صفحه اصلی
کتاب واژه‌سازی در زبان روسی منتشر شد
  • 1353 بازدید

کتاب واژه‌سازی در زبان روسی تألیف شهرام همت‌زاده، استادیار دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه شهید بهشتی منتشر شد.

این کتاب برای نخستین بار در سال 1403، در 204 صفحه در قطع رقعی و در انتشارات دانشگاه شهید بهشتی منتشر شده است و با قیمت 1.020.000 ریال عرضه می‌شود. 

در دنیای امروز، مؤلفه‌ های آموزش زبان تغییر کرده‌اند؛ بنابراین با توجه به ویژگی‌ های زبان ‏آموزان و همچنین با در نظر گرفتنِ مشکلات ساختارها و روش‏های آموزشی جدید و مؤثر در تدریس زبان، اجرای این مؤلفه ‏ها در آموزش زبان بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد. 
«واژه‏سازی» از اساسی‏ ترین مباحث آموزشی زبان به شمار می‌آید اما تجربه نشان داده است که دانشجویان و زبان‌آموزان ایرانی در فراگیری این مبحث مشکلات بسیاری دارند. مطالعة مباحث واژه‌سازی به زبان روسی برای همه زبان ‏آموزان کار آسانی نیست، از این‌رو، مؤلف در کتاب واژه‌سازی در زبان روسی کوشیده است با در نظر گرفتن آرای دستورنویسان و زبان‎شناسان برجسته روس همچون لکانت، تیخانوف، زیمسکایا، رُزنتال، کلابوکوف، پولکینا و…، اصول و روش‏های واژه ‏سازی در زبان روسی را با زبانی ساده و روان به فارسی بنگارد تا زبان‌آموزان ایرانی به بهترین شکل ممکن این مبحث را درک کنند و فراگیرند. 
کتاب واژه‌سازی در زبان روسی در هشت فصل نوشته شده است. مؤلف در هر فصل با نگاهی علمی و زبان‌ شناسانه به موضوع واژه‏ سازی در زبان روسی پرداخته و با به‌کارگیری مثال‏هایی ساده‏، به جنبه آموزشی آن نیز توجه کرده است. همچنین در انتهای هر مبحث نیز جدولی برای فهم آسان‏تر مطالب طراحی شده و پرسش ‏های مربوط به هر فصل، از آزمون‏های کارشناسی‏ ارشد و دکتری سال‏های مختلف استخراج شده است تا خواننده با چگونگی طرح سؤال در این آزمون‏ها نیز آشنا شود. از این‌رو، مطالعه کتاب برای علاقه‌مندان و به‌ویژه زبان‌آموزان و دانشجویان زبان روسی کارآمد است و خالی از فایده نیست.

 

دانشجویان و علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید این کتاب به دفتر فروش مرکز نشر آثار علمی دانشگاه شهید بهشتی واقع در ساختمان فنّاوری اطلاعات (IT)، طبقۀ همکف مراجعه کنند یا از طریق وبگاه این مرکز برخط سفارش دهند. همچنین خرید فایل الکترونیک کتاب نیز از وبگاه «فیدیبو»، «بوکت» و «طاقچه» امکان‌پذیر است.

 

 

افزودن نظرات