گروه فيزيک دانشگاه شهید بهشتی به عنوان زیرمجموعه‌ای از دانشکده علوم در سال ۱۳۴۶ شمسی تاسیس شد. دوره کارشناسی ارشد در سال 1368 و دوره دکتری فیزیک در سال 1372 راه‌اندازی شد. پژوهشکدۀ لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با مشارکت تعدادی از اعضای هیات علمی گروه فیزیک تاسیس شده است. به مرور زمان و با جداشدن گروه‌های زمین‌شناسی، ریاضی، گیاهان دارویی، علوم و فنون هسته‌ای (مهندسی هسته‌ای فعلی)، زیست‌شناسی و شیمی نهایتا دانشکده علوم به دانشکده فیزیک تغییر نام یافت.
دانشکده فیزیک دانشجویان را در سه مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتری در حوزه‌های فیزیک نظری و تجربی تربیت می‌کند. به دلیل کیفیت بالای آموزشی و تراز بین‌المللی فعالیتهای پژوهشی این دانشکده اولویت بالایی در انتخاب توسط متقاضیان دوره‌های مختلف دارد. این دانشکده در قالب چندین تفاهم‌نامه بین‌المللی، همکاری‌های گسترده‌ای با موسسات و دانشگاه‌های معتبر دنیا دارد دارد و اعضای آن ارتباط و همکاریهای علمی و پژوهشی دائمی با سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی در داخل و خارج کشور دارند. فارغ ‌التحصیلان این دانشکده در شرکتها و واحدهای صنعتی مختلف دولتی و خصوصی مشغول به کار می‌شوند و در صورت علاقه به ادامه فعالیت آکادمیک برای تحصیل در مقاطع بالاتر و یا فعالیتهای پژوهشی جذب دانشگاه‌های بسیار معتبر داخلی و خارجی می‌شوند.
بروندادهای پژوهشی دانشکده فیزیک از نظر کمی کیفی جایگاه بالایی دارد به‌طوری که سرانه مقاله نمایه شده در سامانه اسکوپوس برای هر عضو هیات علمی این دانشکده حدود 4 (دو برابر میانگین دانشگاه شهید بهشتی) و سرانه مقاله‌ها در چارک اول این سامامه حدود 5/2 (چهار برابر میانگین دانشگاه) بوده است.

برخی افتخارات کسب شده توسط اعضای هیات علمی این دانشکده:
 • سه استاد نمونه کشوری (سالهای 78 و 91 و 97)
 • سه برنده پژوهشهاي كاربردی در جشنواره بين المللی خوارزمی (سالهای 78 و 85 و 95)
 • دو برنده پژوهشهاي بنیادی در جشنواره جوان خوارزمی و بين المللي خوارزمی (86 و 92)
 • دو عضو فدارسیون سرآمدان علمی ایران (بین سالهای 1393 تا 1401)
 • کسب ديپلم افتخار از مسابقه سالانه جهاني گرانش (2014)
 • کسب جایزه بین المللی Buchalter در کیهان شناسی (2016)
 • دو مدیر پژوهشی برتر کشوری (سالهای 85 و 89)
 • سه برنده جایزه دکتر کاظمی آشتیانی (سالهای 91 و 93و 94)

ارتباطات علمی

دانشکده فیزیک ۲۴ عضو هیات علمی  (۷ نفر در مرتبه استادی، 13 نفر در مرتبه دانشیاری و ۴ نفر در مرتبه استادیاری) دارد. سه نفر از اعضا به طور همزمان عضو وابسته پژوهشکده لیزر و پلاسما، یک نفر عضو وابسته به دانشکده شیمی و یک نفر هم عضو وابسته به پژوهشکده علوم شناختی است. همچنین پنج نفر از اعضای هیات علمی این دانشکده به عنوان محقق غیرمقیم به پژوهشکده‌های فیزیک، نجوم، علوم نانو و ذرات بینادی پژوهشگاه دانشهای بنیادی (IPM) وابسته‌اند. اعضای هیات علمی این دانشکده در سطوح مختلف مدیریت و سیاستگذاری علمی دانشگاه و کشور مشارکت دارند و از جمله ریاست (سه دوره) و معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، ریاست سازمان ملی استعدادهای درخشان، دبیر کلی سازمان ملی یونسکو و معاونت بنیاد ملی نخبگان را عهده‌دار بوده‌اند و در بنیادهایی مانند فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، انجمن فیزیک ایران و انجمن نجوم ایران عضویت دارند. هرساله چندین کنفرانس ملی و بین‌المللی به میزبانی دانشکده فیزیک و دبیری اعضای هیات علمی آن برگزار می‌شود. 

تفاهم‌نامه‌ها  و روابط بین‌المللی

با حمایت مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی، این دانشکده چندین تفاهم‌نامه‌ی همکاری با موسسات و دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی از جمله سرن (CERN)، مرکز بین‌المللی فیزیک نظری (ICTP)، دانشگاه کازان، دانشگاه والنسیا و ... برای گذراندن دوره‌های فرصت مطالعاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات‌علمی و برگزاری دوره‌های دکتری مشترک منعقدکرده‌است. اعضای هیات علمی دانشکده فیزیک ارتباطات گسترده‌ای با پروژه‌ها و دانشگاه‌های معتبر خارجی (پروژه ماهواره پلانک و برخورددهنده اف سی سی) و داخلی (رصدخانه ملی) و سایر مراکز علمی کشور از جمله پژوهشگاه دانشهای بنیادی (IPM)، فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، انجمن فیزیک ایران و انجمن نجوم ایران دارند و هر ساله میزبانی کنفرانس ملی و بین‌المللی مختلفی در دانشگاه شهید بهشتی را به‌عهده می‌گیرند.
فضای آموزشی و آزمایشگاه‌های پژوهشی با مساحت 1740 متر مربع شامل 7 کلاس درسی، 5 آزمایشگاه آموزشی و 8 آزمایشگاه تحقیقاتی است. آرمایشگاه‌های آموزشی شامل
 • آزمایشگاه فیزیک پایه 1 و 2
 • آزمایشگاه فیزیک پایه 3 و 4 و حالت جامد
 • آزمایشگاه اپتیک
 • آزمایشگاه الکترونیک
 • آزمایشگاه پیشرفته فیزیک
آزمایشگاه پژوهشی:
 • اپتیک
 • اپتیک غیرخطی
 • لیزر
 • الکتروسرامیک
 • سنتز نانو مواد
 • اسپینترونیک
 • دستگاه‌های AFM و UV-Vis
 • آزمایشگاه میان‌رشته‌ای
همچنین یک کارگاه ماشین‌افزار خدمات فنی به آزمایشگاه‌ها ارائه می‌دهد.
خوشه محاسباتی دانشکده با داشتنن حدود صد پردازنده در اختیار پژوهشهای مبتنی بر محاسبات سنگین (HPC) است.
مرکز نوآوری دانشکده فیزیک در حال تاسیس است تا با حمایت از ایده‌های خلاقانه دانشجویان و اساتید دانشکده قابلیت تجاری سازی این ایده‌ها آزموده و تقویت شود.

تالار ابن هیثم با گنجایش 110 نفر در طبقه همکف دانشکده واقع شده و در همه ایام سال میزبان کنفرانسهای ملی و بین‌المللی، سمینارهای هفتگی دانشکده و سایر رویدادهایی است کـه توسط گروههای و انجمن علمی دانشجویی برگزار می‌شود. همچنین یک سایت کامپیوتری و دو سالن مطالعه برای استفاده دانشجویان در داخل ساختمان اصلی قابل دسترسی است. کتابخانه اشتراکی دانشکده‌های فیزیک و شیمی و ریاضی دارای مخزن باز شامل 11550 جلد کتاب فارسی و 16652 جلد کتاب لاتین و نزدیک به هزار عنوان پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد و رساله دکتری فیزیک است و یک سالن مطالعه به مساحت 450 متر مربع دارد. دفتر انجمن علمی دانشجویی در طبقه هم‌کف دانشکده قرار دارد. محوطه بیرونی دانشکده دارای یک فضای سبز وسیع و دل‌انگیز است که در آن مکانهای متعددی برای مطالعه، استراحت و تفریح (فوتبال دستی و پینگ پونگ) دانشجویان آماده شده است.

انجمن علمی دانشکده از فعال‌ترین انجمنهای دانشجویی دانشگاه‌های کشور و برگزیده جشنواره‌‌های مختلف از جمله جشنواره حرکت بوده است.

آدرس وبسایت انجمن علمی دانشکده فیزیک