صفحه اصلی
تاسیس پارک علم و فناوری پردیس زیراب
  • 1727 مشاهدات

 

مطالعه اوليه جهت احداث پرديس زیراب  دانشگاه شهيد بهشتي از سال 1379 آغاز و در سال 1381 بستر پردیس زیراب دانشگاه شهيد بهشتي در اراضي جنگلی شهر زيراب شهرستان سوادکوه شناسايي و به تملک دانشگاه شهيد بهشتي در آمد. پرديس زیراب  در بهار سال 1381 توسط وزير علوم وقت، جناب آقاي دکتر معين افتتاح و در همين سال نيز اساسنامه آن به تصويب هيأت امناء دانشگاه شهيد بهشتي رسيد. به علاوه این پردیس در سال 1381 به عضويت انجمن پارک­هاي علمي تحقيقاتي ( IASP ) در آمد.  پرديس زیراب در فاصله 180 کيلومتري شمال شرقي تهران و 70 کيلومتري درياي مازندران قرار دارد. بستر پردیس در حاشيه جنوبي شهر زيراب قرار دارد. وسعت این  بستر به حدود 100 هکتار مي­رسد و عرصه جنگلي کوهپايه­اي حد فاصل شهر زيراب و جنگلهاي صنعتي مساحتی برابر 1700 هکتار دارد.

پارک فناوری پردیس زیراب محیطی است از لحاظ فیزیکی با کیفیت بالا و پارک مانند که واحدهای تحقیقاتی خصوصی و یا وابسته به سازمانها و صنایع در آن مستقر شده و تحت پوشش و حمایت قرار می گیرند تا به خلاقیت و نوآوری بپردازند. آنها از مزایای نزدیکی به منابع مهم سرمایه معنوی، زیرساختهای مناسب و سیاستهای راهنمایی کننده بهره مند بوده و موجبات تعامل، توسعه فناوری و رشد اقتصادی را فراهم می آورند.

به استناد آیین­نامه ایجاد مرکز نوآوری  مصوب 3/9/1395وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به منظور ترویج و اشاعه فرهنگ نوآوری و توسعه کسب و کار های دانش بنیان و خلاق برای دانشکده­ها و پژوهشکده­های دانشگاه شهید بهشتی مرکز کارآفرینی در فضای جدیدی که پارک علم و فناوری دانشگاه تجهیز نموده است فعالیت خود را آغاز نموده است. پارك علم و فناوري پردیس زیراب به عنوان یکی از متوليان اصلی حمايت از فناوري در استان مازندران ، فعاليت رسمي خود را ازسال 1399با كسب مجوز از وزارت علوم تحقيقات و فناوري زير مجموعه دانشگاه شهيدبهشتی آغاز نمود و  شرکت های توسعه بسپارش نانوسلولزی کاسپین و امیدکاران سبزاندیش کاسپین برای استقرار در این مرکز مجوزهای لازم را دریافت نموده اند. همچنین دو شرکت کالوپ ترسیم پارس و پوشش های صنعتی دریایی شمال برای استقرار در این مرکز درخواست داده اند که در حال بررسی می باشد.فضای تخصیص یافته برای مرکز 563متر مربع است.

پردیس زیراب دانشگاه امیدوار است با  برنامه ای مدون در راستای اهداف کاربردی تعریف شده مورد نیاز جامعه بتواند در توسعه شرکت های فناور نقش موثری داشته باشد.

پارک علم و فناوری پردیس زیراب در شهر زیراب شهرستان سوادکوه استان مازندران واقع شده است که یکی از خوش آب‌و‌هواترین مناطق کشور محسوب می‌شود. موقعیت مکانی این مرکز که در دل جنگل های هیرکانی باقیمانده از عصر یخبندان واقع شده است نه تنها به شادابی و طراوت محیط کار واحدهای پذیرش شده کمک می‌نماید؛ بلکه با توجه به وجود تجهیزات آزمایشگاهی متعدد و کتابخانه وسیع و ارزشمند در پردیس زیراب دانشگاه شهید بهشتی، پویایی فعالیت‌های پژوهشی ایشان را نیز تسهیل کرده است.

افزودن نظرات