گرایش‌های مقطع کارشناسی‌ ارشد رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی

تعریف و هدف

سنجش از دور (Remote Sensing) به‌عنوان یکی از شاخه‌های تخصصی علوم جغرافیایی، یکی از جالب‌ترین و قوی‌ترین تکنیک­‌های قابل دسترس محققینی است که با مسائل محیطی در قلمرو جغرافیا، زمین‌­شناسی، کشاورزی، منابع طبیعی، بیولوژی، جنگل، اقیانوس‌شناسی، هواشناسی، باستان‌شناسی، تهیه نقشه و بالاخره برنامه­‎‌ریزی­‌های نظامی و استراتژی سر و کار دارند. سنجش از دور به خصوص وقتی اهمیت می­‌یابد که بخواهیم آن را در کشور پهناوری چون ایران که از نظر مطالعات در شاخه‌های فوق­‌الذکر به نسبت بکر است به کار ببریم چرا که کارهای تحقیقی در روی زمین به‌طور کلی پرهزینه و پرزحمت بوده و در بعضی از فصول سال غیر ممکن است. درحالی‌که استفاده از تصاویر و اطلاعات رقومی سنجش از دور، کار بر روی پدیده­‌های محیطی را در جمیع فصول سال ممکن و امکان بررسی پدیده­‌ها و پیش­‌آمدهای مخرب زورگذر نظیر آتش‌سوزی‌ها، طغیان‌ها، زلزله و ... را فراهم می­‌آورد و مطالعه روند تغییرات و مناطق صعب­‌العبور را ممکن ساخته و هزینه کار بر روی زمین را به طرز چشم­گیری کاهش می‌­دهد.

تکنولوژی سیستم اطلاعات جغرافیایی نیز به‌عنوان یک فناوری جغرافیایی، یک سیستم کامپیوتری ویژه است که به‌منظور جمع­‌آوری، ذخیره­‌سازی، بازنگری، پردازش و مدل­‌سازی اطلاعات فضایی و سایر اطلاعات مربوط به مکان طراحی و مرکب از چند جزء سخت‌افزار، نرم­‌افزار کامپیوتر، اطلاعات و افراد متخصص می­‌باشد.

با توجه به کارآمدی تکنیک­‌های سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در زمینه‌­های علوم جغرافیایی، کشاورزی، اکولوژی، زمین­‌شناسی، ژئومورفولوژی، خاک­‌شناسی، عمران، باستان­‌شناسی، اقیانوس‌­شناسی، هواشناسی، منابع طبیعی و تهیه نقشه سعی شده با آموزش این رشته علمی در جهت سازندگی کشور قدمی برداشته شود.

واحدهای درسی (سال 1400)

در حال حاضر گروه سنجش از دور و GIS در مقطع کارشناسی‌ ارشد در سه گرايش منابع آب و خاک، برنامه‌ریزی و مدیریت شهری و مخاطرات محیطی اقدام به پذيرش دانشجو می‌نمايد. دروس ارائه شده در این مرکز متناسب با آخرین نیازهای کشور در زمینه سنجش از دور و GIS بوده و با توجه به نیاز مبرم دانشجویان به دروس برنامه‌نویسی و علوم محیطی، سرفصل‌های وزارت علوم با هماهنگی معاونت آموزشی دانشگاه تغییر یافته است. امید آن است با تغییرات صورت‌ گرفته گامی در جهت بهبود رشته سنجش از دور و GIS در کشور برداشته شده باشد.
سر‌فصل دروس سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی – سنجش از دور
فایل سر‌فصل دروس گرایش سنجش از دور
سر‌فصل سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیا – سیستم اطلاعات جغرافیایی
فایل سر‌فصل دروس سیستم اطلاعات جغرافیایی
پیوندها:
عنوان جدید
عنوان جدید