آموزشی

دکتری

مقطع دکتری رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی

معرفی:

"سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی" یکی از مهمترین شاخه های تخصصی زیر مجموعه علوم جغرافیایی به شمار می­رود که روز به روز بر اهمیت آن افزوده شده و به خصوص جنبه ­های کاربردی آن بیشتر مورد توجه قرار می­گیرد. رشد روزافزون جمعیت و لزوم بهره­ گیری از منابع محدود و توان­ های محیط طبیعی بویژه با سرعتی شتابان، مسائل مهمی را رویاروی بشر قرار داده است.

مطالعه و پایش چگونگی رخداد تغییرات اتفاق افتاده در سطح زمین از جمله اهداف مطالعات جغرافیایی محسوب می شود. در همین زمینه فناوری های جدید سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی ابزار بسیار ارزشمندی در جهت تحقق اهداف مذکور محسوب می ­شوند که با بهره ­گیری از آنها امکان کسب داده­ های مختلف از سطح زمین با پردازش انواع محصولات سنجش از دور فراهم شده و از طرف دیگر یکپارچه ساختن و تحلیل های مکانی اطلاعات جمع آوری شده با استفاده از سامانه های اطلاعات جغرافیایی امکان­پذیر می­ گردد. تا قبل از این جمع آوری و پردازش این اطلاعات با بهره ­گیری از روش­های سنتی بسیار وقت گیر، طاقت فرسا و فاقد دقت­ های لازم بود که امروزه با بهره ­گیری از نرم­ افزارهای موجود شکل و حجم شیوه پردازش داده­ های مکانی از تغییرات شگرفی برخوردار گردیده است و بدین ترتیب امکان ارزیابی دقیق از چگونگی پراکندگی پدیده­ ها در سطح زمین و یافتن قوانین حاکم بر آنها در چارچوب روابط انسان و محیط فراهم شده است.

هدف دوره:

هدف از چنین دوره ای تربیت افرادیست که قادر باشند با شناخت سامانه ها و فرایندهای طبیعی موقر در تحولات زمین و کاربرد چنین دانش، ارزش و مهارت­هایی در فرایند برنامه ­ریزی­های مکانی و محیطی به گونه ­ای عمل نمایند که شرایط زیست­ محیطی پایداری خود را حفظ کرده و حالات بحرانی از خود بروز ندهند.

دوره دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی، برنامه آموزشی پژوهشی است که از دروس نظری، کاربردی، آموزشگاهی وپژوهشی در زمینه­ های مختلف سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی تشکیل شده است. دانش آموختگان این دوره خواهند توانست با به کار گیری روش­های پیشرفته پژوهشی و تسلط بر جدیدترین منابع آموزشی دانش سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در شناخت تنگناها و مشکلات این رشته گام بردارند و با نوآوری خود نیازهای کشور را برطرف سازند و در گسترش مرزهای دانش سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی موثر باشند.

مرحله اول: شرکت در آزمون سراسری دکتری

شرکت در آزمون عمومی دکتری رشته جغرافیا برگزار شده توسط سازمان سنجش و آموزش کشور و کسب حد نصاب تراز مورد نیاز جهت شرکت در آزمون تخصصی رشته سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی دانشگاه شهید بهشتی

مرحله دوم: دعوت به مصاحبه حضوری عمومی و تخصصی

دانشگاه شهید بهشتی پس از بررسی سوابق تحصيلي ، علمي، پژوهشي ، افتخارات علمي و فوق برنامه و سوالات تخصصي از رشته مورد تقاضای داوطلبان، و نیز بررسی نتایج آزمون تخصصی، نسبت به پذیرش دانشجویان مقطع دکتری این رشته اقدام می نماید.

سرفصل دروس دکتری تخصصی

فایل سر فصل دروس دکتری تخصصی