامه های مجازی در خانه هایتان در کنارتان باشیم و جشنواره فرهنگی و هنری که امروز افتتاح آن را داریم بهانه ای هست برای در کنار شما بودن در خانه هایتان و تجربه جدید از فرهنگ و هنر.

دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (23).jpg

 

دکتر واعظی در ادامه افزود: معاونت فرهنگی و اجتماعی و همکاران من در معاونت فرهنگی تلاش می کنند که نشان بدهند هنر و فرهنگ محدودیت نمی شناسد، مرز نمی شناسد، هیچ چیز نمی تواند از فعالیتهای ارزشمند فرهنگی و هنری مانع بشود و ما امروز افتتاح این جشنواره را داریم و معاونت فرهنگی برنامه های متنوعی را در طی این ایام تدارک دیده است، در دوم اردیبهشت ماه ما افتتاح نمایشگاه مجازی کتاب را داشتیم که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شد، فراخوان جشنواره ملی ایده شو که به همت دانشجویان فعال انجمنهای علمی برگزار می شود در اردیبهشت ماه داده شده است و در خرداد ماه اختتامیه آن برگزار خواهد شد و اتفاق خیلی بزرگ و مهمی هست در سطح دانشگاه های کشور.

دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (24).jpg


 

معاون فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد : تشکلهای ما هم چنان در فضای مجازی برنامه های سیاسی و فرهنگی خودشان را دنیال می کنند و جحشنواره فرهنگ و هنر که به همت فعالان کانونهای فرهنگی و هنری برگزار می شود.

دکتر واعظی در پایان اظهار داشت: من برای همه شما دانشجویان عزیز آرزوی توفیق و سلامتی دارم و امیدوارم که هر چه زودتر این دوران دوری به پایان برسد و ما شاهد حضور ارزشمند شما دانشجویان در دانشگاه بزرگ شهید بهشتی باشیم. 

سپس، آیین افتتاحیه به همت دانشجویان  دانشگاه شهید بهشتی، مجموعه مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی، آقای غلامی کارشناس کانونهای هنری و آقای جعفری کارشناس مسئول فرهنگی اجرا شده و اجراهای هنری دانشجویان از حسابهای شبکه مجازی معاونت فرهنگی و اجتماعی به شکل زنده پخش شد. این آیین، که از ساعت 21:30 شب آغاز شده بود در ساعت 23 به کار خود پایان داد.


 

دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (6).jpg
دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (12).jpg 

دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (9).jpg
 

دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (3).jpg
دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (5).jpg
دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (15).jpg
دانشگاه شهید بهشتی جشنواره فرهنگ وهنر دکتر نصیری قیداری (16).jpg

 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: جشنواره فرهنگ و هنر بهشتی با حضور دکتر نصیری قیداری افتتاح شد
منبع خبر معاونت فرهنگی، اجتماعی - مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی
تعداد مشاهده: 284
اخبار : جشنواره فرهنگ و هنر بهشتی افتتاح شد
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی